Zpravodajství17. října  2017 v 12:28  

Záchrana zámku v Chocenicích pokračuje

Zámek v Chocenicích zachraňuje nový majitel, který se rozhodl historickou památku opravit a vrátit jí původní podobu - Foto: Monika Zettlová

Zámek v Chocenicích zachraňuje nový majitel, který se rozhodl historickou památku opravit a vrátit jí původní podobuFoto: Monika Zettlová

Chátrající zámek v Chocenicích na jižním Plzeňsku se opravuje. Před zkázou ho zachránil nový majitel, který se rozhodl historickou památku opravit a vrátit jí původní podobu.

Památka ze 17. století byla několikrát přestavována, na začátku 20. století sloužila jako obecná škola, později jako ozdravovna a základní škola. Od roku 1993, kdy obec zámek prodala, začal chátrat. 

„Vše je v dezolátním stavu. Postupně se to tu dává dohromady. Myslím, že další zimu už by zámek nevydržel,“ řekl majitel zámku Václav Kule, který podniká ve stavebnictví. Zámek koupil prý proto, že má rád památky a tato není první, kterou se rozhodl opravit. Nezastavila ho ani byrokracie úřadů ani požadavky památkářů. „Mám statek a mlýn a nějaké elektrárny, které byly ještě v horším stavu než zámek,“ doplnil Václav Kule. 

V přízemních prostorách s klenutými stropy dříve bydlela chudina, která pracovala za jídlo a nocleh. Vyšší patra obývala šlechta. „Největší místnost v horním patře má 12 x 11 metrů, to je jako rodinný domek. Byly tu spadlé stropy a utrhané stěny, všechno prozdíváme. Jako první jsme museli opravit střechy a stropy. Teď děláme fasádu a vnitřky,“ popsal Václav Kule. 

Mít pokoj jako rodinný domek 

Po skončení rekonstrukce by horní patro mělo sloužit nadále jako zámek. V přízemí vzniknou prostory pro obecní účely a k pořádání různých akcí pro veřejnost. Podle odhadů majitele by měly opravy zámku trvat přibližně čtyři až pět let. 

Zámek má už hotovou fasádu na čelní stěně a v horním štítu osazenou repliku původních hodin. Z přilehlé zahrady zmizely nálety stromů a v budoucnu tam bude jezírko a kašna. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: každý den v celou hodinu a 05:30, 06:30, 07:30  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Gerlova Huť
  Od 18.2.2018 21:55 do 19.2.2018 00:00; na silnici 201 u obce Broumov okres Tachov; nehoda; havarované vozidlo; probíhá vyšetřování nehody; náraz OA do stromu, se zraněním osob. Na místě ZZS a PČR,
  Od 18.2.2018 12:15 do 19.2.2018 12:20; na silnici 22 v obcích Domažlice, Zahořany, Spáňov a Kout na Šumavě okres Domažlice , délka 6km; Pozor! Olej na vozovce

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace