Zpravodajství18. srpna  2017 v 16:47  

V Holýšově našli tisíce identifikačních cedulek vězňů z druhé světové války

V Holýšově našli tisíce identifikačních cedulek vězňů z druhé světové války - Foto: Martina Klímová

V Holýšově našli tisíce identifikačních cedulek vězňů z druhé světové válkyFoto: Martina Klímová

V Holýšově na Domažlicku se našly cedulky, které sloužily k identifikaci vězňů v muniční továrně. Během druhé světové války tam pracovalo asi 6000 lidí. Cedulky můžou pomoci rozkrýt jejich identitu.

„Jedná se o cedulky, na kterých jsou jména pracovníků zdejší muniční továrny, jež tu byla během druhé světové války. Cedulky byly ve velmi špatném stavu. Ležely v prachu na půdě, byla na nich koroze, bláto a prach. Nyní je musíme ošetřit a zakonzervovat, aby už dále nepokračovala jejich zkáza,“ řekl vedoucí Domu dějin Holýšovska Josef Hais. 

Se záchranou pomáhají klienti Sociálně terapeutických dílen svatého Josefa v Meclově na Domažlicku. Nejprve na ně nanesou vosk, který potom fénem zahřívají, a tím cedulky konzervují. Po vychladnutí se cedulky zatřídí do beden a proces je v dílně ukončen. 

Cedulky mohly sloužit nejen k identifikaci, ale například i jako razítko 

„Největší raritou je to, že jsou cedulky vyrobené ze zinku, a že se vůbec dochovaly v tak dobrém stavu. Cedulky jsou o trošku větší než běžná kreditní karta a je na nich hlubokým prolisem napsáno jméno, datum a místo narození, pracovní zařazení a další informace. Cedulky pravděpodobně sloužily jako kartotéka zaměstnanců v táboře. Předpokládám, že mohly sloužit k razítkování průvodních listů při přesunu lidí na jiné pracoviště. Našel jsem tam i takové, které sloužili ke vstupu do objektu továrny,“ popsal pracovník charity Sociálně terapeutických dílen v Meclově na Domažlicku Ludvík Strašlipka. 

Cedulek je několik beden, přibližně šest tisíc. Ludvík Strašlipka odhaduje, že konzervační práce potrvají ještě zhruba měsíc, vše ale záleží na počtu klientů a dalších okolnostech. Po skončení konzervačních prací budou cedulky umístěné v Domu dějin Holýšovska a poslouží například badatelům, kteří zkoumají 2. světovou válku, potomkům lidí, kteří v továrně pracovali nebo jako pramen historikům. 

Autor:  Martina Klímová, Kateřina Jiřincová
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: každý den v celou hodinu a 05:30, 06:30, 07:30  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  ulice U Trati, Plzeň 3, uzavřeno, stavební práce, Od 23.09.2017 00:00 Do 24.09.2017 04:30, Úplná jednosměrná uzavírka vozovky v ulici U Trati, v úseku mezi ulicemi Doudlevecká – Klatovská třída – ve směru ...
  místní komunikace, U trati, v katastru obce Blovice, okr. Plzeň-jih, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 25.09.2017 07:00 Do 31.10.2017 23:59, Úplná uzavírka místních komunikací (téměř celá městská čtvrť) ...
  silnice II/183, v katastru obce Štěnovický Borek, okr. Plzeň-město, stavební práce, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 25.09.2017 00:00 Do 13.10.2017 23:59, "Oprava propustku", částečná uzavírka ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace