Volba prezidenta 2008

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

V ministerském návrhu přímé volby nebudou změny pravomocí prezidenta

Aleš Kouba, Milan Kopp (mkp)  13.07.2008 23:01
Jiří Pospíšil - Autor:Marián Vojtek
Jiří Pospíšil
Autor:   mvo  

Návrh přímé volby prezidenta, na kterém pracuje ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, nebude obsahovat změny kompetencí hlavy státu. Pospíšil to uvedl v České televizi. Předlohu dopracuje v srpnu, aby ji mohl odevzdat vládě. 

Materiál, na jehož vypracování se dohodli koaliční lídři, počítá s několika variantami způsobu volby. I když návrh nepředpokládá změny kompetencí hlavy státu, jak si přejí lidovci a zelení, Pospíšil nevylučuje, že se novela změní v průběhu debaty v kabinetu, sněmovně a Senátu.

Pospíšil už vládě odevzdal také sedm variant změny volebního zákona tak, aby nediskriminoval menší strany.

Poslanecká sněmovna tedy bude projednávat vedle ministerské verze i poslanecký návrh sociálních demokratů, a také zelených, aby se o přímé volbě prezidenta uspořádalo referendum. Radiožurnálu to na začátku července potvrdila místopředsedkyně Strany zelených Dana Kuchtová: "Dohodli jsme se, že tento návrh nestáhneme."

Postoj lidovců, kteří nechtějí referendum, tehdy obhajoval místopředseda KDU-ČSL David Macek: "Nepřipadá nám rozumné pořádat referendum o tom, zda občané chtějí přímou volbu prezidenta. Protože se ví, že chtějí. Byly by to vyhozené peníze."

Podle místopředsedy sněmovny za ČSSD Lubomíra Zaorálka je diskuse o změně volby prezidenta možná. Nechápe ale, proč by měla mít svůj vlastní návrh koalice, sociální demokracie, která už ho má i ve sněmovně, i Strana zelených. lepší by podle něj bylo, kdyby vznikl jeden text jako kompromis všech stran.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Volba prezidenta 2008
v rubrice: Aktuální zpravodajství

Související příspěvky:

Související příspěvky:

Související příspěvky:

Související příspěvky:

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas