Volba prezidenta 2008

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

1920

První prezident Československé republiky - T.G. Masaryk - Autor: Archiv ČRo
První prezident Československé republiky - T.G. Masaryk
Autor:    Archiv ČRo  

Druhá prezidentská volba se v Československu konala už rok a půl po té první. Revoluční Národní shromáždění v únoru roku 1920 přijalo ústavu, která mimo jiného vymezovala kompetence jednotlivých druhů moci v Československu. Ústava počítala s tím, že hlava státu je volena na společné schůzi obou parlamentních komor, tedy Poslanecké sněmovny a Senátu, a to na časové období sedmi let. 

Redaktor Ondřej Černý při zkoumání archivních materiálů zjistil, že Národní shromáždění také přijalo speciální zákon o volbě prezidenta republiky, podle něhož se volba koná "ve schůzi veřejné bez jakékoli debaty a hlasuje se lístky. Při prvním hlasování rozhoduje třípětinová většina přítomných hlasů."

Zákon také počítal s tím, že první volba úspěch nepřinese a upravoval užší volbu. Pokud by v ní oba kandidáti získali stejný počet hlasů, tak o vítězi by rozhodl los. Ve čtvrtek 27. května roku 1920 v pražském Rudolfinu, které v té době sloužilo jako sídlo československého parlamentu, ale nic podobného nehrozilo.

A co bylo důvodem, že zákonodárci volili hlavu státu tak brzy po první volbě? Prezident Masaryk, jehož první mandát měl trvat až do roku 1925, si svým způsobem tuto volbu sám vynutil, neboť chtěl, aby jeho prezidentský mandát byl posvěcen poslanci, kteří byli zvoleni v řádných volbách a ne v revolučním kvasu.

K volbě se sešlo 270 poslanců a 134 senátorů, kteří odevzdali 411 platných hlasů. Potřebná třípětinová většina tak činila 247 hlasů. Tomáš Masaryk ovšem nebyl jediným kandidátem, který se o hlasy volitelů ucházel. Spolu s ním se tehdy prezidentského klání účastnili také kandidát německých stran, univerzitní profesor August Naegle a dva komunističtí radikálové Muna a Janoušek.

Vše však dopadlo podle očekávání a v tajné volbě Tomáš Masaryk získal 284 hlasy a opětovně byl zvolen prezidentem. Jeho nejvýraznější protikandidát August Naegle získal 61 hlasů a komunisté dohromady šest. Prázdných lístků volitelé odevzdali 60. Po půlhodinovém přerušení schůze přišel nově zvolený prezident Masaryk složit slib, čímž zahájil tradici, že hlava státu tento akt činí v den, kdy byla do úřadu zvolena.

Slibu však už krom sociálních demokratů nebyli přítomni němečtí zákonodárci, kteří opustili jednací sál. Předseda poslanecké sněmovny František Tomášek pak přečetl formuli slibu - "Slibuji před Národním shromážděním na svou čest a svědomí, že budu dbáti blaha republiky i lidu a šetřiti ústavním i jiných zákonů", a Tomáš Masaryk řekl "Slibuji" a podal předsedovi dolní parlamentní komory ruku.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Volba prezidenta 2008
v rubrice: Prezidentské volby 1918-2003

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2020 Český rozhlas