Baby Office je pro všechny rodiče, kteří se potřebují soustředit na práci

16. květen 2013

Jak funguje projekt Baby Office? Dnes nám to přiblížily Hana Krejčí, socioložka a podnikatelka, a Jana Ptačinská Jirátová, bývalá "rozhlasačka" a mluvčí ZOO Praha.

Vše pod jednou střechou
Včera jsme si připomněli „Den rodiny“. To, co trápí v současné době spoustu rodin, je omezená kapacita školek. Kam s dětmi, když se rodiče chtějí vrátit do práce? Jak skloubit kariéru s péčí o dítě? Klíčem může být projekt Baby Office, jehož základní myšlenkou je spojit práci a děti. „Je to vlastně sdílená kancelář, kde rodiče mohou pracovat. Vedle toho je miniškolka a také malá kavárnička. Není to výdělečný projekt, ale samy si vytváříme prostředí, kde se nám dobře pracuje a žije,“ vysvětlila Hana Krejčí.

Klid na práci
Cílovou skupinou, na kterou je projekt Baby Office zaměřen, jsou matky, které počítají každou korunu. Podle Hany Krejčí byly proto ceny pečlivě zvažovány. „Kdyby to bylo v mé moci, poskytovala bych tuto službu zadarmo. Bohužel to nejde. I když je to sociální podnikání, tak je to pořád podnikání a my se musíme přinejmenším uživit. Ceny byly určeny s ohledem na náklady. Platíme nájem, máme profesionální chůvy, něco stojí také propagace, protože se chceme dostat do povědomí lidí. Ceny jsou na té nejnižší možné hranici.“ Dodala, že zařízení je otevřené také pro rodiče, kteří teprve studují. „Je pro všechny, kteří se potřebují soustředit na práci či studium.“

Hana Krejčí

Školka vychovává
Zázemí, které miniškolka poskytuje, je na takové úrovni, že tam mohou rodiče docházet i s úplně malými ratolestmi. Podle Hany Krejčí děti od 6 měsíců vyžadují chůvu, ale i to lze zařídit. „Rodič jen musí nahlásit, kdy její služby potřebuje. Tyto pracovnice samy proškolujeme podle pravidla, že dítě se nemá peskovat a vychovávat autoritativně. Děti také tvoří a malují. Není to odkladiště. Drobotině se věnujeme a nedoporučujeme rodičům, aby za nimi neustále chodili a kontrolovali je. Je třeba, aby si odmalička zvykly na nový režim a na to, že rodič pracuje.“

Kdo pracuje při dětech, neměl by mít špatné svědomí
Jana Ptačinská Jirátová zůstává ráda doma, odkud úřaduje. „Nicméně někdy potřebujete na práci větší klid. Kromě toho, chci vzít syna Vojtu do větší společnosti, aby nebyl se mnou jen doma. Docházení do Baby Officu pro něj považuji za podnětné. Jsou tam jiní dospělí, jiné hračky a jiné děti.“ Podle jejího názoru by ženy neměly mít špatné svědomí, když nejsou se svými malými potomky tzv. od nevidím do nevidím. „Naopak, i matky by měly mít čas i na své aktivity a na odpočinek.“

Jana Ptačinská Jirátová

Více se dozvíte, pokud si poslechnete audiozáznam (u článku nahoře) rozhovoru s moderátorkou Evou Kvasničkovou.

autor: eh
Spustit audio