V Techmanii vzniká Vesmír

Sluneční soustava II. - vizualizace exponátu a části interiéru planetária. Autor Štěpán Soutner. Zdroj Techmania..jpg - Foto: Štěpán Soutner

Sluneční soustava II. - vizualizace exponátu a části interiéru planetária. Autor Štěpán Soutner. Zdroj Techmania..jpgFoto: Štěpán Soutner

Návrh expozice „Vesmír,“ pro nové supermoderní planetárium, které vzniká v areálu plzeňské Techmanie, dokončil v těchto dnech tým odborníků z řad fyziků, metodiků, didaktiků a průmyslových designérů. Celkem 27 interaktivních exponátů, z nichž mnohé jsou světovými unikáty, zde hravou formou přiblíží pozemská i astronomická témata.

Tým na návrhu nové expozice pracoval několik měsíců. Necelá třicítka interaktivních exponátů a čtyři doplňky expozice, z nichž j valnou většinu vymysleli se představí v nové budově plzeňského planetária napřesrok. Návštěvníci tu najdou například originální gyroskop, s jehož pomocí si bude každý moci vyzkoušet pocit ve stavu beztíže. 

Vodíková raketa vizualizace exponátu - Techmanie - Foto: Štěpán Soutner

Vodíková raketa vizualizace exponátu - TechmanieFoto: Štěpán Soutner

V novém planetáriu se lidé pomocí originálních a zábavných exponátů naučí, na jakých principech funguje sopka nebo tornádo, seznámí se se základními fakty o rychlosti světla, o černých dírách, vzniku kráterů či vývoji hvězd. 

Jak uvedl kurátor vznikající expozice Tomáš Meiser, vše je rozdělené do tří částí: Svět kolem nás, Kosmonautika a Vesmír, který se dále dělí na Zemi, Měsíc, sluneční soustavu a tzv. Hluboký vesmír . Expozice bude určena zejména pro rodiny s dětmi. „V podstatě nám šlo o to, aby si naši návštěvníci mohli „sáhnout“ na vesmír,“ konstatoval Meiser. Planetárium a virtuárium bude operovat s jedním z nejmodernějších promítacích systémů na světě, který umožní unikátní 3D projekce na kulovou plochu. 

Science center nyní vyhlásí výběrové řízení, z nějž vzejde konstruktérská firma, která exponáty vyrobí. Společnosti, které takovýto komplexní úkol zvládnou, prý jsou v Evropě v řádu jednotek. Kromě fyzika Tomáše Meisera, který přípravu expozice koordinoval po odborné stránce, se na jejím obsahu podílel tým didaktiků ze Západočeské univerzity v Plzni a dalších institucí, např. Jindřich Káža, Pavel Mentlík, Jitka Soukupová, Jan Krotký. Konkrétní podobu všem exponátům vtiskl průmyslový designer Štěpán Soutner, laureát ceny Talent designu 2011. 

Práce na stavbě i vývoji nových expozic byly zahájeny letos v lednu a podle slov tiskového mluvčího Techmanie Tomáše Moravce , začal i závod s časem . „Kromě vlastní stavby je samozřejmě nutné do podzimu příštího roku celý prostor také naplnit interaktivními expozicemi, které nejsou nikde jinde v České republice. Jsme rádi, že návrh unikátní expozice jsme zvládli podle časového plánu“ dodal Moravec. 

Autor:  Směna ČRo Plzeň
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: každý den v celou hodinu a 05:30, 06:30, 07:30  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Srážky: přeháňky, D5-141,7
  Od 11.12.2017 06:40 do 08:45; na silnici 117 u obce Dobřív okres Rokycany; nehoda; Střet 2x OA se zraněním. IZS a PČR na místo.
  Od 11.12.2017 05:20 do 07:20; na silnici 27 v obci Rybnice okres Plzeň-sever; nehoda; Havárie OA. PČR na místo.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace