Volba prezidenta 2008

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

8. 2. 2008: První volba prezidenta republiky minutu po minutě

8. 2. 2008 21.00

21.05: Předsedající schůze Miloslav Vlček přerušil jednání do 9. února do 10 hodin.

20.56: Rozhořel se spor, především mezi politiky ČSSD a ODS, o to, zda a za jakých podmínek je možné pokračovat v jednání i po 21. hodině.

20.55: Poslanec Tluchoř (ODS) po ukončení hlasování ve druhém kole navrhuje, aby společná schůze dokončila celou volbu, tedy aby dnes proběhlo i třetí kolo.

20.45: Zahájeno druhé kolo volby prezidenta. V něm je zvolen kandidát, který získá nadpoloviční většinu hlasů přítomných senátorů a nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců.

20.41: V prvním kole první volby nebyl prezident zvolen. Do druhého kola postupují oba kandidáti.

20.40: Pro Václava Klause hlasovalo 92 poslanců, proti 103 poslanců. V Senátu hlasovalo 47 pro, 22 proti. Jana Švejnara podpořilo 106 poslanců, 82 poslanců bylo proti. V Senátu hlasovalo pro Švejnara 32, proti 28 senátorů.

20.30: Po ukončení hlasování předsedající Vlček přerušuje schůzi na 10 minut, aby volební komise sepsala výsledky.

20.25: Hlasuje se o Václavu Klausovi, a to nejprve v Senátu, poté ve sněmovně. Pak se obdobně hlasuje o druhém kandidátovi, Janu Švejnarovi.

20.20: V prvém kole je zvolen kandidát, který získá nadpoloviční většinu hlasů všech senátorů a nadpoloviční většinu hlasů všech poslanců. Kvorum je tedy 41 senátorů a 101 poslanců.

20.20: Po schválení skrutátorek v obou komorách předsedající Vlček zahajuje volbu prezidenta republiky veřejným hlasováním.

20.10: Předsedající Vlček konstatuje, že bez dalšího hlasování bude volba prezidenta veřejná. O obou kandidátech se bude hlasovat v abecedním pořadí.

20.09: Poslanci se vyslovili proti tajné volbě. Z 200 přítomných bylo 93 pro, 101 proti. Návrh tak nebyl přijat.

20.07: Horní komora podpořila tajné hlasování. Z 81 senátorů bylo 52 pro, 21 proti.

20.05: Předsedající Vlček zahajuje hlasování o svém původním návrhu na tajnou volbu prezidenta.

20.00: Poslanecká sněmovna s navrženou procedurou nesouhlasí.

19.58: Senát s navrženou procedurou souhlasí.

19.57: Předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř navrhuje proceduru, jak rozhodnout o tajné volbě prezidenta: Ta by byla přijata, získá-li nadpoloviční většinu přítomných poslanců i nadpoloviční podporu přítomných senátorů. Pokud se tak nestane, proběhne nové hlasování a tajná volba by byla schválena, získá-li nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců a senátorů. Není-li ani ve druhém kroku přijata, proběhne veřejná volba prezidenta.

19.55: Také sněmovna souhlasí (z 200 přítomných 174 pro, nikdo proti). Jednání společné schůze obou komor může pokračovat zítra ráno.

19.50: Senát hlasuje o tom, zda schůze může pokračovat v sobotu od 10 hodin. Návrh je přijat (z 81 senátorů 63 pro, proti nikdo).

19.45: Sněmovna ale s návrhem nesouhlasila. Z 200 přítomných poslanců 97 pro, proti nikdo. Po 21. hodině se tedy jednat nebude.

19.40: Hlasuje se o návrhu na pokračování schůze i po 21. hodině. Senát souhlasí, z 81 přítomných 62 pro, nikdo proti.

19.35: Předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek navrhl, aby v případě, že prodloužení schůze nebude schváleno, pokračovalo jednání v sobotu od 10 hodin.

19.34: Předsedající Vlček navrhuje, aby schůze mohla pokračovat - včetně hlasování - i po 21. hodině.

19.32: Poslanec Tluchoř (ODS) stahuje svou námitku.

19.31: Předsedající Vlček oznamuje, že dohadovací řízení skončilo vpodstatě bez výsledku.

18.15: Přestávka prodloužena do 19.00 hodin, pak opět na žádost KSČM o 15 minut, následně na žádost poslaneckého klubu ODS o další čtvrthodinu.

17.42: Předsedající Vlček kvůli dohadovacímu řízení přerušuje schůzi do 18.15 hodin .

17.41: Místopředseda PSP Vojtěch Filip (KSČM) navrhuje nové dohadovací řízení.

17.38: Šéf poslaneckého klubu ODS Tluchoř vznáší námitku proti postupu předsedajícího a žádá aby se o této námitce hlasovalo.

17.38: Zákonodárci by teď měli hlasovat o původním návrhu předsedajícího Vlčka, tedy o tajné volbě prezidenta. Pokud neprojde, bude se automaticky volit veřejně.

17.37: O tomtéž hlasovali poslanci. Sněmovna ale návrh nepřijala, z 200 poslanců pro 96, proti 77. Komory se tedy na společném hlasování neshodly.

17.35: Senát s návrhem souhlasil, z 81 senátorů bylo pro 56, proti 17.

17.33: Pokračuje jednání. Začíná se hlasovat o proceduře volby prezidenta, konkrétně o návrhu na společné hlasování obou komor, s tím, že rozhoduje nadpoloviční většina z přítomných senátorů a poslanců.

17.29: Podle Přemysla Sobotky (ODS) je reálná šance, že prezident bude zvolen, a to ještě dnes.

17.23 iDnes: Nejmenovaný poslanec naznačuje, že sociální demokraté jsou pod velkým tlakem. Vyhrožuje se jim, že příště nebudou na kandidátce. Dokonce se prý vyhrožuje i dětmi. Podobné varování údajně dostal také předseda Sněmovny, referuje zpravodaj serveru.

17.20 Týden.cz: "Právě dochází k přepočítávání každého jednotlivého hlasu," vysvětluje přestávku politolog Jan Kubáček.

17.20: Schůze je na žádost poslaneckého klubu KDU-ČSL přerušena na 10 minut.

17.18: Vlček narhuje postup hlasování podle výsledků dohadovacího řízení - nejdříve bude Senát hlasovat o tom, zda připustí společné hlasování s poslanci o způsobu volby.

17.15: Předsedající Vlček zahájil přerušenou schůzi obou komor. Informuje o tom, že proběhlo dohadovací řízení a že poslanec Benda stahuje svou procedurální námitku. (Tato námitka vůči Vlčkovu postupu odstartovala roztržku mezi ODS a ČSSD.) Je také ukončena rozprava k navrženým kandidátům a způsobu volby.

17.10 Týden.cz: S prosazením tajné volby zřejmě občanským demokratům pomohou lidovci. Nedávno sice přijali opačné usnesení, teď ale změnili názor - hlasování o proceduře považují také za hlasování o prezidentovi. Tuto informaci získali redaktoři serveru z několika zdrojů.

17.00 iDnes: V kuloárech se objevila informace, že po přestávce se bude rozhodovat o návrhu, aby zákonodárci hlasovali o způsobu volby všichni dohromady. Předpokládá se, že v Senátu tento návrh může projít, narozdíl od Sněmovny, kde má silnější pozici veřejná volba.

16.59 Týden.cz: - Podle zdroje serveru z Poslanecké sněmovny bude ODS trvat na tajné volbě.

16.45 Týden.cz: Množícími se zákulisními informacemi o tom, kolik kterému kandidátovi chybí hlasů, zamíchali lidovci. Podle jednoho z volitelů KDU-ČSL je nyní ve straně 5 zákonodárců, kteří jsou připraveni zdržet se hlasování. Není ale jasné o "čí" potenciální volitele jde.

16.35 iHned.cz: Předseda komunistů Vojtěch Filip má za to, že řešením momentální patové situace by byla druhá prezidentská volba se zcela novými kandidáty.

16.32 iDnes.cz: ODS je ochotna přistoupit na veřejnou volbu prezidenta. Ale jen za podmínky, že všechna tři kola volby proběhnou dnes. ČSSD s tím nesouhlasí.

16.26 Česká televize: Pokud se politici nedohodnou v následující hodině, ODS zvolí podle politologa Hubáčka přístup absolutní pasivity.

16.26 Týden.cz: Skončilo dohadovací řízení. Politici se domluvili, že obě komory parlamentu budou hlasovat dohromady, řekl serveru Přemysl Sobotka. "Nakonec jsme přišli na to, co jsem navrhoval před dvěma hodinami," dodal předseda Senátu.

16.24 Týden.cz: Podle ministra Cyrila Svobody bude většina lidovců hlasovat pro Václava Klause.

16.22: Miloslav Vlček vyhlašuje přestávku na jednání poslaneckých klubů. Na žádost ČSSD prodloužena o 15 minut až do 17.15 hodin.

16.15 Týden.cz: O přestávce hájil předseda Strany zelených Martin Bursík své kritické vystoupení na adresu Václava Klause. Řekl prý jen pravdu. "Pravda je někdy nepříjemná. Řekl jsem svůj názor a důvody, proč by měl být zvolen Jan Švejnar," sdělil novinářům.

16.13 iDnes.cz: "Myslím, že bychom mohli prezidenta znát kolem 11. hodiny večer," řekl serveru předseda Senátu Přemysl Sobotka. "Budeme respektovat rozhodnutí dohadovacího řízení," řekl s tím, že požadavku na veřejnou volbu ODS ustoupit nechce. Podle něj je veřejná volba už minulostí - například při první volbě prezidenta Havla každý z poslanců vystoupil a řekl, že z pověření toho a toho závodu volí Havla. "Tam se nechci dostat," řekl Sobotka.

16.10 Rádio Česko: Podle místopředsedy ČSSD Milana Urbana by bylo dobré, kdyby ODS přistoupila na přímou volbu: "Pokud ODS přistoupí na veřejnou volbu, pojďme na to a můžeme hned volit."

16.10 Česká televize: Podle Davida Ratha (ČSSD) se ODS snaží zablokovat volbu prezidenta.

16.05 iHned.cz: Podle jednoho ze zákonodárců ODS nemá strana ve veřejné volbě jistotu výhry svého kandidáta. Dle jeho tvrzení by Klausovi ve třetím kole volby nemusely dosud přislíbené hlasy stačit.

16.05: Předsedající Vlček vyhlásil 15 minut přestávku, zve k sobě předsedy a místopředsedy obou komor parlamentu a předsedy klubů a nechává vypnout mikrofony.

16.00 Týden.cz: Podle kuloárních informací chybí ODS ještě čtyři hlasy pro to, aby ve třetím kole dokázala prosadit zvolení Václava Klause. "Potřebujeme hodinu pauzu na přesvědčení čtyř volitelů," řekl serveru jeden z poslanců ODS pod příslibem anonymity. Tvrdí, že pro Klause je připravena hlasovat většina lidovců.

15.57: Jednací sál se částečně vyprázdnil, mnozí zákonodárci opustili svá místa. Projevy se střídají velmi rychle, jde spíše o reakce a kupí se výzvy k zahájení hlasování.

15.53: Podle poslance KDU-ČSL Pavla Severy má být forma volby odhlasována, nikoliv vyvzdorována.

15.51: Nezávislá senátorka Soňa Paukrtová (klub KOD): "Ústava a jednací řád hovoří podle odborníků jasně. Výbory mají jen doporučující charakter. Komory se rozhodují samy. Hlasujme konečně o návrhu na způsob volby."

15.43: V diskusi vystoupil poslanec KSČM Václav Exner: "Je legitimní, aby se v kvóru rozhodlo o způsobu volby. Sám jsem zastáncem veřejné volby. Je třeba hlasovat o Vlčkově návrhu, hlasovat o tajné volbě. Po sečtení hlasů bude vše vyřešeno. Demokracie neutrpí, pokud budeme postupovat v souladu se zákonem."

15.41: Senátor Mejstřík: "Tajná volba je nemravnou a nestoudnou ve chvíli, kdy se za ni schovávají kšefty s našimi hlasy."

15.40: Lubomír Zaorálek (ČSSD), který před pěti lety řídil společnou schůzi komor k volbě pezidenta, uvedl, že tehdy postupoval stejně jako nyní předseda Vlček. "Začal jsem tím, že jsem tomuto shromáždění navrhl postupovat tajnou volbou... Podle jednacího řádu jedině předseda sněmovny může navrhnout způsob volby."

15.40 iHned.cz: Mezi lidovci jsou stále nerozhodnutí. Podle poslance KDU-ČSL Ladislava Šustra se stále ještě šest nebo sedm jeho spolustraníků nerozhodlo, koho budou volit. Zda dají přednost Václavu Klausovi nebo Janu Švejnarovi.

15.35: Poslanec a ministr Ivan Langer (ODS): "Tajná volba je jednou ze základních hodnot demokracie."

15.29: Senátor Milan Štěch (ČSSD) upozornil, že 70 procent občanů podporuje veřejnou volbu. "Ať o proceduře rozhodne parlament jako celek a ne jednotlivé komory. Není možné, aby ODS blokovala volbu."

15.26: Poslanec David Rath (ČSSD): "Uráží mě slova kolegy Bendy. Mistopředseda ODS Bendl byl do funkce hejtmana Středočeského kraje zvolen ve veřejné volbě, tak proč jí teď ODS nepřijímá? Používejme férové argumenty. Chovejte se jako demokraté!"

15.24: Podle Kateřiny Jacques (SZ) platnost paragrafu 75 (v případě, že nebude schválena tajná volba, hlasuje se volbou veřejnou) potvrdila většina ústavních právníků.

15.21: Vystupuje poslanec ČSSD Zdeněk Jičínský. "Dáváme svým voličům špatné svědectví o tom, že nejsme schopni dohodnout se na volbě hlavy státu," uvedl Jičínský a vyzval k tomu, aby volili a nevedli procedurální spory.

15.17: Ministr Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) zmínil ústavní tradici tajné volby hlavy státu. "Pokud bychom ji prolomili, obávám se nebezpečného precedentu do budoucnosti."

15.14: Senátor Martin Mejstřík: "Senát se neusnesl na tom, že bude volit tajnou volbou. Nesouhlasím s dohadováním úzkých skupin našich komor. Volme veřejně, jedině tak to bude transparentní a průkazné. Rád bych slyšel jediný důvod, proč nechce ODS volit veřejně. Je to jediná parlamentní strana, která je proti."

15.13: Nezávislý senátor Jiří Zlatuška (klub KOD) se vyslovil pro veřejnou volbu.

15.09: Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) opakuje svůj návrh na hodinové přerušení schůze. "Jediné řešení je politická dohoda. Věřte, že i ODS bude akceptovat závěry tohoto dohadovacího řízení."

15.06: Vystupuje opět Michal Hašek (ČSSD). Procedurální bitva není sporem dvou komor, ale parlamentních stran - čtyři z pěti přitom chtějí volbu veřejnou, uvedl Hašek a dodává, že pro společnou schůzi platí jednací řád PSP jako celek.

15.06 ČTK: ODS zpochybnila návrh předsedy sněmovny Miloslava Vlčka (ČSSD), aby parlament nejprve rozhodoval o tajné volbě prezidenta s tím, že v případě nepřijetí se bude hlava státu vybírat veřejným hlasování. Vlčkův návrh zpochybnil předseda sněmovního ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS) s tím, že na způsobu výběru prezidenta se musejí obě komory parlamentu shodnout.

15.05: Ministr a poslanec Cyril Svoboda (KDU-ČSL): Ať o tom hlasují všichni.

15.04: Podle místopředsedkyně PSP Miroslavy Němcové (ODS) se paragraf 73, který citoval místopředseda Zaorálek, týká jen jednání Poslanecké sněmovny. "Platí zcela nezpochybnitelně to, co zde namítl pan poslanec Benda," dodala.

15.02: Vystupuje předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS): "Dohadovací tým obou komor se shodl, že se bude hlasovat odděleně o obu způsobech volby." Ani Ústavní soud nemá podle něj šanci zasahovat do rozhodnutí obou komor, navrhuje hodinovou přestávku na nové dohadovací jednání o proceduře.

15.00: Námitka poslance Bendy je prakticky nehlasovatelná, reaguje místopředseda PS Lubomír Zaorálek (ČSSD). Cituje přitom paragraf 73 jednacího řádu - způsob hlasování, není-li určen zákonem, navrhne předsedající.

14.57: Poslanec Marek Benda (ODS) vystupuje s námitkou proti proceduře, kterou navrhl předseda PSP Vlček, tedy nejprve hlasovat o tajné volbě a pokud neprojde, bude se automaticky hlasovat veřejně. S odvoláním na jednací řád PSP navrhl, aby se o obou způsobech volby hlasovalo.

14.48: V rozpravě vystupuje předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek. "Musíme najít odvahu, abychom dosavadní směr změnili... Václav Klaus je člověk s pravicovým pohledem na svět. Je pravicový, ale nedokázal se odpoutat od svého modrého vidění světa a postupoval často v rozporu s posláním nadstranického prezidenta."

14.44 Nezávislý senátor Jan Horník (klub KOD): "Většina z nás, kteří se zúčastňujeme dnešní volby, je pouze loutkami mocenských hrátek různých zájmových skupin a jejich všemi mastmi mazaných lobbistů... Udělejme maximum pro zavedení přímé volby prezidenta."

14.42 Aktuálně.cz: Nezávislá senátorka Jana Juřenčáková (klub SNK) serveru potvrdila, že zvolí Václava Klause. Politička nedávno řekla, že své rozhodnutí vzala zpět a svou volbu zvažuje. Poté, co se střetla kvůli referendu o olympiádě s pražským primátorem Pavlem Bémem (ODS) a začalo jí vadit Klausovo čestné předsednictví v této straně. "Já už jsem se rozhodla dávno a své slovo neberu zpět," řekla dnes Aktuálně.cz senátorka. Protikandidát Jan Švejnar ji ještě včera navštívil a diskutovali. "Dovedu si ho představit jako předsedu vlády," míní Juřenčáková, která mu ale hlas v prezidentské volbě nedá.

14.38 Novinky.cz: Poslanec ODS Petr Bratský potvrdil, že občanští demokraté nebudou bránit veřejné volbě prezidenta republiky. Nechtějí blokovat jednání, plánují docílit zvolení prezidenta již během páteční schůze.

14.40: "Neobávejme se otřesů, které by údajně by mohlo vyvolat případné nezvolení Klause," pokračuje Jacques a uzavírá slovy: "Nedali jsme veřejnosti možnost přímé volby, ale nabídli jsme kandidáta, který vzbudil její zájem. Volba prezidenta je věcí veřejnou. Volme tedy veřejně a bez zákulisních intrik a příště nechme volit naše občany a občanky."

14.35: Vystupuje předsedkyně poslaneckého klubu Strany zelených Kateřina Jacques: "Vliv hlavy státu se může projevit kultivací či naopak zhrubnutím politické kultury. Potřebujeme prezidenta nadstranického. Má na něj právo politická reprezentace i veřejnost."

14.32: Devadesátiminutové přerušení schůze obou komor skončilo, dalšími proslovy zákonodárců pokračuje rozprava.

14.26 iDnes.cz: ODS je podle poslance Petra Bratského připravena hlasovat i veřejně, aby usnadnila dnešní volbu prezidenta. "Nemáme důvod jednání protahovat," sdělil serveru.

14.23 Týden.cz: K tématu "sčítání hlasů" poslanec ODS Marek Benda říká, že jeho strana má hlasy sečtené už dávno. Na dotaz, zda ODS přistoupí na veřejnou volbu, odpověděl: "To nevím. To je vysoce korupční prostředí."

14.20: Jiří Paroubek se schází s šéfem komunistů Vojtěchem Filipem. Za účasti předsedů poslaneckých klubů svých stran Michala Haška (ČSSD) a Pavla Kováčika (KSČM) vcházejí do místnosti, kam novináři nesmějí.

13.55 Česká televize: ODS sčítá hlasy podpory pro Klause, pokud jich budou mít alespoň 141, ODS bude pro veřejnou volbu.

13.04 Aktuálně.cz : Podle kuloárních informací ODS v neoficiálních jednáních přistoupila na veřejnou volbu. Spekuluje se o tom, že tento krok jí umožnil zisk dostatečného počtu hlasů pro zvolení Václava Klause. ODS ještě před hodinou říkala, že má jen 139 jistých hlasů - vedle 122 volitelů ODS ještě 14 lidovců, dva bývalé sociální demokraty a nezávislou senátorku Lianu Janáčkovou. Další dva hlasy, podle spekulací, mohli poskytnout někteří z nerozhodnutých nezávislých senátorů.

12.57 Předsedající Miloslav Vlček vyhlašuje přestávku na oběd. Schůze přerušena do 14.30 hodin.

12.50: "Klausův postoj, kdy jde prakticky sám proti světu, je svým způsobem heroický. Chceme ale tohoto hrdinu následovat my?" pokračuje Mejstřík. "Jeho kampaň byla založena na jediném - volte mě, mé názory a postoje znáte."

12.40: Senátor Martin Mejstřík v rozpravě mluvil jen o Václavu Klausovi: "Ani Sarajevo a pád vlády ho nevede k sebereflexi. "Byl tu po celých 18 let, v dobrých i zlých. Byl konstruktérem privatizace, ale dnes za to necítí odpovědnost."

12.30: "Nechceme za prezidenta toho, kdo jmenoval členy ČNB bez konzultace s vládou, nechceme toho, kdo slíbil, že nebude zasahovat do činnosti vlády a pak vetoval jeden zákon za druhým... Klausovi patří náš respekt, ale neumí odejít včas," uvedl Paroubek.

12.25: Na schůzi promluvil předseda ČSSD Jiří Paroubek: "Tato volba je v mnoha ohledech mimořádná." Jan Švejnar je podle něj respektovaným a důvěryhodným kandidátem, průzkumy ukazují, že jej občané chtějí jako prezidenta. Podpora Švejnara umožnila ČSSD ukázat se jako strana, která je pro dialog a spolupráci.

12.01: Miroslav Grebeníček (KSČM): "Václav Klaus minule nedodržel veřejně dané předvolební sliby. Ve funkci prezidenta ale odvedl zjevně lepší výkon než jeho předchůdce... Jsme svědky střetu dvou nesporně výrazných osobností, jejich šance jsou vyrovnané. Volba není diktát."

11.56: Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek: "Z této volby bychom neměli dělat boj o vítězství pravice nebo levice nebo jedné či druhé strany."

11.50: Komunisté se podle svého předsedy zachovají tak, aby ve všech kolech první volby dostali oba kandidáti šanci. Nejlepším výsledkem by pro občany byla podle Filipa druhá volba s jinými kandidáty.

11.41: V rozpravě promluvil předseda KSČM Vojtěch Filip: "Česká republika potřebuje výrazně nadstranického kandidáta. Dali jsme si závazek na hledání kandidáta společně s dalšími stranami. ODS vědoma si své síly předložila svého kandidáta a udělala z něj většího straníka, než sám je."

11.30: "Proč se tolik politiků bojí změny hlavy státu? Copak jsme státem jednoho muže? Bát se střídání znamená bát se demokracie," uvedl rovněž Bursík. České republice podle něj prospěje umírněnější prezident k uklidnění situace na politické scéně - je čas na změnu.

11.25: V rozpravě vystupuje předseda Zelených Martin Bursík: "Kdyby byla přímá volba, politici by si mohli mnoho věcí odpustit." "Švejnar již nyní udělal mnoho dobrého pro posílení důvěry lidí v politiku... Žádný z evropských státníků se nevyjadřuje k životnímu prostředí tak dogmaticky jako Klaus."

11.10: "Kandidátem většiny českých občanů, ODS, mým je Václav Klaus. Je to muž silných názorů a jeho pozitivistický kriticismus by neměl odrazovat," řekl také Topolánek.

11.02: Jako první v rozpravě vystupuje premiér Mirek Topolánek (ODS): "Nedůstojné tahanice, mediální útoky, polozpravodajské hry, snahy omezovat svobodou volbu prezidenta - to dokládá, že určité síly se nezastaví takřka před ničím."

10.55: "Nemůžeme si dovolit, aby se zásadní reformy odkládaly či měnily každé čtyři roky... Prosazování národních zájmů a proevropský prostoj nestojí proti sobě, jdou ruku v ruce," pokračuje Švejnar. Podle něj neexistují žádné racionální důvody proto, aby jeho zvolení vyvolalo politické zemětřesení.

10.50: "Prezident nemá mít svůj vlastní politický program,. Má však mít své téma a svůj styl. Já nabízím téma ´Česká republika bez bariér´. Budu prezidentem, který sjednocuje, který potlačí své ambice v zájmu celku... Budu jednat transparentně a budu držet své slovo," řekl Švejnar.

10.45: S kandidátským projevem vystupuje Jan Švejnar: "Úcta, služba a odpovědnost - to jsou slova, která se pojí s tímto místem a úřadem."

10.40: "Chci usilovat o maxim svobody a demokracie, o důvěru v trh... Chci racionální politiku ochrany životního prostředí... Pevně chraňme základní hodnoty na nichž stojí naše civilizace," prohlásil Klaus.

10.35: Václav Klaus pokračuje ve svém kandidátském projevu: "Přeji si, abychom naší zemi předali budoucím generacím jako suverénní, demokratický a prosperující stát. Chci abychom byli v Evropě pevně zakotveni a abychom byli aktivním hráčem,"

10.30: Klaus nehodlá formulovat prezidentský politický program, prezident by na hradě neměl vytvářet alternativní politické centrum.

10.24: Jako první vystupuje dosavadní prezident Václav Klaus. Česká republika potřebuje kontinuitu s rozumnými korekcemi, řekl Klaus. Po parlamentních volbách a při vládních krizích přispěl k tomu, aby se našlo řešení. Podle svých slov přitom jednal nadstranicky.

10.23: Losem určeno pořadí, v němž kandidáti vystoupí se svými projevy.

10.23: Vlček oznámil, že navrhne volbu tajným hlasováním, pokud neprojde, tak se bude prezident volit veřejně.

10.19: Volitelé odsouhlasili, že kandidáti na prezidenta se mohou účastnit společné schůze obou komor.

10.10: Vlček sděluje, že z jednání se nikdo z poslanců nebo senátorů neomluvil.

10.01: Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) zahájil první společnou schůzi obou parlamentních komor v tomto volebním období. Jediným bodem programu je volba prezidenta republiky.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Volba prezidenta 2008
v rubrice: Online zpravodajství

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas