Povodeň napáchala před deseti lety ve Švihově škody za 50 milionů korun

Protipovodňová opatření ve Švihově ukazuje starosta Václav Petrus - Foto: Jana Kosová

Protipovodňová opatření ve Švihově ukazuje starosta Václav PetrusFoto: Jana Kosová

Voda jako ochrana, voda jako zkáza - obojí znají ve Švihově na Klatovsku. Už po staletí chrání zdejší hrad před útočníky vodní příkop, kam je svedena řeka Úhlava. A ta samá řeka vtrhla před deseti lety do města a ničila všechno, co jí stálo v cestě. Po 14 domech zbyly ve Švihově prázdné proluky a desítky dalších měly namále. Dnes město chrání protipovodňová opatření za 50 milionů korun.

I po deseti letech má všechny události v živé paměti Václava Burešová. Jejich dům na švihovském náměstí se nakonec podařilo zachránit, přestože na něj byl hned po povodních vypsaný demoliční výměr. „Můžu vám říct, že to bylo hrozný. Ta voda stoupala tak rychle. Tady v kuchyni jsem měla rohovou sedačku, tak jsme s manželem skočili na tu sedačku a říkala jsem, my už odsud neodejdeme vůbec nikam. Tak honem žebřík a vylezli jsme na půdu a ten žebřík jsme vytáhli nahoru, abychom se pak dostali dolu“, vzpomíná Václava Burešová. 

 

Ve Švihově natáčela Jana Kosová

Vložit na svůj web

Pohled na Švihov - Foto: Jana Kosová

Pohled na ŠvihovFoto: Jana Kosová

Nakonec se oběma podařilo dostat k oknu, kudy utekli nejen oni, ale i spousta vybavení jejich domu. A aby toho nebylo málo, Jana Bureše postihla mozková příhoda. Stres si vybral svoji daň. Kamarádi nakonec dům opravili a před demolicí zachránili. Podobnou pohromu už by ale paní Burešová nechtěla znovu zažít. 

Malé městečko je teď opevněné vysokými valy a hlavně obřími vraty, které zastaví vodu a odvedou ji do rozšířeného koryta řeky. Proti velké vodě se brání mnohá města v Česku, málokteré ale tak důkladně jako Švihov. Navíc valy a hráze přesně zapadly do terénu a v podstatě vylepšily i pohled na středověký vodní hrad. V západních Čechách je podobný obranný systém výjimečný. 

Pětisetletá voda napáchala ve Švihově škody za 50 milionů korun. Stejnou sumu pak stála protipovodňová opatření. Kompletně je stavbaři dokončili před dvěma roky. 

Autor:  Jana Kosová
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: každý den v celou hodinu a 05:30, 06:30, 07:30  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Od 20.2.2018 12:35 do 14:40; na silnici 232 u obce Kozojedy okres Plzeň-sever; nehoda; střet OA se zvěří, bez zranění osob. PČR na místo.
  Srážky: přeháňky, D5-78,2
  Srážky: přeháňky, D5-77,8

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace