Naše téma16. března  2017 v 16:30  

Norsko: posluchači následují rádio na jeho digitální platformy

Norsko je první zemí na světě, které postupně vypíná FM vysílání a nahrazuje jej vysíláním digitálním. - Foto: Filip Jandourek

Norsko je první zemí na světě, které postupně vypíná FM vysílání a nahrazuje jej vysíláním digitálním.Foto: Filip Jandourek

Vypínání analogového vysílání v Norsku i nadále pokračuje - co na to posluchači?

Vypínání analogového rozhlasového signálu v Norsku i nadále pokračuje. V prvním regionu, kde se tak stalo, zůstává poslechovost i nadále vysoká, ačkoliv aktuálně čelí poklesu, který však bude mít podle odhadů pouze dočasný charakter. 

„Obecně však posluchači zůstali věrni svým zvykům a spolu s vypnutím analogu následovali rozhlasové vysílání na digitální platformy. V době velkých technologických změn se navíc lidé potřebují adaptovat – i proto jsme zaznamenali pokles,“ řekl k aktuální situaci Ole Jørgen Torvmark, generální manažer norského digitálního rádia (DRN), které v zemi reprezentuje celoplošné rozhlasové stanice. 

Dva měsíce po vypnutí analogového signálu je poslechovost v oblasti Nordland na 64 %, před vypnutím to bylo 74 %. Průzkum prováděla společnost Kantar TNS v devátém týdnu po 11. lednu, tedy datu, kdy se v oblasti začalo FM vysílání vypínat. 

Nejpoužívanější platformou pro poslech rádia v oblasti Nordland je aktuálně síť DAB – tu poslouchá až 81 % zdejších obyvatel, přičemž před vypnutím to bylo 57 %. „Síť DAB patřila u posluchačů mezi nejpreferovanější platformy již několik posledních let. Po vypnutí FM signálu její popularita, jak ukazují výsledky, ještě vzrostla. To může být buď silnou podporou a prosazováním této platformy v médiích, ale také tím, že je z uživatelského hlediska nejpřístupnější. Publikum chce zkrátka i nadále poslouchat rádio tradičním způsobem,“ doplnil Torvmark. 

Text je přeložen a editován, původní verzi uveřejněnou na serveru radio.no najdete zde

Autor:  Eva Hudzieczková

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas