Zpravodajství12. října  2017 v 06:37  

Odkrytá tajemství domu Pod Záhorskem 1 v Plzni

Hrdinství i oběti rodiny Králových připomíná od roku 1997 pamětní deska umístěná na stěně domu, ke které před třemi lety přibyly i busty obou parašutistů - Foto: Monika Zettlová

Hrdinství i oběti rodiny Králových připomíná od roku 1997 pamětní deska umístěná na stěně domu, ke které před třemi lety přibyly i busty obou parašutistůFoto: Monika Zettlová

Secesní činžovní dům v ulici Pod Záhorskem 1 v Plzni má zajímavou historii. Začátkem roku 1942 se tu ukrývali parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří v květnu téhož roku provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Dům si v úterý mohli mimořádně prohlédnout zájemci z řad veřejnosti. „Parašutisté Gabčík s Kubišem se na přelomu let 1941-42 ocitli i v tomto domě Pod Záhorskem, kde se jich ujal policejní inspektor Václav Král,“ vysvětluje plzeňský publicista David Růžička. 

Původní byt Václava Krále byl podle Davida Růžičky kompletně přestavěn už v poválečném období, protože jako jediný v celém domě vyhořel. Pravděpodobně od střepiny zápalné pumy. 

Secesní činžovní dům v ulici Pod Záhorskem 1 v Plzni má zajímavou historii. Začátkem roku 1942 se tu ukrývali parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš - Foto: Monika Zettlová

Za projev hrdinství ho čekala smrt 

Ačkoliv byl příběh Václava Krále zaznamenán v historických pramenech, veřejnosti to v dostatečné míře známo nebylo. Za ukrývání parašutistů Němci Václava Krále i s jeho ženou a dcerou v říjnu 1942 zavraždili v koncentračním táboře v Mautthausenu. 

Při prohlídce domu měli návštěvníci možnost prohlédnout si i půdní prostory nad bytem Václava Krále. „Při pohledu na podlahu půdy. Je možné vidět, kde došlo k požáru. Na ostatních místech je dlažba zachována. Stopy ohoření jsou patrné i na trámech., které se tu z té doby také zachovaly,“ doplnil Růžička. 

Hrdinství i oběti rodiny Králových připomíná od roku 1997 pamětní deska umístěná na stěně domu, ke které před třemi lety přibyly i busty obou parašutistů. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: každý den v celou hodinu a 05:30, 06:30, 07:30  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Srážky: sněžení, D5-141,7
  Srážky: sněžení, D5-145,8
  Srážky: přeháňky, D5-136,2

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace