Zpravodajství28. listopadu  2017 v 16:45  

Nový památník v Plzni připomene Škodováky, kteří padli za druhé světové války

V Plzni odhalili památník zaměstnancům Škodových závodů, kteří padli za druhé světové války. Jsou mezi nimi jak aktivní odbojáři, tak i oběti spojeneckých náletů na Škodovku. Památník vyrobili současní pracovníci Škody Transportation - Foto:  ČTK

V Plzni odhalili památník zaměstnancům Škodových závodů, kteří padli za druhé světové války. Jsou mezi nimi jak aktivní odbojáři, tak i oběti spojeneckých náletů na Škodovku. Památník vyrobili současní pracovníci Škody TransportationFoto:  ČTK

V Plzni dnes odhalili památník zaměstnancům Škodových závodů, kteří padli za druhé světové války. Po 72 letech tak má Plzeň důstojné pietní místo. Památník, který stojí u páté brány továrního areálu, vyrobili současní pracovníci Škody Transportation.

Nový památník má tvar tříbokého hranolu. Je zhruba dva metry vysoký, vyrobený z oceli pokryté rzí, která má, podle autora návrhu památníku architekta Petra Šneberka, symbolizovat dlouho historii. Na jeho stěnách je vyryto 398 jmen obětí. Na dvou stěnách jsou to jména odbojářů, třetí stranu pokrývají jména obětí spojeneckých náletů na Škodovku. 

Samotného odhalení památníku se zúčastnilo několik potomků a příbuzných obětí, zástupci Československé obce legionářské, dále členové Svazu bojovníků za svobodu, zástupci města Plzně a Plzeňského kraje a také pracovníci Škody Transportation, kteří památník vyráběli. 

Vzniklo důstojné pietní místo 

Odhalením památníku vzdáváme hold hrdinským činům lidí, kteří se nesmířili s okupací. Jejich osudy a osudy dalších generací škodováků, kteří po válce pomohli, aby plzeňská Škoda doslova povstala z popela, jsou důvodem, proč i dnes mohou výrobky s okřídleným šípem jezdit v mnoha zemích světa," řekl Tomáš Krsek, předseda dozorčí rady Škody Transportation. 

Podle svazu bojovníků za svobodu bylo v areálu Škodovky v letech 1946 až 1947 umístěno celkem 26 pamětních desek, které připomínaly památku padlých zaměstnanců. Postupem času, kdy se celý areál revitalizoval, zůstalo desek jen dvanáct. A protože každá deska měla jiný vzhled i použitý materiál a nebyla tam jména všech obětí, zvítězila myšlenka vybudovat památník úplně nový. Stojí u páté brány naproti budově 3D planetária, které je součástí zábavního vědeckého centra Techmania. Místo bylo vybráno proto, že je nejen stále součástí areálu, ale zároveň i volně přístupné veřejnosti. 

Památník padlých zaměstnanců Škodových závodů za druhé světové války stál více než milion korun a zaplatila ho Nadace Krsek Foundation. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: každý den v celou hodinu a 05:30, 06:30, 07:30  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  D5, mezi km 44.8 a 43.7, ve směru Praha, práce na silnici, Od 22.01.2018 10:33 Do 31.03.2018 20:00, poškozená středová svodidla, snížená rychlost, bez omezení v jízdních pruzích
  Od 22.1.2018 06:55 do 23.1.2018 07:00; na silnici 605 v obci Stříbro okres Tachov; ledovka; zvýšená opatrnost
  Od 29.1.2018 22:00 do 30.1.2018 00:55; na silnici v obci Plzeň; Pozor! Nadměrný náklad; očekávejte zdržení; Přeprava strojního zařízení z obce Plzeň do obce Kladno. Nadměrný náklad bude doprovázen hlídkami ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace