7. února  2011  rubrika: Přírodní krásy

Arboretum Bukovina

Tabule naučné stezky - Arboretum Bukovina - Foto:  Informační středisko SEV Český ráj

Tabule naučné stezky - Arboretum BukovinaFoto:  Informační středisko SEV Český ráj

Arboretum Bukovina je staré už 150 let. Více o jeho historii řekl redaktoru Miroslavu Ponomarevovi Aleš Hoření ze Správy CHKO Český ráj.

V době, kdy zuřila prusko-rakouská válka, se ne všichni se věnovali válčení. Hrabě Jan Křitel z Aehrenthalu založil v letech 1860-62 kousek od zámku Hrubá Skála arboretum. Traduje se, že mu v této bohulibé činnosti pomáhal lesník Leopold Anger. 

Pohled na plodnou větev borovice těžké - Foto:  MPF, Wikipedia

Pohled na plodnou větev borovice těžkéFoto:  MPF, Wikipedia

Ale skutečnost byla trochu jiná.
Ten známý vrchní lesní rada Leopold Anger se narodil až v roce 1875, takže pravděpodobně Janu Křtiteli z Aehrenthalu pomáhal arboretum zakládat Angerův otec. Dodnes je to jedna z nejstarších kolekcí dřevin na území republiky a dodnes sem jezdí řada zahraničních dendrologů, kteří se tady setkávají. Dnes najdeme v arboretu 35 druhů, zejména severoamerických jehličnanů, ale i různých kultivarů dubů a buků. K těm největším patří například jedle obrovská (Abies grandis), která zde byla vysazena již roku 1860, je jí tedy zhruba 150 let. Tato jedle měří 50 metrů a ve výšce 1,3 metru má v průměru kolem 130 cm. Pro představu, tato jedle má objem kmene, který, kdyby se pokácel a rozřezal, zaplnil by jeden nákladní automobil. 

Jedle obrovská - Foto: Michael Kesl, biolib.cz

Jedle obrovskáFoto: Michael Kesl, biolib.cz

A které další druhy dřevin můžete v arboretu Bukovina vidět?
Kromě jedle obrovské též jedli řeckou (Abies cephalonica) a jedli kavkazskou (Abies nordmanniana), z amerických dřevin douglasku tisolistou (Pseudotsuga taxifolia) a jedlovec kanadský (Tsuga canadensis). Také je tady zastoupena borovice z Arizony, Mexika a Montany, borovice těžká (Pinus ponderosa). Z Balkánu je tu borovice rumelská (Pinus peuce), ale je tu zastoupena i Asie v podobě dvou exemplářů modřínu japonského (Larix leptolepis). 

Na území arboreta je také informační centrum Správy CHKO Český ráj.
Což je původní altán, který byl vystavěn v druhé polovině 19. století ve švýcarském stylu. V roce 2005 byl nově rekonstruován a přes letní sezónu tu funguje informační služba Správy CHKO. Je zde instalována kolekce šišek pana Kučery z Průhonic a zejména tady propagujeme ochranu přírody, regionální výrobky Českého ráje a také zakládání motýlích luk. 

Nové články v rubrice

 • 8. října  2015 v 09:00       rubrika: Přírodní krásy

  Časopis Naše příroda v podzimním hávu

  Podzimní číslo Naší přírody přináší opět množství rozmanitých článků, ovšem ne jen těch podzimních. Dozvíte se, jak je to u nás s ježky, jaká zvěř se toulá v chladném období roku po lese, něco více o octomilkách, které...

   
 • 17. srpna  2015 v 11:00     Fotogalerie  rubrika: Přírodní krásy

  Procházka s noclehem po vojenském cvičišti

  To, že bývalá vojenská cvičiště patří k přírodně nejcennějším územím v republice a zároveň k lokalitám s nejobtížnějším zajištěním zachování tohoto bohatství, asi není nutné příliš zdůrazňovat. Cech Svatého Víta nedaleko...

   
 • 6. srpna  2015     Fotogalerie  rubrika: Přírodní krásy

  Polabská divočina

  Naučné stezky vznikají často z myšlenky správců lokalit, kteří se chtějí „pochlubit“, co je u nich zajímavého, anebo obcí, snažících se přilákat turisty. Naučná stezka Pňovským luhem má trochu neobvyklejší původ…

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas