Zpravodajství20. března  2017 v 18:17  

Odboráři Rokycanské nemocnice pokračují ve stávkové pohotovosti

Rokycanská nemocnice - Foto: Monika Zettlová

Rokycanská nemocniceFoto: Monika Zettlová

V Rokycanské nemocnice zůstávají odboráři i nadále ve stávkové pohotovosti. Tu vyhlásili 1. března kvůli tomu, že desetiprocentního navýšení tarifních mezd se dočkali jen zdravotničtí pracovníci nemocnice. Ostatním zaměstnancům se mzda zvýšila letos jen o dvě procenta.

Předseda odborové organizace nemocnice František Kuneš uvedl, že hlavním důvodem vyhlášení stávkové pohotovosti bylo právě nenavýšení mzdy nezdravotnickému personálu, což považují za diskriminační. Navíc podle něj ani v minulých letech nemocnice nepřidala svým zaměstnancům tolik, kolik vláda slíbila. 

„V loňském roce 2016 dostali pěti procentní přidáno všichni zaměstnanci, ale až od 1. dubna. Tudíž to dělalo 3,9 a ne 5 procent. V roce 2015 dokonce zdravotníci dostali přidáno od června a nezdravotníci až od září,“ doplnil Kuneš. 

Krajská radní pro zdravotnictví Milena Stárková už ale dříve řekla, že vládou slíbené desetiprocentní navýšení tarifních mezd se týkalo jen zdravotnického personálu. „Co se týká ostatního personálu v nemocnicích, to jsme ponechali na kompetencích jednotlivých ředitelů, jak těmto zaměstnancům mzdy navýší. Zda jim přidají dvě, pět nebo jim nepřidají vůbec. Oni jsou odpovědní za zajištění těchto služeb tak, aby nebylo ohroženo fungování nemocnice,“ říká Stárková. 

Přidat či nepřidat 

Stávková pohotovost nemá podle vedení Rokycanské nemocnice žádný vliv na pacienty ani zdravotníky. Nezdravotnický personál tvoří zhruba 70 zaměstnanců. Podle Františka Kuneše může odchod nezdravotnického personálu ale ohrozit chod celé nemocnice. Například v úseku údržby už jeden zaměstnanec dal výpověď, a dva čekají, jak situace dopadne. 

Rokycanská nemocnice - Foto: Monika Zettlová

Rokycanská nemocniceFoto: Monika Zettlová

První jednání mezi odboráři, vedením nemocnice a zástupci kraje proběhlo 8. března, kde se dohodlo, že nemocnice teď provede přehodnocení, kolik peněz z úhradové vyhlášky zbývá. Pokud bude peněz dostatek, k navýšení platů nezdravotnickým pracovníkům dojde.  

„Pakliže přistoupím na požadavek odborářů a dojde k deseti procentnímu navýšení tarifní mzdy nezdravotnických pracovníků, odsaje to všechny peníze, které z vyhlášky byly navýšeny pro tento rok. Nedojde tedy k tomu co bylo proklamováno, že polovina bude na platy a polovina na regeneraci nemocnice a vše padne jen na platy. Potom peníze vyjdou,“ říká ředitelka nemocnice Hana Perková. 

Jestli nemocnice zvýší platy nezdravotnickému personálu o zbývajících 8 procent, a jestli to bude zpětně od ledna, oznámí ředitelka Hana Perková na odborové konferenci 29. března. Minimálně do této doby zůstanou odboráři dál ve stávkové pohotovosti. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: každý den v celou hodinu a 05:30, 06:30, 07:30  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Gerlova Huť
  Srážky: sněžení, D5-141,7
  Od 20.2.2018 18:35 do 21.2.2018 02:00; na silnici 226 u obce Vroutek okres Louny; Pozor! Nadměrný náklad; očekávejte zdržení; Přeprava strojního zařízení. PARAMETRY SOUPRAVY (d x š x v x m): 35,00 m x ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace