Zpravodajství29. března  2015 v 09:23  

Většina plzeňských památek otevře své brány během prvního dubnového víkendu

Vzácný, česky tištěný Mattioliho herbář z konce 16. století bude jednou z novinek a lákadel nové návštěvnické sezony na hradu Velhartice na Klatovsku - Foto: Pavel Němeček

Vzácný, česky tištěný Mattioliho herbář z konce 16. století bude jednou z novinek a lákadel nové návštěvnické sezony na hradu Velhartice na KlatovskuFoto: Pavel Němeček

Lepší zázemí pro návštěvníky, nové exponáty i prostory. Na to lákají v nové sezoně státní památky v Plzeňském kraji. Návštěvníci letos poprvé uvidí zrestaurované vstupní portály konventu kláštera Plasy a restaurované nástěnné malby vstupního schodiště zámku Manětín. Zámek v Horšovském Týně nabídne nový letní prohlídkový okruh. Novinek je ale daleko víc.

Vzácný tisk Mattioliho herbáře uvidí letos návštěvníci hradu Velhartice na Klatovsku. Jde o druhé vydání knihy z roku 1596 a správa hradu ho podle kastelána Petra Mejstříka získala v jednom z antikvariátů. 

„Svou češtinou je velmi lákavý. Návštěvník si může přečíst texty, které se aspoň částečně budeme snažit lidem prezentovat, a také rady pana vysoce učeného Mattioliho - někdy budou možná komické, ale někdy možná použitelné i pro dnešního člověka," přibližuje uvedený tisk Petr Mejstřík. 

 

Většina památek se turistům otevře poprvé o prvním dubnovém víkendu. Podrobnosti zjišťovala Monika Zettlová.

Vložit na svůj web

Kláštery Kladruby a Plasy letos oslaví kulatá výročí. Společně připravují speciální tematicky zaměřené prohlídky nazvané Monastýrování. Plaský klášter nabídne i novou instalaci pracovny mnicha Mauritia Vogta, řekl kastelán Pavel Duchoň. 

„Je to zvláštní figura, která je hodně opomíjená v klášteře, tam se většinou mluví jen o opatech. Tento mnich se proslavil mnoha způsoby - on byl jednak kronikář, jednak cestoval, taky byl trochu dobrodruh, sepisoval pojednání o minerálech, namaloval jednu z nejstarších map vůbec v Čecháh z roku 1712, do toho ještě skládal hudbu, vyučoval hudbu, byl to takový světoběžník. Aspoň to chceme nějakým způsobem připomenout, protože se nám i podařilo získat kopii jeho obrazu z kláštera ze Zlaté Koruny," vysvětluje plaský kastelán Duchoň. 

A právě v pracovně mnicha Mauritia Vogta také návštěvníci uvidí po třiceti letech sochu Panny Marie Bolestné od Matyáše Bernarda Brauna. Bude poprvé vystavena od roku 1982. 

Do kostela Nanebevzetí Panny Marie v kladrubském klášteře se vrací zrestaurovaná Santiniho Mariánská koruna. Z hlavního oltáře byla sejmuta v roce 1979. Od května pak klášter poprvé zpřístupní jižní klášterní zahradu. 

Hrad a zámek Horšovský Týn nabídne návštěvníkům unikátní sbírku řádů a vyznamenání z období Ferdinanda Trauttmansdorffa, blízkého spolupracovníka císaře Josefa II. Zároveň se připravuje nový letní prohlídkový okruh zámeckou kuchyní, řekl kastelán Jan Rosendorfský. 

„V jistém období se tady při těch nejvyšších počtech vařilo až 200 jídel, takže zde ukážeme i úřednickou jídelnu. Samotná kuchyně, kde se vařilo, byla modernizována v roce 1927, takže bohužel už tam není černá kuchyně. Ve skladu skla a porcelánu je téměř tisíc exponátů a v zadní části byl sklad černého nádobí,“ dodává Jan Rosendorfský. 

Většina památek se turistům otevře poprvé o prvním dubnovém víkendu, zámek Nebílovy a hrad Rabí zahájí sezonu o týden dříve. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: každý den v celou hodinu a 05:30, 06:30, 07:30  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Od 19.2.2018 23:50 do 21.2.2018 02:00; v ulici Domažlická v obci Plzeň; Pozor! Nadměrný náklad; očekávejte zdržení; Přeprava strojního zařízení z obce Plzeň do přístavu v obci Lovosice. Nadměrný náklad ...
  silnice III/18027, Dolní Lukavice, okr. Plzeň-jih, práce na silnici, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 19.02.2018 08:00 Do 17.06.2018 23:59, částečná uzavírka silnice č. III/18027 v obci Dolní Lukavice ...
  ulice Sulkovská, Plzeň 3, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 12.02.2018 08:00 Do 30.06.2018 23:59, úplná uzavírka v úseku mezi křížením s místními komunikacemi Severní a K Silu, Vydal: ÚMO Plzeň ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace