Zpravodajství12. ledna  2018 v 10:25  

Zpěv harckých kanárů se tento týden ozývá v Poběžovicích na Domažlicku

Zpěv harckých kanárů se tento týden ozývá v Poběžovicích na Domažlicku. Chovatelé tam totiž pořádají mistrovskou soutěž v jejich zpěvu s nejdelší tradicí v Česku - Foto:  Ogmios

Zpěv harckých kanárů se tento týden ozývá v Poběžovicích na Domažlicku. Chovatelé tam totiž pořádají mistrovskou soutěž v jejich zpěvu s nejdelší tradicí v ČeskuFoto:  Ogmios

V Poběžovicích na Domažlicku vrcholí mistrovská soutěž ve zpěvu harckých kanárů. Na 82 ročník je přivezli majitelé z celého Česka. Drobnochovatelská soutěž má nejdelší tradici v naší zemi a dokonce je zapsaná v České knize rekordů.

Soutěže se letos účastní zhruba 200 kanárů, jsou převážně žlutí, ale někteří mají i černé zabarvení na křídlech. Jsou to mladí samci a přivezlo je asi 40 chovatelů z celého Česka. Kanáři jsou v jedné místnosti, každý ve své kleci a tu mají zatemněnou jen s malými otvory na dýchání. Je to proto, že kanáři jsou cvičení na to začít zpívat s rozedněním, tak aby se před soutěží nevysilovali. 

Kanárci pocházejí z Kanárských ostrovů, odkud se díky španělským námořníkům dostali do Evropy. Napřed si je taky mohli dovolit jen ti nejbohatší. Nicméně ve 2. polovině 19. století v německém pohoří Hartz vyšlechtili horníci tak zvané harcké kanáry jako pomocníky pro práci v dolech. Dokázali totiž svým chováním upozornit na nebezpečné koncentrace důlních plynů. V naší zemi se kanáři používali v uhelných dolech ještě mezi světovými válkami.

Za svůj výkon jsou kanáři bodovaní. O tom, kolik bodů čtveřice kanárů dostane, rozhoduje poloha, rytmus, barva a hloubka zpěvu. Podle posuzovatelů čím hlubší, tím lepší. Zpěv ptáka má čtyři základní části. Píseň začíná jakýmsi vrčením, kterému se říká basová role, dál pokračují duté zvonky a končí píšťalami. 

Soutěží tak zvané kolekce čtyř kanárů. „Nosič přinese klece, postaví je nad sebe do jakési věže. Potom mají kanáři půl hodiny, aby předvedli vše, co umí,“ popsal jeden z organizátorů soutěže Pavel Pivoňka. 

Zpěv harckých kanárů se tento týden ozývá v Poběžovicích na Domažlicku. Chovatelé tam totiž pořádají mistrovskou soutěž v jejich zpěvu s nejdelší tradicí v Česku - Foto: Martina Klímová

Ptáci by měli zazpívat všechny části a dohromady můžou získat až 360 bodů. Vítězové letošní soutěže se lidem představí v hotelu Hubertus v Poběžovicích tuto sobotu 13. ledna v 15:30. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: každý den v celou hodinu a 05:30, 06:30, 07:30  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Srážky: přeháňky, D5-96,8
  Srážky: sněžení, D5-141,7
  Srážky: sněžení, D5-136,2

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace