Dominik Duka: „Dnešní společnost je k duchovním otázkám a křesťanství mnohem otevřenější“

27. květen 2011

Exkluzivním hostem Dvojky byl dnes (27. května) v pořadu Je jaká je po 11:05 hodině Dominik Duka, arcibiskup pražský a primas český.

Co všechno obnáší být arcibiskupem? Většina z nás má o této funkci zřejmě mlhavou představu. D. Duka nám ji ale hned zostřuje: „Pražský arcibiskup pracuje s veřejností a politickými institucemi v zemi více než ostatní biskupové. Je to dáno hlavním městem. Znamená to i kontakt se zahraniční veřejností.“ Nemá tedy někdy pocit, že je spíše mluvčím a managerem než osobou duchovní? „Zas tak docela tomu není, protože posláním pražského arcibiskupa je být tím, kdo vede liturgický a náboženský život v pražské arcidiecézi. Duchovno má reprezentovat ale i v rámci české země a v zemích sousedních, kde má za úkol zpřítomňovat naši církev.“

A kde bere arcibiskup pražský a primas český energii, které není v jeho hektickém životě nikdy nazbyt? Mnohé možná překvapí, že opět v duchovnu: „Energie se upřímně někdy chytám jako tonoucí stébla trávy. Mám ale jedno štěstí. Ve zdejším domě je starobylá kaple, kde se dobíjím modlitbou a liturgickým životem. Pomocí jsou ale často i setkání s nejprostšími lidmi všech věkových kategorií. Dají nahlédnout, že hodnota člověka, a to i v církvi, nezáleží na tom, v jakém je postavení, ale jak je opravdový, upřímný a otevřený. Takové jsou pro něj zdroje, ze kterých pak může čerpat sílu pro svoji další práci.

D. Duka rozhodně nezaostává a drží se moderních trendů. Dokazuje to i jeho profil na sociální síti Facebook. Nalezneme na něm fotografie i pravidelné nedělní ranní glosy, které připravuje pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál. Co to pro něj moderní způsob dorozumívání znamená? „Musím se přiznat, že nejsem příliš schopný pracovník s těmito prostředky. Jsem spíše uživatelem, takže mi pomáhají spolupracovníci. Je to ale možnost, jak oslovit určitou skupinu, spíše mladších, lidí a reflektovat, zda by některé věci měl člověk říci lépe nebo jinak.“

Mons. Dominik Duka

S Vatikánem a Svatým otcem Benediktem XVI. ale zřejmě nejde rozmlouvat pomocí sociálních sítí. Konzervativní katolická církev se přesto internetu nevyhýbá a běžně používá elektronickou poštu. „Máme pravidelný korespondenční styk, který se odehrává přes e-mail. Musí ale být dublován i klasickými dopisy. Zcela jistě také nemůžeme psát do Vatikánu česky. Co se jazyka týče, záleží často na tématech. Týkají-li se aktuálních otázek, etiky, medicíny apod., používáme spíše angličtinu. Pokud se jedná o témata, která míří do kulturně - společenské oblasti, píšeme francouzštinou či italštinou. Teprve když přijdeme na tu nejvyšší rovinu, komunikujeme latinsky.

V pátek 27. května 2011 se koná akce Noc kostelů. Celkem se během netradiční události otevře přes 920 objektů napříč celou Českou republikou. Kdo všechno poodhalí tajemství varhanních kůrů, sakristií a krypt? „Budou to aktivní věřící, kteří znají své prostory, starají se o ně. Návštěvníci se tak budou moci podívat do zákulisí, které může být velmi zajímavé. Ať už je řeč o historických krovech, varhanech, depozitářích, kde jsou uloženy předměty liturgického a náboženského života, které se dnes už často neužívají. Noc kostelů je dobrá i proto, že se v nich musí udělat určitý pořádek.“

Posláním celé akce je otevřít církev široké veřejnosti, jak D. Duka vysvětluje: „V posledních dvou, třech letech pozorujeme, že je naše společnost vůči duchovním otázkám a křesťanství mnohem otevřenější, než tomu bylo předtím. Někdy se mi ale zdá, že je málo otevřená církev.“

Dominik Duka vede mši

Více si poslechněte v audiozáznamu rozhovoru se Zitou Senkovou.

autor: Pavla Kopřivová
Spustit audio