Zpravodajství18. května  2017 v 14:42  

Rybník Okrouhlík na Domažlicku chrání před bobry takzvaný klamač

Hráz rybníka Okrouhlík u Postřekova na Domažlicku chrání nově před bobry speciální zařízení. Říká se mu klamač - Foto: Martina Klímová

Hráz rybníka Okrouhlík u Postřekova na Domažlicku chrání nově před bobry speciální zařízení. Říká se mu klamačFoto: Martina Klímová

Hráz rybníka Okrouhlík u Postřekova na Domažlicku chrání nově před bobry speciální zařízení. Říká se mu klamač a v Česku je jen na dvou místech. Zatím je to jeden z nejúčinnějších opatření proti působení bobra evropského, kterých je podle odhadů v celé České republice zhruba šest tisíc.

Okrouhlík před započtením prací. Bobrem napáchané škody - Foto: Zdeněk Myslík,  Agentura ochrany přírody a krajiny

Okrouhlík před započtením prací. Bobrem napáchané škodyFoto: Zdeněk Myslík, Agentura ochrany přírody a krajiny

U rybníka Okrouhlík se bobří rodina usadila už před několika lety. Chráněná zvířata ale hloubila v hrázi úkryty a ucpávala výpusť, takže nebylo v případě potřeby možné s hladinou rybníka manipulovat. Ochránci přírody proto nechali instalovat zmiňované zařízení, které ji teď bude chránit. 

Jak klamač vypadá, popsal Zdeněk Myslík z Agentury ochrany přírody: „Klamač je v podstatě klec kolem výpustě rybníka o velikosti zhruba pět krát tři metry, která je umístěna v takové vzdálenosti, aby bobr necítil proudění vody a nemohl se dostat k výpusti. Když bobr neví, kudy voda utíká, nemá tendence ji ucpat.“ Klamač je vyroben z kari sítě, která je kvůli větší odolnosti pozinkovaná. Její konstrukce je z dubu, jenž by měl lépe vydržet kolísání vody. Klec sahá až dno, kde je pomocí ohnutých konců sítě pevně ukotvena.  

 

Speciální zařízení chrání hráz rybníka Okrouhlík na Domažlicku před bobrem. Rodinka bobra evropského se tam usídlila před několika lety a ucpávala výpusť. V důsledku toho nebylo možné s vodní hladinou manipulovat a vodní dílo provozovat bezpečně

Vložit na svůj web

Strom okousaný od bobra - Foto: Zdeněk Myslík,  Agentura ochrany přírody a krajiny

Strom okousaný od bobraFoto: Zdeněk Myslík, Agentura ochrany přírody a krajiny

Před zahájením prací se musel rybník vypustit, a protože bobr nemohl udržet potřebnou hladinu vody ve svých norách, tak se odstěhoval někam do sousedství. Nicméně ochranáři na bobry mysleli a nechali jim životní prostor na druhé straně rybníka od hráze. Tam je neprostupné křoví zarostlé kopřivami, jsou tam různé nálety a někde jsou dokonce vidět okousané a popadané stromy. 

V Plzeňském kraji se bobři rozšiřují právě z Českého lesa, po řekách se dostali až k Plzni a dál směrem k Praze. Přírodní rezervace Postřekovské rybníky není součástí CHKO Český les, rybníky jsou ale význačným hnízdištěm a oddechovou lokalitou na tahu ohrožených druhů ptáků. 

Oprava hráze a výstavba klamače stála asi 2,4 milionu korun. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: každý den v celou hodinu a 05:30, 06:30, 07:30  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Gerlova Huť
  Srážky: přeháňky, D5-73,1
  Srážky: sněžení, D5-145,8

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace