Volba prezidenta 2008

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

1980 a 1985

JUDr. Gustáv Husák - Autor: Archiv ČRo
JUDr. Gustáv Husák
Autor:    Archiv ČRo  

Čas plynul a Gustáv Husák si spokojeně užíval moci. Jím vedený režim pracoval na tom, aby jakékoli opoziční hlasy utnul už v zárodku. Buď na ně použil metodu soudního procesu, jako v případě procesu s hudebníky z Plastic People of the Universe, nebo psychického nátlaku spojeného s fyzickým násilím jako v případě akce Asanace. 

 
1980 a 1985
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Generální tajemník Gustáv Husák naprosto v klidu mohl očekávat další prezidentskou volbu, která se konala ve čtvrtek 22. května roku 1980 ve Vladislavském sále Pražského hradu. Předseda Federálního shromáždění Alois Indra konstatoval, že "soudruh Husák jako generální tajemník ústředního výboru Komunistické strany i jako prezident republiky věnoval všechny své schopnosti a síly uskutečňování závěrů XIV. a XV. sjezdu Komunistické strany".

Za odměnu dostal v tajné volbě 100 procent hlasů všech přítomných poslanců. Podobně napínavá byla i volba v roce 1985. Ve středu 22. května předseda vlády Lubomír Štrougal příliš představovat nemusel:

"Soudruha Husáka všichni dobře známe a víme, že jeho zásadovost a pracovitost nejsou náhodné. Jsou přímým důsledkem mimořádně aktivního a činorodého, i když nelehkého života, důsledkem poznatků a zkušeností člověka, narozeného a vyrostlého v dělnické rodině. Prostředí chudoby, v němž vyrůstal, křiklavá sociální nespravedlnost, kterou denně viděl kolem sebe, formovaly jeho třídní uvědomění, jeho světový názor a zásadně ovlivnily jeho celou další životní cestu. Z nich se rodilo přesvědčení, že je nutné vytrvale bojovat proti kapitalistickému řádu, protože dozrály podmínky pro jeho odstranění."

Tolik slova Lubomíra Štrougala. A výsledek volby? Jako obvykle - tajná volba a 100 procent hlasů pro jediného kandidáta Gustáva Husáka.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Volba prezidenta 2008
v rubrice: Prezidentské volby 1918-2003

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2020 Český rozhlas