5. února  2007  rubrika: Z našeho vysílání

Tučňáci do mírné zimy

Tučňák Humboldtův - Foto:  www.damisela.com

Tučňák HumboldtůvFoto:  www.damisela.com

Kdo by neměl rád tučňáky?! Tito nelétaví ptáci patří mezi obecně oblíbená zvířata. Snad je to pro jejich roztomilý vzhled či chůzi, snad pro jejich "fráček".

Pár tučňáků Humboldtových v zoologické zahradě - Foto: en.wikipedia.org

Pár tučňáků Humboldtových v zoologické zahraděFoto: en.wikipedia.org

Na světě žije 17 druhů tučňáků. Za většinou z nich byste se museli vypravit na jižní polokouli. Výjimku představují pouze populace tropických druhů, které zasahují až na severní polokouli. (Nejseverněší kolonie tučňáků žije na Galapágách). To naznačuje, že se jednotlivé druhy tučňáků svým způsobem života liší. Od antarktických druhů, které jsou schopny překonat mrazy až -70°, až po tučňáka Humboldtova (Spheniscus humboldti), který žije na pobřeží Peru a není na zimu přizpůsobený. V pražské zoologické zahradě tučňáky Humboldtovy dokonce při tuhé zimě přemisťují do vnitřních ubikací. Představa tučňáka, který si sebejistě vykračuje ve sněhu, tak u tohoto druhu bere za své. 

Tučňák Humboldtův patří mezi ohrožené druhy. Prvním důvodem je přímé pronásledování tučňáků lidmi. Tentokrát se ovšem nejedná o maso (protože maso tučňáků je kvůli zápachu nepoživatelné), ale o tuk, který se z něj škvaří. V minulosti dokonce docházelo k tomu, že byli tučňáci vařeni v obrovských kotlích zaživa. Druhou příčinu, která způsobuje úbytek jejich populace, má na svědomí také člověk. Tentokrát však nepřímo. Nadměrně totiž loví sardinky, které jsou hlavní potravou tučňáků. Toto decimování ryb tak způsobuje další vymírání chráněného druhu. Přirození nepřátelé tučňáků, kterými jsou například kosatky dravé či žraloci, se tak dostávají - ve srovnání s člověkem - do pozadí. 

Samička s vajíčky - Foto: en.wikipedia.org

Samička s vajíčkyFoto: en.wikipedia.org

Tučňáci Humboldtovi jsou společenští tvorové a žijí v sociálním souladu. Mají vypracovanou auditivní komunikaci, pomáhají si a organizují se dokonce v takové míře, že ani v obrovských koloniích, které se občas přemísťují za potravou či novým hnízdištěm, se nikdo neztratí, ba naopak - velmi dobře o sobě vědí. Nejsou agresivní a poměrně dobře se snášejí i s člověkem. Je ale pravda, že pokud si budou chránit svou noru (žijí totiž v norách) či rodinu, můžou vás bolestivě "pokousat". Tvrdé zobáky se speciálními vroubky (na chytání ryb) se pak stávají ne sice smrtonosnou, ale docela nepříjemnou zbraní. 

Více vám o tučňácích Humboldtových prozradí dr. Evžen Kus - zoolog ZOO Praha. 

 

Tučňáci Humboldtovi (Evžen Kus)

Vložit na svůj web

Převzato z Českého rozhlasu Leonardo 

Autor:  Lukáš Kmínek

Nové články v rubrice

 • 5. března  2015       rubrika: Z našeho vysílání

  Na svět přišla ušatá samička bonga horského

  V pražské zoo se v pátek 27. února narodila samička bonga horského. Matkou tohoto ušatého mláděte je šestiletá samice Maureen a otcem sedmiletý Chadim. Pro oba z nich je to již druhý společný potomek.

   
 • Ekofórum

  ČRo Plus: sobota a neděle 19:10 Diskusní pořad na ekonomická a ekologická témata. Hosty jsou respektovaní ekonomové a lidé zabývající se životním prostředím. Fundovaní moderátoři a třicetiminutový prostor umožňují jít do hloubky a nabízet různé úhly...

   
 • Magazín Leonardo

  ČRo Plus: pondělí-pátek 21:40 Populárně-naučný pořad se pravidelně zabývá aktuálními objevy, výzkumy nebo zajímavými trendy z oblasti věd

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas