Pylové zpravodajství od 22. 4. 2019

22. dubna  2019  
vrba u rybníka - Foto: Dana Josefová

vrba u rybníkaFoto: Dana Josefová

Dominantní alergeny: bříza, dub, buk, jasan, habr, platan, vrba

V uplynulém týdnu pokračovala hlavní pylová sezona břízy. Zatímco v nížinách se množství pylových zrn břízy v ovzduší už začíná snižovat, ve středních a vyšších polohách dosahovala sezona květu břízy svého vrcholu. Celková koncentrace vzdušných pylových alergenů se stále držela na vysoké až velmi vysoké úrovni. Hojný byl také pyl jasanu, jeho sezona je už ale za vrcholem. Kvetou duby, buky a habr. Vedle těchto alergenů byl v ovzduší přítomen pyl platanu, javoru a jilmu. Postupně doznívá sezona vrby. Kvetoucí ovocné stromy většinou alergické problémy nevyvolávají. 

V tomto týdnu očekáváme na základě předpokládaného vývoje počasí snížení celkového počtu pylových alergenů v ovzduší. Stále bude pokračovat sezona břízy, zvláště ve středních a vyšších polohách, v nížinách bude pylu břízy již podstatně méně. Podobně je v nižších polohách za vrcholem sezona květu jasanu a vrby. Naopak bude přibývat pylu dubu, buku a platanu. Pyl těchto stromů může v důsledku zkřížené reaktivity prodlužovat alergické potíže u osob přecitlivělých na pyl břízy. Pylová zrna některých druhů trav budou připravena k uvolnění do ovzduší v prvním týdnu května. Začátek sezony květu trav potom očekáváme v závislosti na počasí v průběhu první poloviny května, což odpovídá dlouhodobému průměru začátku květu trav. 

Aktuální informace o stavu pylových alergenů v ovzduší lze nalézt od jara do konce září také na Internetu na adrese http://www.pylovasluzba.cz. Pylové zpravodajství pro jednotlivé země Evropy je na adrese http://www.polleninfo.org

 

K dnešnímu dni

 • Bio předpověď

  Pro všechny oblasti: Stupeň č. 1 - mírná zátěž. Stupeň zátěže umožňuje běžný denní režim bez omezení, pouze s přihlédnutím k aktuálnímu zdravotnímu stavu.
 • Stav ozonu

  Celkové množství ozonu dnes: 373 D.U. (- 5 %, normální stav)
 • Průměrná teplota 10,7 °C
 • Nejnižší teplota -0,9 °C v roce 1854
 • Nejvyšší teplota 27,1 °C v roce 1962
 • Slunce

   
  05:49
   
  20:07

  Měsíc

   
  00:46
   
  09:15
   
 •  
  fáze: Poslední čtvrt, stáří: 18 dní
   

Evropa a svět

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas