Zpravodajství20. března  2017 v 16:02  

Zima je nenavrátně pryč. Dnes je první jarní den

Jaro (ilustrační foto) - Foto: Anna Kottová

Jaro (ilustrační foto)Foto: Anna Kottová

Zima, alespoň ta kalendářní, je za námi a začíná jaro. Dnes je první jarní den. Známky jara začínáme sledovat téměř na každém kroku. Kvetou první jarní květiny, probouzí se zvířata a dny se postupně prodlužují. S jarním prvním dnem také začínají Srdíčkové dny.

Z astronomického pohledu je dnes jarní rovnodennost. Na severní polokouli tímto okamžikem skončí astronomická zima a začne jaro. Naopak na jižní polokouli končí léto a začíná podzim. V den jarní rovnodennosti je bílý den stejně dlouhý jako noc a trvá 12 hodin. 

Co znamená jarní rovnodennost, vysvětluje vedoucí hvězdárny a planetária v Plzni Lumír Honzík. „Je to okamžik, kdy se slunce, které se pohybovalo nad jižní polokoulí, dostalo přesně nad rovník. Ten okamžik nastal dnes v 11:28 hodin středoevropského času a pro nás to znamená, že tento den je stejně dlouhý jako noc. Od tohoto okamžiku se délka dne bude prodlužovat a noc naopak zkracovat. Toto bude trvat až do letního slunovratu, který nastane 21. června,“ říká Honzík. 

Jaro začalo nejen z astronomického hlediska. Probouzí se celá příroda a to i ta v zoologické zahradě v Plzni. „Počasí se nebetyčně zlepšilo, je teplo a začíná se zelenat tráva. Vzhůru už jsou nejen medvědi, ale po zimě se například vydávají na první průzkumy některé druhy antilop, zebry a dokonce i žirafy. Pěkně jsou vidět velbloudi a ven začínají chodit také lemuři nebo šimpanzi a další zvířata,“ mluvčí zahrady Martin Vobruba. 

S příchodem jara se dá udělat něco pro zdraví či pomoci charitativní sbírkou 

A neprobouzí se jen zvířata. Sluníčko láká ven také lidi. Mnozí oprášili svá kola nebo kolečkové brusle a vyrazili na čerstvý vzduch. Jedním z oblíbených míst na sportování či procházky je v Plzni třeba Borský nebo Lochotínský park. Typem na oživení pohybu venku může být například strollering. Což je unikátní fitness program určený rodičům s kočárky, kteří si chtějí udělat z obyčejné vycházky originální cvičení. 

S příchodem jara je také možné pomoct rodinám s vážně nemocnými dětmi. Dnes totiž začínají Srdíčkové dny. Po celém Česku budou dobrovolníci prodávat propisky ve tvaru srdce. Vybrané peníze půjdou do obecně prospěšné společnosti Život dětem, která je pak rozdá potřebným. Sbírka potrvá až do pátku 24. března. 

Autor:  Směna ČRo Plzeň
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: každý den v celou hodinu a 05:30, 06:30, 07:30  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Od 26.6.2017 18:20 do 20:20; v ulici Rokycanská v obci Plzeň; na úrovni OD TESCO ve směru do centra; překážka, která může bránit provozu v celé šířce vozovky nebo její části; pytel plný čehosi na vozovce. ...
  Od 26.6.2017 17:40 do 19:40; na silnici 230 u obce Soběkury okres Plzeň-jih; křiž. na Dnešice x Přestavlky x Soběkury; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 x OA bez zranění, bez úniku provozních kapalin. Na ...
  ulice náměstí Míru, Domažlice, okr. Domažlice, uzavřeno, sportovní akce, Od 27.06.2017 06:00 Do 27.06.2017 22:00, ul. nám. Míru ve městě Domažlice, Vydal: Městský úřad Domažlice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace