Zpravodajství13. října  2017 v 10:22  

Opera „Jakub Jan Ryba“ vznikla na objednávku plzeňského divadla, adventní představení se rychle vyprodávají

Plzeňské Divadlo J. K. Tyla uvede světovou premiéru opery Jakub Jan Ryba. Ivana Veberová (Anna, Rybova žena), Marek Pavlíček (Pastýř), Jaroslav Březina (Jakub Jan Ryba) - Foto: Martina Root

Plzeňské Divadlo J. K. Tyla uvede světovou premiéru opery Jakub Jan Ryba. Ivana Veberová (Anna, Rybova žena), Marek Pavlíček (Pastýř), Jaroslav Březina (Jakub Jan Ryba)Foto: Martina Root

Harmonie České mše vánoční a dramatický život jejího autora. To to byl námět pro operu „Jakub Jan Ryba“.

Vánoční téma, životní drama a spjatost s regionem. To byly hlavní důvody, proč plzeňská opera objednala pro svůj repertoár novinku inspirovanou životem skladatele a autora České mše vánoční: Jakuba Jana Ryby. Skladatel se narodil v Přešticích, za své dílo Stabat Mater se stal čestným měšťanem města Plzně. Pro jeho život klíčový Rožmitál neleží daleko. 

Autorem opery je letos šestašedesátiletý skladatel Miroslav Kubička. „Je to dlouholetý zkušený skladatel, ale své první operní dílo napsal až teď. Je to dílo jevištně zralé,“ chválí umělecký šéf souboru a režisér Tomáš Pilař. 

Jakub Jan Ryba patří v tuzemsku díky své České mši vánoční k nejznámějším a také k nejoblíbenějším hudebním skladatelům. „Rybu známe všichni. Je součástí českých Vánoc, které máme v srdci zapsané jako krásnou dobu. Jsou v tom vzpomínky na dětství, představy romantické zasněžené krajiny. V ostrém kontrastu s tímto idylickým obrazem je skutečný Rybův příběh, který byl velmi dramatický a tragický. Byl to člověk, který se snažil v Rožmitále zasadit o lepší společnost a byl kvůli tomu neoblíbený,“ vypráví Pilař. 

Opera má 18 sólových postav a velké sbory, včetně 40 dětí. „To není obvyklé. Nicméně dominantními jsou samozřejmě Jakub Jan Ryba, tenorový part – představí se Tomáš Kořínek a Jan Březina, jako Anna Rybová Ivana Veberová a Petra Alvarez Šimková a jako farář Zachar Jiří Kubík a Richard Haan,“ představuje některé sólisty šéf opery. 

Operu „Jakub Jan Ryba“ nasadí Divadlo J. K. Tyla v Plzni především v době adventu nebo na Boží hod vánoční, o tato představení byl mimořádně velký zájem ještě před premiérou. 

Autor:  Petra Kosová
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: každý den v celou hodinu a 05:30, 06:30, 07:30  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Srážky: sněžení, D5-84,5
  Srážky: sněžení, D5-83,6
  Srážky: sněžení, D5-78,2

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace