Malinový sirup bez špetky malin. I to tady koupíte

Pokud si v obchodě chcete koupit sirup, který obsahuje alespoň trochu ovoce, řiďte se zdravým selským rozumem a podle toho, co byste do sirupu dali sami - Foto: Věra Strnadová

Pokud si v obchodě chcete koupit sirup, který obsahuje alespoň trochu ovoce, řiďte se zdravým selským rozumem a podle toho, co byste do sirupu dali samiFoto: Věra Strnadová

Sirup je z definice koncentrát vyrobený z ovocné nebo zeleninové šťávy. Ale taky může být jen ochucený aromaty. Časopis dTest se nestačil divit.

„V každém případě by sirup měl mít více než 50 % přírodních sladidel. Tedy cukru nebo glukózového sirupu vyrobeného z obilného škrobu,“ říká Olga Šlesingrová z časopisu dTest. Pokud koncentrát obsahuje umělá sladila, už to není ovocný sirup a nesmí to mít ani na etiketě. 

Pozor na název 

„Srovnávali jsme třeba sirupy označené jako Malina, Malinová chuť a podobně. To už opravdu sirupy nejsou,“ varuje Šlesingrová. Tentokrát ale dTest neprováděl klasický test v laboratoři. Nebyl by totiž prý průkazný. Malinové sirupy tak srovnávali čistě podle složení (a to i podle etiket). 

 

Spotřebitelská poradna: ovocné sirupy, host: Olga Šlesingrová. Moderuje Marie Retková.

Vložit na svůj web

Sirup jako od maminky 

Hledali sirup s největším podílem ovoce. „Cíl byl najít výrobek, který by se alespoň mohl blížit tomu, jaký si vyrobíte doma sami. Tedy ve kterém bude cukr a maximálně kyselina citrónová.“ Co zjistili? Čím delší seznam ingrediencí na obalu, tím hůř. 

Za ovoce zaplatíte 

Třeba malinový sirup z Lidlu deklaruje 10% podíl ovocné složky, tu ale zastupují jablka. Maliny tam nejsou. Levné sirupy jako Jupí malina nebo Tesco Sirup (kolem 30 Kč) mají velice nízký obsah ovoce v poměru k další složkám. Naopak sirup Jyo (kolem 500 Kč) je hustý a obsahuje ovoce. 

Ostatní záznamy poraden najdete v iRadiu v Dopoledni s Dvojkou. 

Pořad: Poradna  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek 10:05  |  Délka pořadu: 40 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas