17. března  2003  rubrika: Z našeho vysílání

Pandin palec

Stephen Gould - Foto: popular-science.net

Stephen GouldFoto: popular-science.net

Uplynulo již patnáct let od doby, kdy dobře informovaní zájemci stáli jednou ve čtvrtek ráno před knihkupectvími ve frontě, aby si mohli koupit knihu s nezvyklým názvem "Pandin palec". Autorem poutavě napsaných esejů o přírodě byl Stephen Jay Gould.

O životě tohoto amerického paleontologa pravděpodobně věděl málokdo. Když v roce 2001 sestavovala Knihovna Kongresu Spojených států soubor žijících legend Ameriky, objevilo se na jednom z čelných míst mezi 83 osobnostmi i jméno Gouldovo. 

Biolog Stephen Jay Gould při přednášce na univerzitě - Foto: popular-science.net

Biolog Stephen Jay Gould při přednášce na univerzitěFoto: popular-science.net

Stephen Gould loni v květnu zemřel. Před svou smrtí ještě stihl v rozmezí dvou měsíců vydat dvě knížky, jednu synteticky odbornou o evoluční teorii a druhou popularizační, přitom obě v mnohem výjimečné. 

V knize "Přistál jsem" Gould vzpomíná na 11. září 1901, kdy jeho dědeček jako emigrant z Maďarska přistál na americké půdě, a právě slova z titulu knihy vepsal do svého deníku. Samozřejmě že se toto datum Gouldovi nutkavě připomnělo v souvislosti s týmž dnem o sto let později, kdy došlo k osudnému útoku na Spojené státy, a zvláť úděsně na New York. 

Gould byl pravděpodobně nejvýznamnějším popularizátorem přírodních věd současnosti. Jako profesor působil na Harvardské a Newyorské univerzitě. Celý život pracoval se stěží představitelnou intenzitou. Je k nevíře, že si přitom našel čas na pravidelné zpívání ve sboru. Byl vášnivým fanouškem baseballu, ale i opery. Znal řadu jazyků a vyznal se v astronomii. Překvapí, že sice počítač uplatňoval jako zdroj inormací, ale všechny své texty psal jen na psacím stroji. Takže, nepřečtete si Gouldův "Pandin palec"? 

Autor:  Miloš Dokulil

Nové články v rubrice

 • 5. března  2015       rubrika: Z našeho vysílání

  Na svět přišla ušatá samička bonga horského

  V pražské zoo se v pátek 27. února narodila samička bonga horského. Matkou tohoto ušatého mláděte je šestiletá samice Maureen a otcem sedmiletý Chadim. Pro oba z nich je to již druhý společný potomek.

   
 • Ekofórum

  ČRo Plus: sobota a neděle 19:10 Diskusní pořad na ekonomická a ekologická témata. Hosty jsou respektovaní ekonomové a lidé zabývající se životním prostředím. Fundovaní moderátoři a třicetiminutový prostor umožňují jít do hloubky a nabízet různé úhly...

   
 • Magazín Leonardo

  ČRo Plus: pondělí-pátek 21:40 Populárně-naučný pořad se pravidelně zabývá aktuálními objevy, výzkumy nebo zajímavými trendy z oblasti věd

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace