Volba prezidenta 2008

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Příslušník civilní rozvědky Petr Bakeš byl údajně obviněn v kauze Savoy

DVD (ilustrační foto) - Autor:Marián Vojtek

14. 8. 2008 13.30 Druhý údajný aktér takzvané kauzy Savoy, která zahýbala letošní prezidentskou volbou, byl obviněn. Podle informací Rádia Česko je druhým obviněným příslušník civilní rozvědky - Úřadu pro zahraniční styky a informace - Petr Bakeš. Mluvčí státního zastupitelství Štěpánka Zenklová nechtěla informaci Rádia Česko potvrdit, ale nevyvrátila ji: "My se k vyšetřování tohoto případu v této fázi nebudeme nijak vyjadřovat."

Plné znění

Ministerstvo spravedlnosti má hotový návrh přímé volby prezidenta

Prezidentská standarta vlající nad Pražským hradem - Autor:Marián Vojtek

13.08.2008 13:15 Návrh na přímou volbu prezidenta z dílny ministerstva spravedlnosti je hotový. Informaci přinesly Hospodářské noviny. Předloha počítá s tím, že by občané volili hlavu státu ve dvou kolech.

Plné znění

Senátní návrh na přímou volbu prezidenta prošel prvním čtením

Prezidentská standarta vlající nad Pražským hradem - Autor:Marián Vojtek

18.07.2008 17:20 Návrh na přímou volbu prezidenta od nezávislého senátora Jana Horníka v horní komoře parlamentu uspěl. Zákonodárci ho v prvním čtení schválili a poslali do výborů. Kromě projednaného návrhu senátora Horníka má ale opoziční ČSSD ve sněmovně vlastní verzi přímé volby. Ústavní novelu připravuje i vládní koalice.

Plné znění

V ministerském návrhu přímé volby nebudou změny pravomocí prezidenta

Jiří Pospíšil - Autor:Marián Vojtek

13.07.2008 23:01 Návrh přímé volby prezidenta, na kterém pracuje ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, nebude obsahovat změny kompetencí hlavy státu. Pospíšil to uvedl v České televizi. Předlohu dopracuje v srpnu, aby ji mohl odevzdat vládě.

Plné znění

Další pokus o přímou volbu prezidenta

volba prezidenta - Autor:Khalil Baalbaki

08.07.2008 Měl by být prezident republiky zvolen nepřímo, to znamená parlamentem nebo přímo občany? Takováto polemika se opakovaně objevuje na veřejnosti už řadu let. Výsledek je takový, že nic zásadního se nemění a že hlavu státu vybírají poslanci a senátoři.

Plné znění

Návrhy na přímou volbu prezidenta budou tři

sčítání hlasů - Autor:Marián Vojtek

02.07.2008 17:04 Koaliční návrh na přímou volbu prezidenta předloží ministerstvo spravedlnosti do 31. srpna letošního roku. Po shodě koaličních špiček tento termín ministrovi Jiřímu Pospíšilovi uložila vláda. Ta také vyslovila neutrální stanovisko k poslaneckému návrhu Strany zelených na referendum o přímé volbě hlavy státu.

Plné znění

Česko spěje k přímé volbě prezidenta

volby - Autor:Marián Vojtek

02.07.2008 14:36 Koaliční návrh přímé volby prezidenta - to je nový úkol pro ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS). Termín má do 31. srpna. Tímto krokem koalice vyřešila neshody kvůli návrhu zelených vypsat o přímé volbě prezidenta referendum. Na něj se netváří vstřícně lidovci a část občanských demokratů.

Plné znění

Koalice připraví vlastní návrh zákona o přímé volbě prezidenta

prezidentská standarta - Autor:Marián Vojtek

2. 7. 2008 14.09 Přes prázdniny má zákon o přímé volbě prezidenta vypracovat ministr spravedlnosti za ODS Jiří Pospíšil. Lídři občanských demokratů, lidovců a zelených se na tom dohodli před jednáním vlády. Tedy ještě před tím, než ministři začali posuzovat také návrh zelených na vypsání referenda o tom, zda si lidé přejí hlavu státu vybírat přímo. V otázce případného způsobu přímé volby ani v tom, zda má mít nově volená hlava státu i jiné kompetence než nyní, zatím není koalice jednotná. Například lidovci si přejí zůstat u současných pravomocí prezidenta, ODS zase uvažuje o jejich rozšíření.

Plné znění

Blížíme se k přímé volbě prezidenta?

volby - Autor:Martin Smrček

02.07.2008 12:31 Ministerstvo spravedlnosti dostane za úkol přes prázdniny vypracovat koaliční návrh přímé volby prezidenta. Lídři ODS, KDU-ČSL a Strany zelených se na tom dohodli ráno, ještě před jednáním vlády. Na něm budou ministři posuzovat návrh Zelených na vypsání referenda o tom, jestli si lidé přejí hlavu státu vybrat přímo.

Plné znění

Přímá volba prezidenta opět na pořadu dne

volby - Autor:Martin Smrček

02.07.2008 09:54 O návrhu Strany zelených na referendum o přímé volbě prezidenta jednaly opět špičky koaličních stran, tzv. K 9. Z iniciativy předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka toto jednání předcházelo dnešnímu zasedání vlády. Ta měla návrh Zelených projednávat už minulý týden, ale odložila ho právě na dnešek.

Plné znění

Přímá volba prezidenta

Petr Tluchoř - Autor:Marián Vojtek

02.07.2008 Trvalo to nějakých šestnáct let a už se nám začínají rýsovat obrysy možné změny Ústavy v tom smyslu, aby hlavu státu mohli volit občané. Ve středu zrána jednali představitelé koalice o návrhu Strany zelených na vypsání referenda, které by se veřejnosti ptalo na její názor ohledně volby prezidenta. Koalice se shodla na tom, že přes léto ministr spravedlnosti připraví návrh zákona o přímé volbě.

 
Přímá volba prezidenta
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Plné znění

Podle policie se při prezidentské volbě nepodplácelo

Josef Novotný - Autor:Marián Vojtek

27.06.2008 13:19 Policie odložila trestní oznámení senátora SNK-Evropských demokratů Josefa Novotného. Ten tvrdil, že ho na Pražském hradě při letošní prezidentské volbě chtěl uplatit jiný senátor z Občanské demokratické strany. Nabízel mu prý dvoumilionový úplatek za hlas pro Václava Klause. Podle policie se ale tento trestný čin nestal.

Plné znění

Bude Miloš Zeman kandidovat na prezidenta?

Miloš Zeman - Autor:Jan Rosenauer

31.05.2008 18:47 Bývalý premiér sociálnědemokratické vlády Miloš Zeman nevylučuje kandidaturu na křeslo prezidenta. Příští prezidentská volba by ale musela být přímá a musel by mít širokou politickou podporu O tu se ale Zeman zatím neuchází. Naopak o návrat bývalého předsedy ČSSD do politiky usiluje sdružení Přátelé Miloše Zemana.

Plné znění

Zelení jsou pro referendum o přímé volbě prezidenta

K. Jacques při volbě prezidenta - Autor:Khalil Baalbaki

29.05.2008 18:51 Strana zelených přišla s návrhem zákona o referendu, ve kterém by lidé rozhodli, zda si přejí přímou volbu prezidenta, nebo ne. Za nejmenší koaliční stranu jej předložili Martin Bursík, Kateřina Jaques, Přemysl Rabas a Ondřej Liška.

Plné znění

Podle policie se při prezidentské volbě neuplácelo

Václav Klaus - Autor: ČTK

21.03.2008 11:15 Policie nezjistila, že by se při prezidentské volbě uplácelo. Jak píše server Aktuálně.cz, další kauza spojená s podezřením z politické korupce míří do ztracena - slova senátora Josefa Novotného o úplatcích se nedají prokázat.

Plné znění

Prezident se bude s premiérem setkávat pravidelně každý měsíc

V. Klaus a M. Topolánek - Autor: ČTK

17.03.2008 17:45 Pravidelně jednou do měsíce se chtějí vidět premiér Mirek Topolánek s prezidentem Václavem Klausem. Dohodli se na tom na dnešní schůzce na Pražském hradě. Jednat společně budou také před dubnovým summitem NATO v Bukurešti, aby sladili postoje hlavy státu a vlády.

Plné znění

DOKUMENT: Inaugurační projev prezidenta Václava Klause

Václav Klaus skládá prezidentský slib - Autor:Jan Pokorný

7. 3. 2008 Vážení ústavní činitelé, vážení vzácní hosté z domova i z ciziny, dámy a pánové,
předstupuji před vás dnes, v den 158. výročí narození zakladatele našeho novodobého státu, prezidenta Masaryka, abych slavnostně a veřejně před vámi všemi i před všemi občany svým slibem zahájil své druhé funkční období v úřadu prezidenta České republiky. Dovolte mi říci při této příležitosti pár slov.

Plné znění

Václav Klaus složil svůj druhý prezidentský slib

Prezident České republiky V. Klaus - Autor: ČTK

07.03.2008 17:52 Úřadu prezidenta republiky se ve svém druhém funkčním období oficiálně ujal Václav Klaus. Prezidentem se formálně stal v okamžiku, kdy na společné schůzi obou komor českého parlamentu ve Vladislavském sále Pražského hradu složil Ústavou předepsaný slib. Slavnostnímu aktu přihlíželo mnoho hostů včetně vlády, bývalého prezidenta Václava Havla, zahraničních diplomatů, hejtmanů, soudců, primátorů, představitelů církví, armády a rektorů vysokých škol. Po složení slibu doprovodilo státní hymnu 21 dělostřeleckých salv.

Plné znění

Přípravy na slavnostní prezidentský slib Václava Klause

07.03.2008 09:10 Deset minut po deváté hodině je čas na slibovanou návštěvu Pražského hradu, tam vrcholí přípravy na inauguraci Václava Klause do prezidentského úřadu. Přímo z Hradu se hlásí Jaroslav Skalický. Dobrý den.

 
Přípravy na slavnostní prezidentský slib Václava Klause
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Plné znění

Co čeká prezidenta ve druhém funkčním období

Prezident Václav Klaus - Autor:Khalil Baalbaki

07.03.2008 08:22 Na dalších pět let se dnes stává prezidentem republiky Václav Klaus. Téměř každý rok bude vyhlašovat termín voleb. Už letos budou krajské a senátní volby, příští rok volby do Evropského parlamentu.

Plné znění

    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  4
Další  |  Poslední

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Volba prezidenta 2008
v rubrice: Aktuální zpravodajství

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas