Volba prezidenta 2008

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

1934

Karel Čapek s T.G.Masarykem - Autor:Miloš Pohorský
Karel Čapek s T.G.Masarykem
Autor:   Miloš Pohorský  

I když bylo v roce 1934 Tomáši Masarykovi už 84 let, rozhodl se, že na prezidentský post bude opět kandidovat. Důvodem byla skutečnost, že jím prosazovaný kandidát Edvard Beneš neměl na politické scéně dostatečnou podporu a jeho případné nezvolení by neklidnou situaci v tehdejším Československu mohlo výrazně destabilizovat. 

Od kandidatury Tomáše Masaryka neodradila ani mozková mrtvice, která ho postihla pouhý měsíc před prezidentskou volbou. Ta se konala 24. května roku 1934 ve Vladislavském sále Pražského hradu a jednání obou komor řídil předseda Poslanecké sněmovny František Staněk:

"Z prezenčních jsem zjistil, že až dosud je přítomno 420 členů Národního shromáždění a to je 281 poslanců a 139 senátorů. Je tedy přítomna nadpoloviční většina úhrnného počtu členů jak sněmovny poslanecké, tak Senátu v čas volby. Schůze je tedy způsobilá platně vykonati volbu prezidenta. Podle paragrafu 4, zákonu o volbě prezidenta se volba koná ve schůzi veřejné, bez jakékoli debaty."

Jako tomu bylo při minulých dvou volbách, i tentokrát zákonodárci hlasovali tajně. Jediným protikandidátem Tomáše Masaryka byl předseda komunistů, poslanec Klement Gottwald, který obdržel 38 hlasů. 53 hlasovacích lístků bylo prázdných a 327 jich připadlo na jméno Tomáš Garrigue Masaryk.

Oproti potřebné třípětinové většině získal Masaryk o 75 hlasů více. Důvodem mohla být skutečnost, že pro něj hlasovali i zástupci německých sociálních demokratů, agrárníků a křesťanských sociálů. Po přerušení jednání pak mohl předseda schůze Staněk znovuzvoleného prezidenta uvítat mezi voliteli:

"Pane prezidente, v této památné, historické síni holdovali kdysi čeští stavové panovníkům cizího rodu na trůn český pohnaní. Dnes poprvé shromáždili se zde zvolení zástupci občanstva, aby volbou svou povolali za náčelníka státu muže vlastní krve. I zvolilo Národní shromáždění republiky Československé nanovo Vás hlavou našeho milovaného státu, Vaším vůdčím úsilím znovu vybudovaného státu. Věříme pane prezidente, že jako dosud, tak i v budoucnosti budete vysoký úřad svůj vykonávati svědomitě a v mezích ústavních oprávnění pro blaho státu a lidu a že budete od něho odvraceti škody a nebezpečenství. Na potvrzení tohoto vykonáte před Národním shromážděním slib podle ústavní listiny. Žádám Vás, abyste, maje pravou ruku položenu na ústavní listinu republiky pronesl slova slibu předepsaná paragrafem 65 ústavní listiny a tím potvrdil, že přijímáte povinnosti, které slib Vám ukládá."

Masaryk: "Slibuji na svou čest a svědomí, že budu dbáti blaha republiky i lidu a šetřiti ústavních a jiných zákonů."

Jak bylo patrné z archivní ukázky, prezident Masaryk do svého prezidentského období nastupoval značně oslaben. Formuli slibu, kterou poprvé musel pronést sám, mu museli jeho spolupracovníci napovídat. A stejně jako svůj první prezidentský mandát, ani ten čtvrtý poslední neodsloužil celý


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Volba prezidenta 2008
v rubrice: Prezidentské volby 1918-2003

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas