Zpravodajství17. prosince  2013 v 19:28  

Zájem o vánoční pivní speciály je na západě Čech veliký, přestože spotřeba piva klesá

Ruční stáčení vánočního speciálního piva v minipivovaru v Plzni Černicích - Foto: Monika Zettlová

Ruční stáčení vánočního speciálního piva v minipivovaru v Plzni ČernicíchFoto: Monika Zettlová

Minipivovary na Plzeňsku opět navařily vánoční pivní speciály. Často mají vyšší stupeň alkoholu a jsou s různými příchutěmi. Zatímco prodej klasického piva klesá, o speciály je na tuzemském předvánočním trhu stále větší zájem. Některé minipivovary se dokonce bojí, aby s nabídkou vánočních speciálů vydržely až do konce roku.

Sládková Eva Straková má v minipivovaru v Plzni Černicích plné ruce práce. Ručně teď totiž plní lahve unikátní várky letošního vánočního pivního speciálu typu barley wine. „Včera jsem jich dělala pět set,“ říká. 

Podle Petra Míče jde o nejsilnější z 50 druhů piv, které tu za více než šest let existence uvařili. „Je to devatenáctistupňové svrchně kvašené pivo, které má 8,9 procenta alkoholu,“ vysvětluje. 

 

Jaký je zájem o vánoční pivní speciály, zjišťovala Monika Zettlová

Vložit na svůj web

Pivo zrálo tři měsíce v ležáckém tanku a pak tři měsíce v dubovém sudu po whisky. „V chuti piva najdete jednak dubovou příchuť, jednak příchuť whisky. Pivo je velice hutné, velice silné a sladké, v podstatě je to ječné víno, které chutná něco jako portské,“ dodává Petr Míč. 

Vůbec nejsilnější vánoční pivo v republice ale uvařil minipivovar v Dobřanech u Plzně - 23stupňového Svatého Víta. 

„Netradičně má objem alkoholu až 10,5 procenta. Specialita, která je skrytá v tomhle nápoji, je v tom, že jsou v tom exotické druhy aromatických chmelů a z toho jsou cítit tóny jehličí, květin, citrusových plodů,“ popisuje sládek Petr Petružálek. 

Dobřanský minipivovar nabízí ale i piva s příchutí vanilky, čokolády nebo višní. A podle sládka každý rok poptávka po speciálech roste. „Zájem je. Naopak mám spíš někdy obavy, abychom vydrželi do konce roku,“ potvrzuje. 

Češi mění zvyky. Pijí méně, ale rádi zkouší 

Po vánočních speciálech sáhnou nejčastěji pivní znalci, oblíbené jsou ale i mezi svátečními konzumenty piva. Naopak prodej klasických piv se v posledních letech snižuje. 

„Proč klesá spotřeba piva na hlavu? Já si myslím, že to je dané stylem života, že to není o cenách. Jestli si velké pivovary myslí, že když zdraží lahvové pivo o korunu a nechají to na sudovém, tak jim v hospodách spotřeba příliš nenaroste. Životní styl prostě ty zvyklosti mění,“ myslí si plzeňský sládek a stavitel minipivovarů Josef Krýsl. 

Obliba pivních speciálů souvisí nejen s trendem Čechů ke zdravějšímu životnímu stylu, ale i s jejich ochotou stále zkoušet nové věci. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: každý den v celou hodinu a 05:30, 06:30, 07:30  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Od 21.2.2018 15:40 do 16:40; v ulici Americká v obci Tachov; u domu čp. 278 v ul. Americká.; nehoda; 2 havarovaná vozidla; DN 2 x OA bez zranění, únik provozních kapalin nehlášen, místo průjezdné.
  Od 21.2.2018 15:25 do 16:25; na silnici 18032 u obce Útušice okres Plzeň-jih; Na začátku Útušic ve směru od Radobyčic.; nehoda; 2 havarovaná vozidla; DN 2 x OA bez zranění, únik provozních kapalin ne ...
  D5, mezi km 79.8 a 79.6, ve směru Praha, omezení, Od 21.02.2018 15:05 Do 20.03.2018 23:59, omezení rychlosti na 80 km/h, z důvodu poškození svodidel po dopravní nehodě

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace