Sbohem, lidé! The Washington Post využívá k reportážím z olympiády robota

11. srpen 2016

Nahradí jednou algoritmy skutečné reportéry z masa a kostí?

Olympijské hry jsou primárně o lidských schopnostech umět překonávat své vlastní limity v rámci sportovních disciplín. The Washington Post však právě na letošní olympiádě kromě reportérů z masa a kostí poprvé „zaměstnal“ i robota.

Fyzického robota, který by společně s ostatními novináři seděl v press boxu a do laptopu ťukal nejnovější reportáž však nečekejte. Jde o algoritmus s názvem Heliograf, který sbírá data z webové stránky stats.com a ty pak následně transformuje do příspěvků o několika větách, které se automaticky objevují na živém blogu stránek Washington Post, jejich Twitteru či z nich vytváří krátké audio příspěvky, které streamuje v rámci služby Amazon Echo.

„Na předchozích olympiádách, především pak v Londýně v roce 2012, jsme měli velký tým editorů, reportérů a producentů, a ti všichni sledovali jednotlivá sportovní klání až dvanáct hodin denně, sepisovali veškeré výsledky a ty pak umisťovali na náš live blog,“ uvedl Jeremy Gilbert, který má v rámci Washington Post na starosti strategickou iniciativu a pokračuje: „Během olympiády se rozdělilo zhruba 330 medailí, takže to našemu týmu na místě zabralo dost času a práce, ačkoliv nešlo o kdovíjak dlouhosáhlé výstupy.“

Nejde však o nějaké testování. Washington Post si k těmto účelům vypůjčil algoritmus, který si sám vyvinul a využil ho již v rámci zpracovávání dat během voleb v USA. Data tak budou správná, čtenáři je budou mít k dispozici téměř okamžitě a navíc se tím značně uleví celému týmu redaktorů nejen v místě konání her, ale také v samotném newsroomu ve Washingtonu D.C.

„Heliograf samozřejmě slouží jako doplněk veškerého zpravodajství, které z brazilských her přinášíme,“ říká dále Gilbert: „V Riu máme skoro tucet reportérů, tady v newsroomu přibližně stejný počet a všichni se společnými silami snaží přinášet příběhy, které dokáže vyprávět pouze lidská bytost.“

Algoritmy přinášející data, jakým je například Heliograf, jsou zatím ve své podstatě velmi jednoduché. Můžeme se ale za dvacet let dočkat toho, že podobný automatizovaný program získá třeba prestižní Pulitzerovu cenu? Gilbert sám přiznává, že tato hranice už je téměř smazána: „The Washington Post letos získal Pulitzera za to, že vytvořil unikátní databázi, kde všude po USA stříleli policisté, obsahovala však i další informace o těchto událostech. Čtenář si ji přitom může prohlédnout v libovolném pořadí. A v tomto případě jsme automatizaci rozhodně využívali. Nevím, jestli někdy nastane situace a my budeme moci říct: ‚Tohle je čistě automatizovaná reportáž, kterou vytvořil algoritmus, a tahle nyní získala Pulitzera.‘ Spíš si myslím, že se budou čím dál tím víc objevovat reportáže a projekty, kde se automatizace využije k přizpůsobení se jednotlivému čtenáři, jeho aktuální lokalitě či věku, s čímž už v rámci naší redakce rozhodně pracujeme.“

Původní anglickou verzi článku, kterou uveřejnil americký web www.digitaltrends.org, najdete tady.

autor: Eva Hudzieczková
Spustit audio