Odpůrci nového obchodního centra v Plzni kritizují chyby v posudku vlivu stavby na životní prostředí

Dům kultury Inwest Plzeň - Foto: Monika Zettlová

Dům kultury Inwest PlzeňFoto: Monika Zettlová

Velmi emotivní bylo další jednání o novém obchodním centru v Plzni, které má vyrůst na místě Domu kultury Inwest. Ten začne firma Amadeus Plzeň letos v zimě bourat. Podle odpůrců projektu zhorší zvýšená doprava kolem nového centra už tak špatné ovzduší v Plzni. Zhruba stovka lidí dala svůj nesouhlas najevo při veřejném projednání posudku vlivů stavby na životní prostředí.

Veřejné projednání, které se konalo ve středu v zasedací místnosti centrálního plzeňského obvodu, začalo bouřlivě a trvalo pět hodin. Kromě odpůrců projektu tu byli i investoři, autoři odborných analýz a posudků a zástupci krajského úřadu. 

 

Veřejné jednání o novém obchodním centru v Plzni sledoval Lukáš Milota

Vložit na svůj web

Odpůrci Arény zdůrazňují, že ve středu města je životní prostředí příliš zatížené zejména zplodinami z dopravy nebo hlukem, a varují, že obchodní centrum přitáhne další automobily. Odpůrci dál kritizují, že v posudku chybí výpočet jemného prachu v ovzduší. Vadí jim také, že posouzení vlivu na životní prostředí nezahrnuje i vliv demolice kulturního domu. Podle sdružení Kultura(k) vítězí posudek nehodnotní vliv stavby na krajinný ráz a jsou v něm početní chyby v množství aut, která nové obchodní centrum na Americkou třídu a Denisovo nábřeží přitahne.
 

Podle Františka Čečila z krajského úřad posudek vrácen k přepracování nebude, protože vypršela lhůta. Nicméně uvedl, že krajský úřad může nařídit přepracování posudku, ale prý by to nemělo smysl. Pokud se zpracovatel posudku s výhradami odpůrců projektu nevyrovná, měl by navrhnout negativní stanovisko k záměru. Stanovisko krajského úřadu má padnout do 30 dnů. 

Podle odpůrců by ale krajský úřad měl nechat posudek přepracovat nebo doplnit a mělo by se tedy konat i nové veřejné projednání. Pokud kraj stavbu na základě předloženého posudku povolí, jsou kritici připraveni obrátit se na soud. 

Autor:  Lukáš Milota
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: každý den v celou hodinu a 05:30, 06:30, 07:30  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Gerlova Huť
  Srážky: přeháňky, D5-118,1
  D5, mezi km 77.3 a 77.9, ve směru Rozvadov, práce na silnici, levý jízdní pruh uzavřen, Od 23.01.2018 11:00 Do 23.01.2018 12:30, v tunelech, údržba tunelů, zdroj: ŘSD

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace