Zpravodajství18. února  2016 v 06:24  

Útěk z Plzně, ale také rvačky v divadle o chlebíčky nebo vzpomínku na Seredu Púce sepsal potomek investorů Loosova interiéru

Český překlad knihy Willa Semlera Rodinné těžítko - Foto: Rostislav Duršpek

Český překlad knihy Willa Semlera Rodinné těžítkoFoto: Rostislav Duršpek

Český překlad knihy Willa Semlera představila nedávno Západočeská galerie v Plzni. Jmenuje se „Rodinné těžítko“ a autor v ní vzpomíná na své plzeňské dětství a popisuje osudy svých blízkých.

Z knihy se raduje především kurátor sbírky architektury Západočeské galerie Petr Domanický. „Ta kniha je napsaná s obrovskou nadsázkou, humorem a je v ní současně velké množství informací. Popisuje dětství Willa Semlera v Plzni 30. let, popisuje ale i emigraci, kdy rodina v závěru 30. let opouští Plzeň a nachází nový domov v Austrálii. Tam pan Semler žije dodnes,“ vypráví Domanický. Ten patří k předním znalcům díla Adolfa Loose a je hlavním autorem respektované publikace „Plzeň Loos Souvislosti“. Proto jsou pro něj Semlerovy vzpomínky tak cenné. Navíc v interiéru, který u Loose objednali Oskar a Jana Semlerovi, buduje Západočeská galerie výzkumné centrum regionální architektury. 

„Máma a táta nechali postavit dům s nejpozoruhodnějším interiérem v celé Plzni,“ píše ve své knize „Rodinné těžítko“ Will Semler. Jedná se o jedinou plzeňskou realizaci architekta Adolfa Loose s Raumplanem – v podstatě do bytového domu vložil tříposchoďovou vilu. V ní pak Semlerovi žili se svými třemi syny. A jedním z nich byl Vilém, tedy Will. Svoje vzpomínky sepsal anglicky v roce 2006. „Našeho ředitele Romana Musila oslovil tehdejší ředitel Amerického centra v Plzni, který dostal od pana Semlera darem jeden z výtisků jeho knihy. Čerpali jsme z ní a podařilo se nám kontaktovat pana Semlera, od té doby si dopisujeme,“ říká Petr Domanický. 

Will Semler zaznamenal kromě pohnutých rodinných osudů a příběhů svých přátel také barvité vzpomínky na Plzeň. Třeba rvačky v divadle o chlebíčky nebo výrazné městské figurky, jako byl Sereda Púc , Němej nebo Mumpitz. 

Knihu Willyho Semlera „Rodinné těžítko“ si můžete zakoupit pouze ve výstavních síních Západočeské galerie v Plzni – v Masných krámech a ve „Třináctce“, obě najdete v Pražské ulici a také přímo v Semlerově interiéru na Klatovské 110. 

Autor:  Petra Kosová
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: každý den v celou hodinu a 05:30, 06:30, 07:30  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Gerlova Huť
  Od 18.2.2018 12:15 do 19.2.2018 12:20; na silnici 22 v obcích Domažlice, Zahořany, Spáňov a Kout na Šumavě okres Domažlice , délka 6km; Pozor! Olej na vozovce
  Od 17.2.2018 10:45 do 19.2.2018 10:00; v ulici Rokycanská v obci Plzeň; Křižovatka Rokycanská x Jateční ve všech směrech.; porucha světelné signalizace

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace