30. září  2005  rubrika: Z našeho vysílání

Václavky svatého Václava

Václavky - Foto: leoprsk.2v1.cz

VáclavkyFoto: leoprsk.2v1.cz

Svatý Václav je jedním ze symbolů české země. Jeho podobizna zdobí dvacetikorunovou minci, jeho jméno je stále jedno z nejoblíbenějších. Velké popularitě se však také těší trsy žlutozlatých kloboučků, které měl podle pověsti v oblibě, a které po něm dostaly svoje jméno - václavky.

Václavky - Foto: leoprsk.2v1.cz

VáclavkyFoto: leoprsk.2v1.cz

Na našem území jich roste několik druhů a některé z nich mají léčivé účinky. Středověcí mastičkáři věřili, že skrze tyto houby pomáhá nemocným sám svatý Václav. Osobám zlým a nečistým prý ale václavky škodily, dokonce je mohly i zabít. 

Václavky jako lék nepoužívali jenom středověcí lékaři v českých zemích. Ve staré Číně se z nich například vyrábělo tonikum působicí proti plicním a jaterním chorobám nebo žaludečním obtížím. Zajímavý osud měly václavky třeba ve středověkém Německu. Tam totiž vozkové, kteří trávili celé dny vsedě na cestách, a tak často trpěli hemoroidy, zjistili, že po konzumaci václavek dochází ke značné úlevě od bolestí spojených s vyměšováním. Václavky jim nahradily dnešní projímadla. Během času se pak mezi nimi rozšířil pozdrav "Heil im arsch" (volně přeloženo "Buď zdráva tvá řiť"), ze kterého se vyvinulo nynější německé pojmenování václavek - Hallimasch. 

Autor:  Jarka Haladová
 

Nové články v rubrice

 • 5. března  2015       rubrika: Z našeho vysílání

  Na svět přišla ušatá samička bonga horského

  V pražské zoo se v pátek 27. února narodila samička bonga horského. Matkou tohoto ušatého mláděte je šestiletá samice Maureen a otcem sedmiletý Chadim. Pro oba z nich je to již druhý společný potomek.

   
 • Ekofórum

  ČRo Plus: sobota a neděle 19:10 Diskusní pořad na ekonomická a ekologická témata. Hosty jsou respektovaní ekonomové a lidé zabývající se životním prostředím. Fundovaní moderátoři a třicetiminutový prostor umožňují jít do hloubky a nabízet různé úhly...

   
 • Magazín Leonardo

  ČRo Plus: pondělí-pátek 21:40 Populárně-naučný pořad se pravidelně zabývá aktuálními objevy, výzkumy nebo zajímavými trendy z oblasti věd

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas