Zdraví10. března  2016 v 10:00  

Infarkt dostane asi 15 000 Čechů ročně. Léčí se technikou starou 20 let

Nemůžete do schodů a zadýcháváte se? Navštivte lékaře, aby zjistil, jestli máte v pořádku sdce - Foto: Fotobanka Pixabay

Nemůžete do schodů a zadýcháváte se? Navštivte lékaře, aby zjistil, jestli máte v pořádku sdceFoto: Fotobanka Pixabay

Na léčbě infarktu se za léta nic nezměnilo. Proč taky, když se metoda osvědčila? Momentálně je jen problém s pacienty. Aby si uvědomili vlastní problémy se srdcem.

Pacientů s akutním infarktem je v České republice kolem 15 000 za rok. Kardiolog Michael Aschermann apeluje na každého, kdo dostane krutou bolest na hrudníku, aby se nechal vyšetřit. „Čím dřív se octne u lékaře, který umí ty tepny otevírat, tím větší má naději, že odejde téměř zdráv. S téměř neprodělaným infarktem.“ 

 

Zdravotnická poradna: nemoci srdce. Host: MUDr. Michael Aschermann z VFN v Praze. Moderuje Martina Kociánová.

Vložit na svůj web

Technika, kterou lékaři při operacích používají, je stará 20 let. „Krevní sraženinu mechanicky rozrušíme a do toho místa uzávěru dáme balónkovou cévku, kterou tu tepnu roztáhneme. A ještě tam vložíme kovovou pružinku, která tu tepnu drží otevřenou,“ vysvětluje Aschermann. 

Metoda se osvědčila 

„Zatímco dřív u nás umíralo kolem 40 % pacientů s akutním infarktem, v současné době je jich kolem 9 %. Pacienti dnes infarkt přežívají v podstatně vyšším počtu.“ Na druhé straně se tím ale vytváří skupina chronických pacientů, kteří mohou mít potom potíže jiného typu. 

„Třeba poruch srdečního rytmu. Ale i ty jsme zase schopni určitým způsobem léčit,“ uklidňuje lékař. Nejhorší je, že běžný laik v bolesti na hrudi infarkt od nemocných průdušek, špatné kondice nebo „něčeho od páteře“ nepozná. Nezbývá než návštěva lékaře a natočení EKG. 

Ostatní záznamy poraden najdete v Dopoledni s Dvojkou. 

Pořad: Poradna  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek 10:05  |  Délka pořadu: 40 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas