9. srpna  2010 v 15:28  rubrika: Archiv chatu spotřebitelů

Záznam chatu: "Výroba domácích lihovin v pálenicích" - 9.8.

Po alkoholu jako uklidňujícím prostředku sahá čím dál více žen - Foto: Fotobanka stock.xchng

Po alkoholu jako uklidňujícím prostředku sahá čím dál více ženFoto: Fotobanka stock.xchng

V naší zemi má silnou tradici tzv. pěstitelské pálení, a to zejména na Moravě a Slovácku, ale tato tradice se velmi rychle šíří i do Čech. Z čeho se pálí? Jak je tomu ve světě? Dá se poznat kvalitní pálenka? Jaké jsou "exotické" suroviny a jaké pálenky z nich vznikají? A je možné "pálit" doma neomezeně? To byly jen některé z otázek pro hosta Poradny pro spotřebitele Karla Melzocha, děkana Fakulty potravinářské a biochemické technologie VŠCHT v Praze.
 Po odvysílání poradny se uskutečnil živý rozhovor (on-line chat). Záznam najdete uvnitř článku.

 


HOST: Karel Melzoch z Fakulty Potravinářské a biochemické VŠCHT. Tématem PONDĚLNÍ Poradny pro spotřebitele bude: "Výroba lihovin" (kvalita, domácí pálení, legislativa...)
na Vaše dotazy odpověděl pondělí 9.8.2010 14:40


otázka:

Dobrý den pane profesore. Jaké jsou alternativní možnosti zpracování odpadního lihu při výrobě nealkoholického piva, nebo-li pivovice, a jaká jsou s nimi spojená legislativní rizika. Tento produkt nemá na českém trhu dostatečný odbyt a s rostoucím objemem vyrobeného nealkoholického piva v posledních letech se stává tato otázka stále aktuálnější. Jakou možnost byste doporučil. Vřele děkuji. JN
(Jan Novotný - 9.8. 2010 13:04)

odpověď:

U nás se většina nealkoholických piv vyrábí jiným způsobem než by se odstraňoval alkohol z prokvašené mladiny. Takže s tímto odpadem nesetkáváme. Nicméně řada ovocných lihovarů se pustila do výroby pivovice - destilátu z piva, který se stává stále populárnějším.


otázka:

Je rozdíl v tuzemských rumech a vodkách? Děkuji.
(Bosáková - 9.8. 2010 13:21)

odpověď:

Velký, to pozná i laik. Tuzemák (slovo RUM zde nesmíme používat, protože slouží k označení jiného druhu výrobku - destilátu získáváneho z cukrové třtiny a produktů jejího zpracování) je kategorizovanou lihovinou vyráběnou studenou cestou z rafinovaného kvasného lihu, rumové tresti, kuléru jako barviva a cukru. Vodka, kter¨á je také kategorizovanou lihovinou, by naopak měla být lihovinou, která se vyznačuje čistou lihovou vůní a chutí. Špičkové vodky se vyrábějí z nejkvalitnějších několikrát rafinovaných lihů a upravené vody, nemělo by zde být žádné cizí aroma.


otázka:

Pane profesore,čím povzbudit kvasný proces u hrušek naložených na hruškovici.Ani po přidání cukru není kvašení tak bouřlivé jako třeba u švestek.Mohu přidat kvasinky? Nebude to znát na výsledné chuti pálenky,myslím tím tzv.ocas? Moc děkuji za odpověď a zdraví Vás Vaše bývalá studentka ze SPŠCh.
(Hana Čechová Vodňany - 9.8. 2010 14:00)

odpověď:

Pani Čechová, zřejmě si mě pletete s otcem, který dlouhá léta učil ma SPŠCH. Nicméně k vašemu dotazu. Rozeběhnutí kvašení lze také podpořit přídavkem zákvasu - kultury kvasinek. Dnes jsou dostupné sušené lyofilizované kvasny vhodné pro přípravu ovocných kvasů. Návod na dávkování je uvedem na obalu nebo vám ho sdělí distributor. Pokud byste to přehnala, může se to negativně odrazit v senzorickém profilu pálenky. Z tohoto důvodu bych radši pekařské droždí nedoporučoval.


otázka:

Pane profesore, jen tak mezi námi, Vy jste nikdy nepálil "na černo".
(Robert - 9.8. 2010 14:50)

odpověď:

Ne, nepálil. Čekal jste snad jinou odověď?


otázka:

Jak by jste založil kvas jeřabiny. (plody pomlet atd.)
(Robert - 9.8. 2010 14:51)

odpověď:

Shodou okolností jsem koštoval několik jeřabinek a byly dobré, jde o destiláty s typickým aroma. Na dobrý destilát se musí použít hodně vyzrálé plody, pokud jsou pevné měly by se rozmačkat, aby se uvolnila šťáva. Vlastí kvašení bývá spíše pomalejší. Možná bych ho podpořil i mírným přídavkem kvasinek.


otázka:

Dobrý den, pane profesore. Při rekonstrukci starého domu jsme nalezli keramickou nádobu s alkoholem. Nechali jsme si udělat chemický rozbor - alkohol je z obilí a nemá žádné nebezpečné látky. Ale chtěli bychom zjistit stáří. Oslovili jsme v této věci "Božkov", ale tam nám nabídli jenom rozbor. Nachází se v této zemi nějaký odborník, který by byl schopný určit stáří alkoholu? A s jakou přesností? Sami sice máme představu o stáří alkoholu, přičemž vycházíme z historie domu, ale rádi bychom chtěli přesnější údaj. Děkuji za odpověď. Marie Němcová.
(Mari Němcová - 9.8. 2010 15:02)

odpověď:

Vážená pani Němcová, mám obavu, že takový rozbor Vám nikdo neudělá. Pokud se provádí datování fosilií, různých historických předmětů apod. bývá to na základě poměrů různých izotopů přítomných v analyzovaném materiálu a výsledky se poté statisticky vyhodnocují. Z historického pohledu je "stáří" Vámi objeveného lihu krátkým obdobím a výsledek by byl zatížen velkou chybou. Myslím, že datování podle historických okolností (stáří domu, předměty nacházející se kolem, ...) je v tomto případě spolehlivější.

 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas