Zpravodajství21. září  2017 v 14:27  

Město Plzeň rozdalo Umělecké ceny za rok 2016

Laueráti zleva I. Slabý. P. Vašíček, P. Domanický, R. Musil J. J. Hruškociová, T. Brauner - Foto:  Magistrát města Plzně

Laueráti zleva I. Slabý. P. Vašíček, P. Domanický, R. Musil J. J. Hruškociová, T. BraunerFoto:  Magistrát města Plzně

Již od roku 2013 uděluje město Plzeň ocenění umělcům za významnou činnost, dílo či kulturní počin, které v předešlém roce významně obohatily kulturní dění a rozvoj Plzně a přispěly k posílení dobrého jména města. Laureáty nominuje veřejnost a schvaluje je rada a zastupitelstvo města.

Cena se uděluje v pěti kategoriích a zahrnuje kategorii za mimořádný umělecký počin pro umělce do třiceti let a nad třicet let. Další ocenění se dává za celoživotní činnost a dvě kategorie jsou cena Společnost přátelská umění a kultuře, Mecenáš plzeňské kultury či Cena za významnou kulturní událost roku. 

Umělecké ceny města Plzně za rok 2016 obdrželi baletní sólistka Divadla J. K. Tyla Jarmila Hruškociová, šéfdirigent Plzeňské filharmonie Tomáš Brauner, režisér, dramaturg a plzeňský loutkář Pavel Vašíček, propagátor jazzu v Plzni Ivan Slabý a Západočeská galerie v Plzni. 

Nominace na nositele ceny za rok 2017 mohou lidé zasílat od ledna do března 2018. Veškeré informace jsou k dispozici na webových stránkách města Plzně.

Režisér, dramaturg a významná osobnost plzeňského i českého loutkářství Pavel Vašíček obdržel cenu za celoživotní dílo, které je spojeno zejména s Divadlem Alfa. Vašíček spolupracoval jako režisér a dramaturg na desítkách inscenací, je autorem původních dramatizací a divadelních adaptací a spoluautorem několika publikací.   

V dalších kategoriích byli ocenění sólistka baletu či Západočeská galerie 

Ivan Slabý získal cenu pro mecenáše kultury a to za investování nemalého úsilí, času, nápadů i vlastních peněz do propagace jazzu. Díky jeho pětadvacetileté aktivitě se na jazzových festivalech v Plzni objevily světové jazzové hvězdy. Na organizaci akcí pracuje Slabý téměř sám, jedná s kapelami, shání sponzory, a pokud to situace vyžaduje, investuje vlastní peníze. 

Cenu za mimořádný umělecký počin pro umělce do 30 let obdržela sólistka baletu Jarmila Hruškociová, dříve Dycková. V divadle tančí již desátou sezonu a výborně ztvárnila například titulní roli Carmen, Múzy či dvojroli Odetty a Odilie. 

Cenu za mimořádný umělecký počin pro umělce nad 30 let získal Tomáš Brauner za uměleckou činnost a nastudování Dvořákova oratoria Stabat Mater. Za významnou kulturní událost roku město ocenilo Západočeskou galerii v Plzni za výstavu Zmizelá Plzeň, jež připomínala stavby i celé části města, které zanikly nebo se v běhu času podstatně změnily. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: každý den v celou hodinu a 05:30, 06:30, 07:30  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Srážky: přeháňky, D5-84,5
  Srážky: přeháňky, D5-83,6
  Od 21.2.2018 12:50 do 14:50; na silnici 1929 u obce Dlažov okres Klatovy; Křižovatka se silnicí I/22.; nehoda; 2 havarovaná vozidla; DN 2 x OA bez zranění, únik provozních kapalin nehlášen.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace