Zpravodajství29. září  2017 v 14:01  

V Plánici si připomněli 170 let od narození Františka Křižíka

Muzeum Františka Křižíka v Plánici - Foto: Monika Zettlová

Muzeum Františka Křižíka v PlániciFoto: Monika Zettlová

Letos je to 170 let, co se v Plánici na Klatovsku v rodině chudého ševce narodil František Křižík. Významného průmyslníka, elektrotechnika a vynálezce si včera v rodném pošumavském městečku připomněli i místní obyvatelé. Navíc po celý den bylo volně přístupné i muzeum věnované slavnému plánickému rodákovi.

Muzeum Františka Křižíka se nachází v jeho rodném domě. To je krásná chalupa s kamenným zápražím. Muzeum má dvě výstavní místnosti. V té první si mohou návštěvníci prohlédnout krátký film o životě a vynálezech Františka Křižíka. V té druhé jsou exponáty a další technické poklady. 

„Je zde například soustrojí z čachrovské elektrárny. Elektrárna se v Čachrově začala stavět v roce 1900 a to proto, že Čachrov měl v té době veliký nedostatek vody. Návštěvníci mohou dále vidět nejstarší dochovanou obloukovou lampu z roku 1884. Opravdu funkční lampy jsou jen dvě v republice. Jedna u nás a druhá v Plzni v muzeu,“ vysvětlila Olga Francová. 

Rodný dům Františka Křižíka, který se tu v roce 1847 narodil, pochází ze začátku 19. století. V muzeu jsou mimo jiné k vidění i fotografie, na nichž je dům zobrazený před rekonstrukcí.  

„V roce 1948-49 chtěla Plánice tento domek zbourat. Tehdy se naštěstí nejen místní nadšenci, ale hlavně plzeňská Škodovka zasadili o to, že je tu muzeum a tím ho zachránili. Jinak už by dům nestál,“ uvedla průvodkyně v Muzeu Františka Křižíka Olga Francová. 

Každoročně zavítá do muzea Františka Křižíka v Plánici zhruba tisíc návštěvníků. 

Autor:  Monika Zettlová, Kateřina Jiřincová
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: každý den v celou hodinu a 05:30, 06:30, 07:30  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Gerlova Huť
  Od 18.12.2017 15:30 do 17:35; v ulici Doudlevecká v obci Plzeň; nehoda; 3 havarovaná vozidla; 3 x OA bez zranění. PČR na místo.
  Od 18.12.2017 15:25 do 17:30; na silnici 26 v obci Plzeň; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 x OA bez zranění. PČR na místo.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace