Volba prezidenta 2008

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

1927

T.G.Masaryk - Autor: www.mujweb.cz
T.G.Masaryk
Autor:    www.mujweb.cz  

I když ústava počítala s tím, že člověk může být zvolen hlavou státu pouze dvakrát, u osobnosti Tomáše Masaryka bylo jasné, že u něj je naprosto nezbytné počítat s výjimkou. A to přesto, že v polovině 20. let 20. století už Masarykovi politická scéna tak nakloněna jako v době jeho prezidentských začátků rozhodně nebyla. 

Prezidentská volba byla naplánována na květen roku 1927. Protože ale už nebylo úplně jisté, že Masaryk bude opětovně zvolen, prezident volitelům vzkázal, že jestli ho nezvolí hned v prvním kole, ve kterém bylo potřeba třípětinové většiny, tak ať už s ním dále nepočítají, protože do dalších kol by už odmítl nastoupit. Navíc před volbou odjel do zahraničí a vrátil se až dva dny před ní.

Tehdejší volební akt do značné míry připomínal to, čeho jsme mohli být svědky v roce 1998 při poslední volbě Václava Havla. Zatímco v 90. letech volbu svými vystoupeními a výroky problematizovali republikáni, poukazující na to, že jejich předseda Miroslav Sládek je v době volbě zadržován ve vazbě, v pátek 27. května roku 1927 podobnou roli sehráli komunisté, kteří poukazovali na to, že jejich kolega Sedorjak není v Rudolfinu, ale v kriminále.

Předseda Poslanecké sněmovny Jan Malypetr si tak prožil poměrně nepříjemné chvilky. Na jednání se dostavilo 286 poslanců a 148 senátorů, kteří odevzdali 432 platných hlasů. Vyzývatelem Tomáše Masaryka byl komunista Václav Šturc, který v tajné volbě získal 54 hlasů. 104 volitelé odevzdali prázdnou obálku a 274 jich svou důvěru vyjádřilo Tomáši Masarykovi.

Ten tak získal o 13 hlasů více než byla potřebná třípětinová většina a potřetí byl zvolen prezidentem. Při tomto zjištění komunisté a zákonodárci německé národní strany a německé národně socialistické strany odešli ze zasedací síně. Naopak po ní po téměř hodinovém přerušení schůze společně s premiérem Antonínem Švehlou přišel prezident Masaryk. Který po slovech předsedy sněmovny Malypetra:

"Pane prezidente, slibujete před Národním shromážděním na svou čest a svědomí, že budete dbáti blaha republiky i lidu a šetřiti ústavních a jiných zákonů" pronesl s položením pravé ruky na ústavní listinu Československé republiky slovo "Slibuji".

V 77 letech se tak už potřetí stal prezidentem tehdejší československé republiky.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Volba prezidenta 2008
v rubrice: Prezidentské volby 1918-2003

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2020 Český rozhlas