Facebook v Německu bude obsahovat filtr odhalující falešné zprávy

24. leden 2017

Nová funkce by měla být zveřejněna v souvislosti s letošními volbami do německého Bundestagu.

Deník Financial Times oznámil, že Facebook postupně začne v zemi našich západních sousedů se zaváděním nové funkce, respektive jakéhosi filtru na falešné zprávy. Sociální síť tím reaguje na obavy tamních právníků, kterým dělají vrásky na čele stále přibývající falešné zprávy, které se množí v souvislosti s blížícími se volbami do německého parlamentu. Podobná funkce byla ve Spojených státech představena uživatelům již minulý měsíc a na ověřování zpráv se podílí různé nezávislé organizace. Němečtí politici již varovali, že případné falešné zprávy mohou mít neblahý efekt na podzimní volby, přičemž jako jeden z negativních příkladů zmiňovali nedávné prezidentské volby v USA.

Místní právníci již před časem navrhovali, aby byly Facebooku v případě, že se na něm objeví falešná zpráva, uloženy vysoké finanční pokuty. Kancléřka Angela Merkel zase před podobnými akcemi varovala Rusko, které je zapleteno jak do šíření falešných zpráv, tak do cyber útoků. Minulý týden zahájila německá vláda vyšetřování falešné zprávy, kterou zveřejnil zpravodajský server Breitbart (pravicově konzervativní až pravicově populistický web). Ta tvrdila, že dav lidí zapálil při novoročních oslavách kostel.

Zprávy, které uživatelé na Facebooku nahlásí jako falešné, bude dále ověřovat nezisková organizace Correctiv, sídlící v Berlíně. Článek bude označen jako “zpochybněný” spolu s vysvětlením, proč tomu tak je a systém navíc bude uživatele varovat před jeho dalším sdílením. Tyto “zpochybněné” zprávy budou také znevýhodněny Facebookovým algoritmem, takže se budou v newsfeedu jednotlivých uživatelů zobrazovat co nejméně.

Německé úřady v poslední době urgují podobné společnosti, aby proti podobným hoaxům či nenávistým komentářům zasahovaly mnohem agresivněji, než tomu doposud bylo. V zemi tak vznikají konkrétní návhry, jako například ten od ministra spravedlnosti, Heika Maase. Ten vloni na podzim navrhnul, aby byl Facebook brán jako jakýkoliv jiný mediální dům a tedy, aby nesl zodpovědnost za to, co se v rámci této sociální sítě objeví: “Není přece v zájmu Facebooku, aby byla jejich platforma zneužívána za účelem šíření lží a nenávistných kampaní. Kriminální obsah by měl být smazán v ten okamžik, co jej někdo nahlásí. Navíc by samotné nahlašování falešných zpráv mělo být uživatelům usnadněno,” řekl Maas v rozhovoru pro Welt Am Sonntag.

Text je přeložen a editován, původní verzi uveřejněnou na serveru theverge.com najdete zde.

Spustit audio