Volba prezidenta 2008

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Naši prezidenti I. - Tomáš Garrigue Masaryk

Marek Janáč  13.01.2003 10:50
Tomáš Garrigue Masaryk - Autor: Archiv ČRo
Tomáš Garrigue Masaryk
Autor:    Archiv ČRo  

Nový prezident bude už desátým mužem na Pražském Hradě, zvoleným v novodobých dějinách naší státnosti. Tím prvním z nich byl Tomáš Garrigue Masaryk. 

 
Projev k dětem - nádvoří Pražského hradu 28. 10. 1928
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Při 10. výročí vzniku republiky Masaryk v Národním shromáždění uvažoval: "Jeden vlastně nikdy nemůže vládnout sám a nemůže vládnout bez politického vzdělání a umění. V demokracii o vládě rozhoduje volba, proto systém volební je dneska důležitý."

Přezdívalo se mu "Tatíček Masaryk", "Prezident-osvoboditel", "Prezident-zakladatel". Vznikly kolem něj už za jeho života legendy, které měly ochránit vzor ctnosti a nedotknutelnosti. Mnohé o Tomáši Garriguovi Masarykovi vychází najevo až dnes, ale nic z toho není skandální a nemusíme kvůli tomu příliš poopravovat svůj obraz prvního prezidenta. Spisovatel a historik Zdeněk Mahler vykresluje Masaryka jako muže s obrovským charisma: "Představte si chlapa, kterému je 80 anebo i 83 roků a jezdí na koni. Seskočí křepce, chodí vzpřímeně a je mentálně obrovsky svěží." Čím to? Masaryk to 28. října 1928 prozrazuje v projevu dětem: "Já sám jsem vděčný za to, že jsem byl na řemesle. Jen prací se člověk stává praktickým."

Tomáš Masaryk se narodil na venkově na pomezí Moravy a Slovenska v chudé rodině negramotného kočího Josefa Masaryka, kterého až v dospělosti sám naučil číst. Ani chudoba mu nezabránila ve studiu na převážně německých školách. Naučil se kromě Němčiny sedm dalších jazyků, vystudoval filosofii ve Vídni, jezdil po světě. "Jeho opravdu můžeme považovat za nejvzdělanějšího Čecha, zvláště na přelomu 19. a 20. století," hodnotí osobu prvního prezidenta Mahler.

Mladý Masaryk toužil po výjimečném vztahu a měl pocit, že ho nikdy nenalezne. Názor změnil v červnu 1877 v Lipsku, kdy potkal Charlottu Garrigue, dívku, která se naprosto odlišovala od všech, které předtím poznal. Jejich manželství trvalo 45 let a narodilo se jim pět dětí. Masaryk děti velmi miloval. Byl pro ně vzorem tak velikým, že se s ním museli všichni nějak vyrovnat. Jana Masaryka otcův stín pronásledoval v podobě komplexu méněcennosti. "A proto také tátovi slíbil, že bude Benešovi pomáhat," připomíná Mahler synův závazek těsně před otcovou smrtí. "Jan to pak bere jako obrovský dějinný závazek a taky se snaží Benešovi pomáhat až do konce, i snasazením vlastního života."

Přichází rok 1914 a válka a Masaryk odchází do exilu, bojovat za československou státnost. Mahler připomíná těžkost té chvíle: "Doma mel nechat svoji ženu, i když věděl, že není zdravá. Nejen v tom smyslu, že měla bolavé srdce, ale ona samozřejmě trpěla rodovou indispozicí - maniodepresivní psychózou - čili potřebovala opatrovníky. Jeho syn Jan musel narukovat do rakouské armády, Herbert tragicky zemřel, Alice byla zavřena ve vězení. Dokonce se stalo to, že zvědové, kteří byli vysíláni z Rakouska za Masarykem, jednou přijeli s ultimátem, že buď toho nechá nebo bude jeho dcera oběšena."

T.G.M. se chystá k odjezdu zpátky do Rakouska i přesto, že je tam jako velezrádce odsouzen k smrti. Jen díky úsilí mnoha světových spolků Alice popravena nebyla, a tak Masaryk podstupuje jiné nebezpečí. Jede formovat do Ruska Československé legie. Přijíždí ale právě ve chvíli, kdy začíná říjnová revoluce a v moskevském hotelu Metropol ho zatýká sovětský gardista. "Masaryk mu vysvětloval, že není spojen s revolucí," uvádí dramatický okamžik Zdeněk Mahler a cituje větu, kterou vojáčk pronesl: "Zachaču, streljaju, nězachaču, ne." (Zachce se mi, střelím tě, nebudu chtít, nezastřelím). O jedenáct let později Masaryk říká: "Stát není jen mechanismem, politika není jen dovednou správní a diplomatickou technikou. Stát je spolčení občanů na rozumových a mravních základech."

Když se po válce a vzniku Československa vrací domů jako prezident, je všude vítán s nadšením, které Masaryk bere jako nutné zlo. Ovace rád nemá. I přesto zůstává vnitřně skromným, což dokládá i historka, z jeho cesty do Židlochovic. "Na průběžné zastávce byla připravena delegace," popisuje Mahler situaci. "Masaryk vystoupil z vagónu. Najednou na nástupišti zafoukal prudký vítr a ten odnesl místnímu starostovi papíry s napsaným projevem. Starosta málem omdlel, ale Masaryk ho podepřel a říká, aby si z toho nic nedělal, alespoň to už mají oba za sebou, že stejně ví, co by říkal." Masarykovy projevy jsou nabity něčím podobným. Dětem jednou na Pražském hradě řekl: "Kdo poctivě pracujeme, jsme si v práci rovní. Dobrý dělník není méně hodný než dobrý prezident."

I přes tu obrovskou vlnu nadšení je na Masaryka chystáno několik atentátů. O některých často ani sám neví. Jeden atentát byl dokonce téměř dokonán. Šílený atentátník, jakýsi Gorgulov, ale nakonec přejel do západní Evropy a místo Masaryka zastřelil francouzského prezidenta.

Po smrti manželky je Masaryk dlouho sám. Jeho charisma a energie se líbí ženám. A i jemu se ženy líbí. V osmdesáti letech se dvakrát zamiloval. "Obě byly krásné a velice vzdělané," připomíná Zdeněk Mahler a dodává, že i dopisy, které jim Masaryk psal, toho muže charakterizují. "Já jsem je přečetl a musím si přiznat, že mě svým způsobem okouzlily. Jako když čtete, co píše zamilovaný gymnazista a s vědomím, že tomu člověku je 80 roků. Říkal jsem si Pane Bože, to je tak dobře, že jsme takového chlapa měli. To je svým způsobem obdivuhodné."

Tomáš Garrigue Masaryk zemřel 14. září 1937.


Seriál týdne
ČRo Radiožurnál

Čas vysílání: po-pá 10.50, 17.20 (r), 2.45 (r) - do prosince 2007

Radio na p��n�

Zvukový archiv pořadu ve formátu MP3.
Informace o službě Rádio na přání naleznete zde.

Podcast

Stáhněte si podcast pro nejnovější audio záznamy tohoto pořadu.

iTunesImport do programu iTunes je dostupný zde.

Informace o formátu a službě podcast naleznete zde.

 

 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Volba prezidenta 2008
v rubrice: Devět mužů na hradě

Související příspěvky:

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas