Zpravodajství5. října  2017 v 08:53  

Plzeň připravila pro řidiče řadu změn v parkování

Zvýšení cen parkovného vedení města argumentuje tím, že ceny za parkování se neměnily od 90. let - Foto: Pavel Halla

Zvýšení cen parkovného vedení města argumentuje tím, že ceny za parkování se neměnily od 90. letFoto: Pavel Halla

Motoristé, kteří odstaví auto v centru Plzně, si od začátku října připlatí. Krajské město po letech zavedlo nové ceny parkovného. A novinek je daleko více.

Město je rozděleno do čtyř parkovacích zón. A je centrum, B, C, okolí centra, D Hamburk, Petrohrad a Roudná. V zóně A nově řidiči platí 20 korun za půl hodiny, 40 za hodinu, za druhou hodinu 50 a za třetí a každou další 100 korun. Kdo by chtěl takto stát v centru celý den, zaplatí tedy 1100. V zóně B stojí hodina 30, v zóně C 20 korun. 

V ostatních zónách je hodina za 10 korunu a každá další je za stejnou cenu. Kdo platí plzeňskou kartou, platí méně. Do konce roku bude také možné platit parkovné bankovní kartou, a i to bude výhodnější. 

Zvýšení cen parkovného vedení města argumentuje tím, že ceny za parkování se neměnily od 90. let. Nereagovaly tedy na inflaci a na rostoucí platy. Dalším důvodem je přeplněné centrum, kdy je potřeba uvolnit ulice, aby se auta více točila. To má zajistit především vysoká cena za parkování na náměstí a v jeho okolí. Město také přeřadilo některé ulice do jiných zón, tam kde je obtížné zaparkovat, ceny vzrostly. Naopak tam kde lidé neparkují, ceny klesly. 

Změny vzbuzují rozporuplné reakce 

Na změny reagují řidiči různě. Někteří si nepamatují, kolik parkování kde stálo a jiné cena zarazí a zdá se jim to přehnaně moc. 

Další změny se chystají po dokončení odstavného bezplatného parkoviště na ploše autobusového nádraží. Hotové má být do konce roku. Hned potom vznikne zóna F, kde budou řidiči nově platit v ulicích od velké synagogy k autobusovému nádraží. 

Město také od října zlevnilo ceny předplatitelských karet, které si kupují podnikatelé mající sídlo nebo provozovnu v Plzni - třeba karta v centru stála na rok 35 tisíc, nově 25 tisíc korun. Levnější je také předplatné parkování v parkovacím domě Rychtářka. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: každý den v celou hodinu a 05:30, 06:30, 07:30  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Od 18.12.2017 13:55 do 16:00; v ulici K Ovčínu v obci Plzeň; nehoda; 3 havarovaná vozidla; 3 x OA bez zranění. PČR na místo.
  Srážky: přeháňky, D5-53,0
  Od 18.12.2017 13:45 do 15:50; v ulici Nádražní v obci Bělá nad Radbuzou okres Domažlice; nehoda; 2 havarovaná vozidla; OA x traktor bez zranění. PČR na místo.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace