V Holoubkově řeší třídění bioodpadu kompostéry i svozem speciálních popelnic

Novela zákona o odpadech a nová vyhláška nařizuje obcím třídit bioodpad. Povinnost platí od začátku roku. V Plzeňském kraji mohou lidé už několik let odvážet biologicky rozložitelný odpad do sběrných dvorů, v posledních letech vznikají i kompostárny a menší obce pořizují hlavně popelnice na bioodpad. V Holoubkově na Rokycansku, kde žije 1400 obyvatel, teď obec zdarma nabízí zahradní kompostéry.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kompostér

Kompostér | Foto: Elena Horálková | Zdroj: Český rozhlas

„Nakoupili jsme 230 kusů kompostérů a dva štěpkovače. Kompostéry rozdáváme lidem bydlícím v rodinných domech, kteří si je umístí na své zahrady a tam budou biologický odpad likvidovat. Štěpkovače jsou zdarma k zapůjčení na obecním úřadě,“ říká starosta Holoubkova Lukáš Fišer ze Sdružení nezávislých kandidátů Holoubkovští občané.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Holoubkově na Rokycansku obec zdarma nabízí zahradní kompostéry. O tamním třídění bioodpadu natáčela Monika Zettlová

Podle starosty obec koupila kompostéry díky dotaci. Ti, kteří chtějí kompostér získat, ale musí splnit několik podmínek.

„Základní podmínkou je, že musí mít nemovitost, která je určena k trvalému bydlení a je umístěna na katastru obce Holoubkov. Další podmínkou je, že žadatel nesmí mít dluh vůči obci. Musí s obcí uzavřít smlouvu o bezplatném užívání po dobu pěti let, kompostér na své zahradě umístit a kompostovat. Po pěti letech smlouva končí a kompostér přejde bezplatně do majetku občana, který si ho zapůjčil,“ vysvětluje starosta Fišer.

Lidé mohou o kompostér požádat do konce února. Už teď ale eviduje obecní úřad stovku žádostí.

„Je to dobrá věc. Máme tři a můžu to každému doporučit,“ myslí si Jana Černogurská, která bydlí v Holoubkově v rodinném domě a kompostéry používá hlavně na posekanou trávu.

O pořízení kompostéru uvažuje i Jaroslav Holub: „Už jsem si ho chtěl pořídit dávno, ale mám hnojiště, kam to můžu uklízet, tak to uklízím tam.“

Jen kompostéry nestačí

Samotné kompostéry ale povinnost obcí třídit bioodpad neřeší, říká Lenka Šlajsová z Regionální rozvojové agentury Plzeňského kraje, která pomáhá obcím s projekty:

„Nelze pouze pořídit kompostéry, protože ne každý si ho může dobrovolně vyzvednout. Ovšem v kombinaci se sběrným dvorem, nádobami ve veřejných prostorách nebo komunitním kompostováním je to možné.“

To si uvědomují i v Holoubkově a podle starosty Lukáše Fišera chtějí pořídit ještě třicet hnědých popelnic na bioodpad:

„Připravujeme projekt na svoz bioodpadu i z bytových domů. Chceme zároveň nakoupit i velkoobjemové kontejnery, kam budeme popelnice svážet. Ty by potom přišly na kompostárnu do Mýta.“

V Plzeňském kraji je celkem 78 sběrných dvorů, což je jedna z nejhustějších sítí sběrných dvorů v republice. Větší města navíc připravují výstavbu vlastních kompostáren, například Klatovy nebo Domažlice.

Kontejner na bioodpad | Foto: Lucie Zemanová

Monika Červená Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme