18. května  2005  rubrika: Z našeho vysílání

Kdy letos kvetly jírovce?

Květ kaštanu - Foto: cnr.vt.edu

Květ kaštanuFoto: cnr.vt.edu

Umění a květiny našly určitý souzvuk nejen ve známé písničce pánů Suchého a Šlitra o tulipánu. Někdy je dokonce umění určitým svědkem biologického jevu - jako například známý obraz Quido Mánesa "Sova sněžná", který je dokladem o nejjižnějším zástřelu vzácné sovice na našem území. Jaroslav Seifert ve sbírce Přílba hlíny zase zaznamenal zajímavý fenologický údaj svědčící o průběhu jara právě před 60 lety. Jistě dobře znáte onen Seifertův verš "... u nás po ránu, stavěli barikádu z rozkvetlých kaštanů".

Rozkvetlý jírovec maďal - Foto: cnr.vt.edu

Rozkvetlý jírovec maďalFoto: cnr.vt.edu

Letošní jaro je možná o poznání rychlejší, jírovce (neboť o ty jde) už v pražském okolí nakvétaly koncem dubna. Ovšem vzhledem k délce kvetení jírovců (leckdy delším než 14 dnů) i Seifertův verš spíše jen potvrzuje, že jírovce maďaly v Praze a okolí rozkvétají zpravidla v první polovině května. Ovšem nikoli všechny. U vstupu do Průhonického parku rostly v páru (jako pokračování někdejší vstupní aleje) dva jírovce, mezi nimiž byl rozdíl téměř 14 dní: jeden vyrašil, vykvetl i zežloutl o 14 dní dříve než druhý. U druhu, který pochází jen z nevelkého území Balkánu, to je jistě jev pozoruhodný a nečekaný. 

A tak vás nabádám - zvláště vás z chladnějších poloh, kde se svíce kaštanových květenství rozžehnou mnohem později - podívejte se jim do korun a zkuste mezi těmi vašimi najít i podobné fenologické rozdíly, jaké jsou známy z Průhonického parku. Vždyť první z nich u nás rostly - ovšem vysazené - už v dobách Tadeáše Hájka z Hájku, tedy před rokem 1560. 

Nové články v rubrice

 • 5. března  2015       rubrika: Z našeho vysílání

  Na svět přišla ušatá samička bonga horského

  V pražské zoo se v pátek 27. února narodila samička bonga horského. Matkou tohoto ušatého mláděte je šestiletá samice Maureen a otcem sedmiletý Chadim. Pro oba z nich je to již druhý společný potomek.

   
 • Ekofórum

  ČRo Plus: sobota a neděle 19:10 Diskusní pořad na ekonomická a ekologická témata. Hosty jsou respektovaní ekonomové a lidé zabývající se životním prostředím. Fundovaní moderátoři a třicetiminutový prostor umožňují jít do hloubky a nabízet různé úhly...

   
 • Magazín Leonardo

  ČRo Plus: pondělí-pátek 21:40 Populárně-naučný pořad se pravidelně zabývá aktuálními objevy, výzkumy nebo zajímavými trendy z oblasti věd

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas