Zpravodajství29. září  2016 v 08:43  

V Plzni začal třetí festival pouličního umění

V Plzni začal třetí festival pouličního umění Pilsen Busking fest 2016 - Foto: Miroslav Chaloupka,  ČTK

V Plzni začal třetí festival pouličního umění Pilsen Busking fest 2016Foto: Miroslav Chaloupka, ČTK

Až do soboty 1. října můžete v centru Plzně potkávat muzikanty, žongléry nebo tanečníky. Začal další - v pořadí už třetí - festival pouličního umění Pilsen Busking fest 2016. Součástí festivalu jsou různé kreativní dílny, kde se mohou zapojit nejen děti, ale i dospělí, videomapping nebo dokonce pivo, speciálně uvařené pro tuhle akci a mnoho dalšího.

Při Busking festu se nesetkáte s klasickými koncerty, kde se platí vstupné. Podstatou je takzvaný busking, což je mezinárodní výraz pro uměleckou produkci na veřejných místech, kde umělce kolemjdoucí mohou odměnit penězi do klobouku. Busking v Plzni dokonce upravuje vyhláška. Ta přesně vymezuje, co je umělecká produkce a co už by bylo žebrání. Podle vyhlášky umělci mohou vystupovat na vyhrazených místech a jen ve vymezený čas. 

Představení se budou konat na náměstí Republiky, v ulicích kolem náměstí a v sadovém okruhu pod náměstím. Podle organizátorů je letošní busking festival největším ze všech, které se v Plzni zatím konaly. Účastní se ho 60 umělců z celého světa v širokém spektru uměleckých oborů. Návštěvníci mohou vidět hudebníky, divadelníky, žongléry, performery i tanečníky. Vystoupí zde například polský kytarový mág Miariusz Goli alias Vargalla, folklorní skupina z Mongolska, beatboxer z Rakouska nebo skupiny tančící break dance a street dance. 

Jen část programu je pevně daná, zbytek bude spontánní projev umělce. 

Oproti jiným ročníkům nově vznikly kreativní zóny na náměstí a jeho okolí. V jedné z nich bude projekt Živá velryba, který naučně a zábavně upozorňuje na potřebu ochrany životního prostředí. V další kreativní zóně budou vznikat sochy motorovou pilou. Kreativní zónu zřídilo také centrum DEPO2015 - kde si kutilové budou moci vyrobit něco do domácnosti. 

Každý den mezi 19:00 a 23:00 proběhne videomapping na Katedrále Sv. Bartoloměje, který si připravili studenti ZČU. 

Festival zakončí 1. října afterparty v klubu Buena Vista. Začátek je ve 20:00. 

Mapa festivalu pouličního umění Pilsen Busking fest 2016 - Foto:  Busking Fest

Autor:  Směna ČRo Plzeň
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: každý den v celou hodinu a 05:30, 06:30, 07:30  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Od 16.12.2017 00:30 do 05:00; v ulici Karlovarská v obci Plzeň; Pozor! 4 nadměrné náklady; očekávejte zdržení; Přeprava pivovarských van na 4 soupravách jedoucích v konvoji. Parametry: 1/ d=23 m; š=6,4m; ...
  Od 16.12.2017 00:25 do 01:25; D5 - 94.7-86km na trase Rozvadov - Praha; vozidlo v protisměru; pomalu jedoucí OA v levém JP.
  Od 16.12.2017 00:10 do 01:10; D5 - 95km na trase Rozvadov - Praha; porouchané vozidlo, zdržení; neprůjezdná zpevněná krajnice; odstavené OA.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace