Pylové zpravodajství od 12. 8. 2019

12. srpna  2019  
Jitrocel - Foto: Jiřina Mužíková

JitrocelFoto: Jiřina Mužíková

Dominantní alergeny: pelyněk, ambrozie, plísně, trávy, merlíkovité, jitrocel, chmel, kukuřice

V uplynulém týdnu se v ovzduší objevovalo jen menší množství aeroalergenů. Nejvýznamnějšími alergeny byla pylová zrna pelyňku. Letošní sezona pelyňku v minulém týdnu vyvrcholila, celkově je opět poměrně slabá. Na Moravě se už pravidelně objevoval pyl ambrozie. Z ostatních alergenů se v ovzduší vyskytoval pyl merlíkovitých, kopřivy, chmele a kukuřice. Trávy už nehrají téměř žádnou roli. Hojné byly stále spory plísní. 

V následujícím období očekáváme i nadále spíše nižší koncentraci vzdušných alergenů. Dominantním alergenem bude ještě pelyněk, jeho koncentrace v ovzduší už bude ale vytrvale klesat. Spory plísní budou stále hojné, zvláště v teplejších a vlhčích dnech. Postupně se bude zvyšovat množství pylu ambrozie, jejíž sezona vyvrcholí začátkem září. Výskyt ostatních pylových alergenů se bude pozvolna, ale vytrvale snižovat. 

Aktuální informace o stavu pylových alergenů v ovzduší lze nalézt od jara do konce září také na Internetu na adrese http://www.pylovasluzba.cz. Pylové zpravodajství pro jednotlivé země Evropy je na adrese http://www.polleninfo.org

 

K dnešnímu dni

Evropa a svět

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas