Volba prezidenta 2008

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

9. 2. 2008: První volba prezidenta republiky minutu po minutě

9. 2. 2008 15.00

14.39: Společná schůze Poslanecké sněmovny a Senátu skončila. Nový prezident zvolen nebyl. Podle oficiálních výsledků ve třetím kole získal Václav Klaus 139 hlasů, Jan Švejnar 113. Předsedající Miloslav Vlček svolal schůzku předsedů.

14.34 Týden.cz: Většina volitelů zůstává v sále. Švejnar a jeho podporovatelé chystají po vyhlášení výsledků tiskovou konferenci.

14.28 Novinky.cz: Komunisté oficiálně oznámili, že se drželi svého usnesení a nepodpořili žádného kandidáta. Na úterý plánují schůzku s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem.

14.26 Týden.cz: Komunisté hlasovali proti Klausovi. V případě Švejnara se zdrželi.

14.20: Jan Švejnar podle prvních neoficiálních výsledků získal 113 hlasů. Komunisté nezvedli ruku ani pro jednoho z kandidátů.

14.16: Podle prvních neoficiálních informací nebyl ani jeden z kandidátů zvolen prezidentem. Václav Klaus získal 139 hlasů, ke zvolení mu tak chyběl jeden hlas. K vítězství byla potřeba nadpoloviční většina hlasů přítomných volitelů (senátorů a poslanců dohromady).

14.12: Hlasování skončilo, jednání bylo přerušeno na 20 minut, poté by měly být oznámeny výsledky 3. kola 1. prezidentské volby. Ze zdravotních důvodů chyběli tři zákonodárci.

14.09 iDnes.cz: Poslanec ČSSD Zdeněk Škromach, který sedí v jedné ze zadních řad, drží při hlasování fotoaparát namířený objektivem na kolegy před sebou.

14.07: V Senátu skončilo hlasování o Janu Švejnarovi. O něm teď začali hlasovat poslanci.

14.03 Týden.cz: Kateřina Jacques (SZ) se nervózně rozhlíží po svých spolustranících.

14.03: Skončilo hlasování o Václavu Klausovi. Senátoři začínají hlasovat o druhém kandidátovi, Janu Švejnarovi.

13.58: Skončilo hlasování senátorů o Václavu Klausovi a vzápětí začalo hlasování poslanců o Václavu Klausovi.

13.56 Týden.cz: Senátorka Juřenčáková uvedla, že si o "ochranku" zákonodárců ODS řekla sama. Hlídá ji Vlastimil Sehnal a Alena Palečková.

13.53: Senátoři začali hlasovat o Václavu Klausovi.

13.49: Pokračuje přerušené jednání. "Přistoupíme ke třetímu kolu volby. Připomínám, že se prezidentem stane kandidát, který získá nadpoloviční počet hlasů přítomných poslanců a senátorů," řekl předsedající schůze Miloslav Vlček.

13.36 Česká televize: Senátor KDU-ČSL Kalbáč se už dnes na Hrad nevrátí, potvrdil mluvčí strany Martin Horálek.

13.20 Týden.cz: O tom, co slyšeli jsou poslanci ČSSD ochotni udělat notářský zápis.

13.20 Česká televize: "Já šel kolem zřejmě předtím. Slyšel jsem: ´dobře, zařídíme,´ což říkal Ivan Langer," řekl na kameru Josef Řihák. Oba poslanci si myslí, že interpretace vedení sociální demokracie (tedy že ODS tlačila na Snítilého), je správná. Řihák je prý ochoten i před soudem potvrdit, že to tak bylo.

13.20 Česká televize: Na kameru promluvili poslanci ČSSD, kteří byli údajně svědky nátlaku na kolegu Snítilého. "V okamžiku, když jsem procházel kolem tří zmíněných lidí, tak Snítilý říkal ´Udělám to, jak chcete, jasně.´ a odešel," řekl v ČT Ivan Ohlídal.

13.18 Týden.cz: Pauzy, kterou si vyžádala, chce ODS využít k získání chybějícího hlasu pro Václava Klause. Politik ODS zasvěcený do vyjednávání řekl, že lovit hlas chtějí mezi lidoveckými senátory. Připustil ale, že dnes se to povést nemusí.

13.08 Novinky.cz: Poslankyně ODS Zdeňka Horníková i ministr vnitra Ivan Langer obvinění ČSSD odmítli. Podle Horníkové byl Snítilý psychicky velmi vyčerpán a ona se mu snažila pomoci. "Rozum mi zůstává stát když vidím, jak hluboko mohou zákonodárci ČSSD klesnout. Je mi líto, že to musíme prožívat," řekl Langer, který označil obvinění ČSSD za "odpornou lež".

13.08: Na tiskovém brífinku poslanci ČSSD Ivan Ohlídal a Josef Řihák oznámili, že byli svědky schůzky ministra Ivana Langera a poslankyně ODS Zdeňky Horníkové s poslancem ČSSD Evženem Snítilým.

13.04 Týden.cz: Evžen Snítilý leží na centrálním příjmu Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích. "Jedná se o celkové vyčerpání organismu s kolapsovým stavem," řekla serveru Iva Ruskovská, mluvčí nemocnice.

13.02: Na žádost senátorského klubu ODS vyhlášena opět přestávka v jednání obou komor, tentokrát do 13.45 hodin.

12.56 Týden.cz: Zdeňka Horníková (ODS): "Se Snítilým se máme rádi, jsme z jednoho města. Snažila jsem se mu pomoci, protože byl vyčerpán."

12.49 Česká televize: "Je to sprostá pomluva, je mi líto, že tak hluboko ČSSD klesla," reagoval na obvinění Paroubka ministr Langer. Jeho SMS tohoto znění přečetl europoslanec ODS Jan Zahradil. Vyvíjel někdo z ODS tlak na Snítilého? "Já jsem přesvědčen, že nikoli," řekl Zahradil.

12.40 Česká televize: Paroubek prý má důkaz toho, že na poslance ČSSD Snítilého byl vyvíjen nátlak ze strany ODS. Ukázal fotografii z kuloárů, na níž údajně ministr Langer a poslankyně Horníková z ODS hovořili s panem Snítilým a "vykonávali na něj nátlak". Detaily prý zveřejní na brífinku.

12.36 Česká televize: Senátoru Kalbáčovi se udělalo nevolno, šel si domů pro léky. Není jisté, zda se vrátí. Uvedl to mluvčí KDU-ČSL Horálek.

12.34 iDnes.cz: Jan Švejnar apeloval na zajištění demokratického procesu při volbě. "Je důležité, aby ten, který zvítězí, i ten, který prohraje, nakonec cítili, že ten výsledek byl férový," řekl Švejnar.

12.23: "Není pravda, co říkal senátor Mejstřík - skartování je automatické po každém sečtení protokolu poté, co jej podepsali členové komise, dělá se to vždy při prezidentské volbě," tvrdí senátor a člen volební komise Pavlata z ODS.

12.23 Česká televize: "Volební komise se rozhodla, že skartuje protokoly skrutátorů," podivil se v ČT senátor Martin Mejstřík. Podle něj v tuto chvíli neexistuje žádný důkaz o počtech hlasů v předchozích dvou kolech.

12.20 Novinky.cz: Volba hlavy státu se dál komplikuje. Po poslanci ČSSD Evženu Snítilém a lidoveckém senátorovi Karlu Bartákovi opustil podle informací ČTK jednání také další lidovecký senátor Josef Kalbáč. Údajně odjel z Hradu vyhledat lékaře.

12.15 iDnes.cz: Lidovecký senátor Kalbáč podle informací ČTK v pátek volil Václava Klause. Za Klausova volitele je považován i Karel Barták z KDU-ČSL.

