Zpravodajství20. prosince  2015 v 08:27  

Plzeň má svou první veřejnou lednici, může do ní každý

Do lednice je sice možné vkládat prakticky jakékoliv jídlo, je ale potřeba současně dodržovat určitá pravidla. Čerstvost potravin je tím základním z nich. Lednička může posloužit každému, kdo bude mít zájem - Foto: Michael Kappel

Do lednice je sice možné vkládat prakticky jakékoliv jídlo, je ale potřeba současně dodržovat určitá pravidla. Čerstvost potravin je tím základním z nich. Lednička může posloužit každému, kdo bude mít zájemFoto: Michael Kappel

Netradiční projekt má za cíl bojovat proti plýtvání jídlem. Do lednice má přístup každý, potraviny tam může dávat i si je brát. Inspirace přišla ze zahraničí.

Máte doma potraviny, o kterých víte, že je nespotřebujete a nechcete je vyhodit? Řešením může být takzvaná veřejná lednička. Například v německém Berlíně jsou jich desítky. V Česku jsou ale zatím jen dvě - jedna v Českých Budějovicích a druhá se nově otevřela právě v centru západočeské metropole. 

Přebytečné potraviny do veřejné lednice lidé mohou nejen vkládat, aby posloužily někomu jinému, ale mohou si z ní současně i sami cokoliv brát. Už během prvního dne provozu se lednici podařilo poměrně zaplnit, většinu obsahu tvořilo ovoce a zelenina. Možností, co do lednice dát, je ale mnoho. 

„Čímkoliv nám do té ledničky přispějete, tak to bude dobře. Jenom je potřeba, aby ty potraviny nebyly třeba už prošlé, protože máte zodpovědnost za to, co tam dáte," zdůraznila autorka plzeňského projektu veřejné lednice a studentka Lucie Hornová. 

Do lednice je sice možné vkládat prakticky jakékoliv jídlo, je ale potřeba současně dodržovat určitá pravidla. Čerstvost potravin je tím základním z nich. Lednička může posloužit každému, kdo bude mít zájem, rozhodně ale není určena jen pro bezdomovce. 

„Tenhle projekt není primárně dělaný jako nějaká sociální pomoc lidem bez domova. Je to udělané hlavně proto, aby se neplýtvalo potravinami a je super, že tahle lednička nám může umožnit, aby se to nestávalo. Myslím si, že třeba studenti si dost často kupují věci, které jsou balené ve velkých rodinných baleních a nejsou potom schopni je všechny spotřebovat. Na druhou stranu studenti jsou právě ti, kteří si ještě tolik nevydělávají a když si zrovna nechtějí kupovat drahé svačiny, tak si můžou kuknout do ledničky," vysvětlila Lucie Hornová. 

Podle dostupných statistik lidé v Česku skutečně potravinami plýtvají. Na jednoho Čecha tak vychází přibližně osmdesát kilogramů jídla, které se vyhodí. Veřejná lednice je umístěna v prostoru plzeňské kavárny Perfect World, se kterou sdílí i otevírací dobu. 

Lidé tak budou mít do veřejné ledničky přístup ve všední dny od 9:00 do 21:00 hodin a o víkendech od 13:00 do 20:00 hodin. 

Autor:  Směna ČRo Plzeň
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: každý den v celou hodinu a 05:30, 06:30, 07:30  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Od 26.5.2016 03:05 do 05:10; na silnici 180 u obce Třemošná okres Plzeň-sever; mezi Třemošnou a Zálužím; nehoda; střet OA se zvěří bez zranění, na místo PČR
  silnice III/11745, v katastru obce Ždírec, okr. Plzeň-jih, most uzavřen, stavební práce, Od 01.06.2016 08:00 Do 31.08.2016 23:59, Úplná uzavírka silnice v místě mostu na hranici katastrálních území Vlčice ...
  Od 25.5.2016 09:40 do 26.5.2016 09:45; v ulici Truhlářská v obci Plzeň; Pozor! Olej na vozovce; havarované vozidlo; probíhají odklízecí práce; rozlitý olej na vozovce skvrna o délce 20 m, havárie MOTO ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace