Zpravodajství18. května  2017 v 14:42  

Rybník Okrouhlík na Domažlicku chrání před bobry takzvaný klamač

Hráz rybníka Okrouhlík u Postřekova na Domažlicku chrání nově před bobry speciální zařízení. Říká se mu klamač - Foto: Martina Klímová

Hráz rybníka Okrouhlík u Postřekova na Domažlicku chrání nově před bobry speciální zařízení. Říká se mu klamačFoto: Martina Klímová

Hráz rybníka Okrouhlík u Postřekova na Domažlicku chrání nově před bobry speciální zařízení. Říká se mu klamač a v Česku je jen na dvou místech. Zatím je to jeden z nejúčinnějších opatření proti působení bobra evropského, kterých je podle odhadů v celé České republice zhruba 6 tisíc.

Okrouhlík před započtením prací. Bobrem napáchané škody - Foto: Zdeněk Myslík,  Agentura ochrany přírody a krajiny

Okrouhlík před započtením prací. Bobrem napáchané škodyFoto: Zdeněk Myslík, Agentura ochrany přírody a krajiny

U rybníka Okrouhlík se bobří rodina usadila už před několika lety. Chráněná zvířata ale hloubila v hrázi úkryty a ucpávala výpusť, takže nebylo v případě potřeby možné s hladinou rybníka manipulovat. Ochránci přírody proto nechali instalovat zmiňované zařízení, které ji teď bude chránit. 

Jak klamač vypadá, popsal Zdeněk Myslík z Agentury ochrany přírody: „Klamač je v podstatě klec kolem výpustě rybníka o velikosti zhruba pět krát tři metry, která je umístěna v takové vzdálenosti, aby bobr necítil proudění vody a nemohl se dostat k výpusti. Když bobr neví, kudy voda utíká, nemá tendence ji ucpat.“ Klamač je vyroben z kari sítě, která je kvůli větší odolnosti pozinkovaná. Její konstrukce je z dubu, jenž by měl lépe vydržet kolísání vody. Klec sahá až dno, kde je pomocí ohnutých konců sítě pevně ukotvena.  

Strom okousaný od bobra - Foto: Zdeněk Myslík,  Agentura ochrany přírody a krajiny

Strom okousaný od bobraFoto: Zdeněk Myslík, Agentura ochrany přírody a krajiny

Před zahájením prací se musel rybník vypustit, a protože bobr nemohl udržet potřebnou hladinu vody ve svých norách, tak se odstěhoval někam do sousedství. Nicméně ochranáři na bobry mysleli a nechali jim životní prostor na druhé straně rybníka od hráze. Tam je neprostupné křoví zarostlé kopřivami, jsou tam různé nálety a někde jsou dokonce vidět okousané a popadané stromy. 

V Plzeňském kraji se bobři rozšiřují právě z Českého lesa, po řekách se dostali až k Plzni a dál směrem k Praze. Přírodní rezervace Postřekovské rybníky není součástí CHKO Český les, rybníky jsou ale význačným hnízdištěm a oddechovou lokalitou na tahu ohrožených druhů ptáků. 

Oprava hráze a výstavba klamače stála asi 2,4 milionu korun. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: každý den v celou hodinu a 05:30, 06:30, 07:30  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Od 22.5.2017 17:15 do 23.5.2017 17:20; v ulici Vlkýšská v obci Plzeň; Pozor! Rozlitá látka na vozovce; probíhají odklízecí práce; HZS jede na místo.
  Od 22.5.2017 16:55 do 20:00; na silnici 235 v obci Terešov okres Rokycany; nehoda nákladního vozidla; překážka, která může bránit provozu v celé šířce vozovky nebo její části; havárie NA, bez zranění.
  Od 22.5.2017 16:45 do 18:50; na silnici 20 v obci Chocenice okres Plzeň-jih; nehoda; havarované vozidlo; havárie OA, bez zranění.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace