Zpravodajství13. září  2017 v 13:58  

Na opravu zámku Červené Poříčí stále chybí peníze, přesto stojí za návštěvu

Zámek Červené Poříčí - pohled z nádvoří - Foto: Národní památkový ústav

Zámek Červené Poříčí - pohled z nádvoříFoto: Národní památkový ústav

Rekonstrukce renesančního zámku Červené Poříčí by vyšla na čtvrt miliardy korun. Takovou částku ale nikdo nemá, každý rok je na opravy k dispozici jen nepatrný zlomek této sumy. Práce tak pokračují velmi pomalu.

Zámek Červené Poříčí na Klatovsku je unikátní ukázkou saské renesance. Na místě původní tvrze stojí už od roku 1611. Po druhé světové válce se stal sídlem Lesního závodu, později Západočeských státních lesů. A právě v těchto letech došlo k velké devastaci vnitřních prostor zámku. 

Do rukou památkářů se Červené Poříčí dostalo v roce 1997. Na celkovou opravu by bylo zapotřebí přibližně čtvrt miliardy korun, jenže tolik peněz k dispozici není. Opravuje se tedy postupně a pomalu. Přesto se na zámek Červené Poříčí můžete vypravit.  

„Je tam vidět, kde byly příčky, dlaždičky a váleček na freskách. To je strašné, co tady zanechaly Lesy. Asi by měly přispět na tu opravu," zhodnotila stav zámku návštěvnice Martina z Tábora. 

Zámek Červené Poříčí má své osobité kouzlo, a to i přesto, že se tu nedochovalo žádné vnitřní vybavení. I tak se návštěvníci mohou už druhou sezónu vydat na plnohodnotný přibližně čtyřicetiminutový prohlídkový okruh. K vidění je panské sídlo, tedy největší zámecká budova, která stojí na nádvoří a obklopuje ji hospodářský trakt. Kromě toho se lidé mohou porozhlédnout i po vesnici.  

„Z našeho průvodcovského výkladu se dozví, kde stojí jaká vínopalná flusárna, hřebčín, kovárna nebo třeba další hutě," doplnil kastelán Marcel Čermák.  

Východní křídlo by mělo v budoucnu nabídnout první plnohodnotnou expozici 

To, co z tehdejšího Poříčí udělalo Poříčí Červené, totiž zářící červená střecha, je jednou z věcí, která byla opravena jako první. V dalším plánu je rekonstrukce menších hospodářských budov kolem zámku. Správa památky už zažádala ministerstvo kultury o dotaci na opravu východního křídla předzámčí, kde je v horním patře zhruba 16 vnitřních prostor. Tam by měla vzniknout plnohodnotná návštěvnická expozice. 

Současná prohlídková trasa zámku Červené Poříčí ukazuje historický a stavební vývoj areálu jako sídelního místa a regionální a mezinárodní souvislosti, představuje vnitřní prostory hlavní zámecké budovy bez mobiliáře, poukazuje na současný stav a přibližuje představu života na panském sídle od 17. do 20. století. Podrobnosti o zámku včetně průběhu oprav a návštěvní doby najdete na zde.

„Měla by se obměňovat co dva, tři roky a měla by se věnovat šlechtickým rodům, jejich životu, ale třeba i praktickým záležitostem, jako byly rodinné svatby, daleké cesty do ciziny za poznáním atd.," popsal záměr kastelán Čermák. 

Kdy dorazí potřebné peníze na rekonstrukci, zatím podle něj není jasné. Zcela konkrétní obrysy už má naopak oprava zahradního glorietu, kolem kterého je vysázeno přes 130 ovocných původních českých dřevin. Drobná zahradní stavba by se měla za zhruba 1 milion 800 tisíc korun opravit do roku 2019. Měla by tam vzniknout menší prohlídková trasa. Ve dvou patrech zahradního glorietu má být nastíněn historický vývoj zahrady od poloviny 18. až do začátku 21. století. Horní patro pak představí současný stav zahrady, její vývoj a studii na budoucí podobu po obnově. 

Autor:  Kateřina Schmiedová, Jan Markup
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: každý den v celou hodinu a 05:30, 06:30, 07:30  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Gerlova Huť
  Od 19.1.2018 22:25 do 20.1.2018 00:30; na silnici u obce Nýřany okres Plzeň-sever; nehoda; havarované vozidlo; probíhá vyšetřování nehody; Havárie OA se zraněním. ZZS a PČR na místě.
  Od 19.1.2018 19:35 do 20.1.2018 19:40; na silnici 27 v obcích Drahouš, Žďár, Jesenice okres Rakovník, Vysoká Libyně a Kralovice okres Plzeň-sever , délka 12km; ledovka, průjezd se zvýšenou opatrností

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace