Zpravodajství10. října  2017 v 11:12  

V Plzni už je možné nakupovat bez obalu

I v Plzni už je možné nakupovat bez obalu. K mání jsou šampony, mýdla, prací prášky, i deodoranty - Foto: Jana Kosová

I v Plzni už je možné nakupovat bez obalu. K mání jsou šampony, mýdla, prací prášky, i deodorantyFoto: Jana Kosová

V městské části Slovany vznikl obchod s ekologickou drogerií, kosmetikou a potřebami pro domácnost, které si zákazníci můžou nasypat nebo stočit do vlastních nádob. Tomu všemu odpovídá motto obchodu: Nejlepší odpad je ten, který nevznikne.

Krámek se nachází v přízemí panelového domu, kousek od zastávky Radnice Slovany a na první pohled není ničím výjimečný. Jsou v něm dřevěné police rozdělené do různých kategorií- kosmetika, nádobí, úklid a praní. Ovšem při druhém pohledu už obchod tam běžný není. 

„Souhrnná koncepce tohoto obchodu je, nabízet lidem sortiment bez zbytečných obalů, aby nebyly produkovány nadbytečné odpady v podobě jednorázových lahviček na prací prostředky, šampony na vlasy a podobně. Současně nabízíme sortiment, který lidem umožňuje nakupovat i bez obalu, což jsou sáčky na nákupy, nákupní tašky, kapsy na svačinu a podobně. Tekuté prostředky si mohou zákazníci nalít buď do vlastní nádoby anebo si nádobu zakoupit zde,“ vysvětlila majitelka obchodu Ekosvět Jana Hartlová. 

Bezobalový nákup pomáhá ekologii 

Myšlenku omezení vzniku odpadu nosila Jana Hartlová v hlavě už dlouho. Přišlo jí, že třídění a redukce odpadu jen doma je málo, a tak vznikl nápad, nabídnout ostatním lidem možnost bezobalového nákupu. 

„Věřím, že je dost ekologicky smýšlejících zákazníků, kteří si k nám najdou cestu, a že to bude čím dál lepší. Řada lidí nám říká, že je to super, že se takový obchod otevřel i v Plzni. Tenhle koncept se jim líbí a prý určitě přijdou znovu,“ doplnila Jana Hartlová. 

Obchod nabízí převážně české produkty od menších výrobců, které jsou přírodní a ekologické. Podle prodavače Pavla Hartla mají zákazníci největší zájem o prací gely nebo zubní kartáčky z bambusu. Zájemci, kteří by chtěli do bezobalového hospodaření proniknout hlouběji mohou si v obchodě mimo jiné zakoupit i knihu Domácnost bez obalu. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: každý den v celou hodinu a 05:30, 06:30, 07:30  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Od 24.10.2017 11:15 do 11:45; na silnici 18033 u obce Dobřany okres Plzeň-jih; U odbočka na skládku Vysoká; překážka, která může bránit provozu v celé šířce vozovky nebo její části; deka na vozovce
  D5, mezi km 81.4 a 110, ve směru Rozvadov, pomalu jedoucí vozidlo údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 24.10.2017 10:48 Do 24.10.2017 16:00
  D5, mezi km 146.3 a 147.3, ve směru Rozvadov, pomalu jedoucí vozidlo údržby, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 24.10.2017 08:30 Do 24.10.2017 12:30, , údržba vodorovného značení a dopravních knoflíků, zdroj: ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace