BBC sestavila tým pro odhalování falešných zpráv

20. leden 2017

BBC vytvořila tým, který bude mít na starosti odhalování falešných zpráv, jejichž nárůst na webech a sociálních sítí je v poslední době obrovský.

James Harding, editor zpravodajství v BBC oznámil, že britské veřejnoprávní médium bude pokračovat v boji proti „vědomě zavádějícím příběhům, které se maskují za zprávy“. Tým s názvem BBC News Reality Check již fungoval v době prezidentských voleb v USA a stane se tak permanentní součástí mediálního domu a přibudou k nim navíc i analytici, kteří budou odhalovat falešné informace na sociálních sítích.

Rapidní nárůst neověřených zpráv objevujících se v rámci sociálních médií vedl logicky k otázce, jaká budoucnost čeká žurnalistiku jako takovou. V prosinci Facebook zveřejnil nástroj, který uživatelům umožňuje označit zprávu, kterou považují za nepravou.

Harding k tomu dodává: „BBC samozřejmě nedokáže editovat internet, nicméně nechceme v této záležitosti stát mimo. Budeme ověřovat zdroje z nejoblíbenějších sociálních médií – Facebook, Twitter, Instagram. A pokud přijdeme na to, že je ta či ona zpráva falešná, upozorníme na to.“

Dále tvrdí: „Chceme, aby byl Reality Check více než pouhá služba veřejnosti, chceme jej skutečně zpopularizovat. Budeme k tomu využívat různé kanály a styly. Ať už půjde o prezenci v online prostoru, v televizi anebo rozhlase – chceme, aby fakta byla pro uživatele mnohem atraktivnější než lži a nepravosti.“

Profesor z London School of Economics (LSE) Charlie Beckett však v rozhovoru pro the Independent upozorňuje, že ačkoliv je krok BBC chvályhodný, není si jist, zda tím zabrání přísunu falešných zpráv v dlouhodobém horizontu: „Problém s falešnými zprávami je ten, že spoustě uživatelů internetu je fakt, že daná zpráva je evidentně falešná, zcela lhostejný. Zprávu sdílí proto, že jsou naštvaní, frustrovaní, případně jim přijde zábavná.“

Text je přeložen a editován, původní verzi uveřejněnou na serveru independent.co.uk najdete zde.

Spustit audio