11.55 Novinky.cz: V kuloárech se hovoří o tom, že ČSSD čeká, jak dopadne vyšetření poslance Snítilého. Pokud by jeho stav nebyl příliš vážný, chtěli by, aby se vrátil na Hrad na hlasování třetího kola první volby.

11.45: Předseda sněmovny Vlček opět přerušil schůzi obou komor, tentokrát do 13 hodin.

11.44 Česká televize: Podle ministra za ODS Ivana Langera jsou síly mezi opozicí a koalicí vyrovnané a není nutné, aby ODS párovala nemocného sociálního demokrata Snítilého. "Chybí jeden senátor z vládní koalice z KDU-ČSL, chybí jeden poslanec z ČSSD, z opozice," řekl Langer.

11.31 Česká televize: Sociální demokrat Evžen Snítilý je v nemocnici a ČSSD bude žádat o jeho vypárování. Zaorálek ale nevěří tomu, že by ODS byla ochotna přistoupit na párování.

11.17: Přestávka v jednání byla na žádost poslaneckého klubu ČSSD prodloužena o půl hodiny.

11.09 Týden.cz: Stejně jako Juřenčáková si na vulgární SMS stěžovali i další zákonodárci. Pavel Severa (KDU-ČSL) uvedl, že sprostých SMS, které by se styděl přečíst i po 22. hodině, dostal hned několik.

11.08 Česká televize: Nezávislé senátorce Juřenčákové přišla před jednou hodinou v noci výhrůžná SMS. "Pisatel se mě ptal, jestli spím, následovala nadávka a otázka kolik jsem dostala od Klause za volbu. Pak že se mám stydět a že mám zdechnout," uvedla senátorka.

10.52 Česká televize: "Za špatně sečtené hlasy ve druhém kole může spíš zmatek. Pochybuji že jde o podvod, jak tvrdí Jiří Paroubek," říká politoložka Dvořáková.

10.47 ČTK: Poslanec ČSSD Evžen Snítilý v pátek nehlasoval pro Švejnara, oficiálního kandidáta sociální demokracie.

10.45 Týden.cz: "Pokud dnešní volba nebude mít vítěze, budeme do další volby opět prosazovat jako kandidáta Jana Švejnara," řekl Paroubek.

10.38: Sociální demokraté nebudou zpochybňovat výsledek pátečního druhého kola prezidentské volby, i když mají pochybnosti o počtu hlasů pro kandidáta ODS Václava Klause.

10.36 ČTK: "Pro Klause opravdu zvedlo ruku jen 140 zákonodárců, ne 142, jak ukazovaly výsledky," řekl Jiří Paroubek. Naznačil také podvod ze strany ODS.

10.35 Česká televize: "Budeme prosazovat druhou volbu. To znamená nevolit ani Václava Klause ani Jana Švejnara. Rozhodli jsme se pro jednotné hlasování," řekl místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

10.35 Česká televize: Senátor Karel Barták je v nemocnici se srdeční příhodou.

10.28 Týden.cz: To, že senátor Karel Barták chybí, je mínus pro Václava Klause. Již před volbou mu deklaroval podporu.

10.26 iDnes.cz: "Je to riskantní taktika komunistů," reagoval na rozhodnutí KSČM Jiří Paroubek. Teď se prý hraje jen o to, aby Klaus nedostal 141 hlas.

10.19 Novinky.cz: KSČM ve 3. kole nepodpoří žádného kandidáta, řekl místopředseda Jiří Dolejš.

10.11: Předsedající Miloslav Vlček přerušil schůzi na šedesát minut.

10.10: Vyhlášeny výsledky druhého kola. Klause podpořilo 94 poslanců a 48 senátorů, Jana Švejnara 104 poslanců a 31 senátorů. Oba postupují do posledního, třetího kola.

10.06: Na Pražském hradě byl zahájen další jednací den 1. společné schůze obou komor parlamentu. Z jednání se předsedajícímu schůze omluvil pouze senátor Karel Barták.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Volba prezidenta 2008
v rubrice: Online zpravodajství

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas