23. června  2000  rubrika: Z našeho vysílání

Projekt "Mládě milénia" začíná

Pět webových kamer bude od pátku 23. června sledovat v zoologické zahradě Dvůr Králové nad Labem nosorožčí samičku Nájin, která má v následujících hodinách, dnech či týdnech porodit mládě. Prostřednictvím projektu Mládě milénia chce Český rozhlas online nejen popularizovat úspěchy českých chovatelů, ale také svým dílem přispět k záchraně mimořádně vzácných severních bílých nosorožců.

Severní forma nosorožce tuponosého (Ceratotherium simum cottoni) neboli bílého je pokládána za nejohroženějšího velkého savce na světě. Ve volné přírodě, v národním parku Garamba v Konžské demokratické republice, těchto nosorožců přežívá jen asi pětadvacet a v zajetí jich žije všehovšudy devět. Šest se jich nachází v zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem, tři v San Diegu. Nastávající matka Nájin (*1989) je třetím a zatím posledním severním bílým nosorožcem, kterého se podařilo odchovat v zajetí. Původně měly být webové kamery zprovozněny až v posledních dnech června, během středy 21. června se však objevily náznaky, že by se mládě mohlo narodit dřív, než se předpokládalo. I za cenu, že se systém nepodaří doladit a že poběží pomaleji, proto bylo rozhodnuto začít s přímým přenosem už v pátek 23. června před polednem. Oficiální zahájení přímého přenosu je naplánováno na úterý 27. června 10 hodin, kdy v budově Českého rozhlasu na Vinohradské třídě začíná tisková konference. 

Zájemci, kteří budou chtít sledovat narození "mláděte milénia" v přímém přenosu, si na adrese mibo@cro.cz mohou vyžádat avízo - jakmile se objeví první náznaky, že porod začíná, budou upozorněni e-mailem nebo sms zprávou. 

Spolu s Českým rozhlasem online se na realizaci projektu Mládě milénia podílí dodavatel kamerových systémů Escad Trade, dalším významným partnerem projektu je Český Telecom. 

Související weby:

Mládě milénia

Autor:  Miroslav Bobek
 

Nové články v rubrice

 • 5. března  2015       rubrika: Z našeho vysílání

  Na svět přišla ušatá samička bonga horského

  V pražské zoo se v pátek 27. února narodila samička bonga horského. Matkou tohoto ušatého mláděte je šestiletá samice Maureen a otcem sedmiletý Chadim. Pro oba z nich je to již druhý společný potomek.

   
 • Ekofórum

  ČRo Plus: sobota a neděle 19:10 Diskusní pořad na ekonomická a ekologická témata. Hosty jsou respektovaní ekonomové a lidé zabývající se životním prostředím. Fundovaní moderátoři a třicetiminutový prostor umožňují jít do hloubky a nabízet různé úhly...

   
 • Magazín Leonardo

  ČRo Plus: pondělí-pátek 21:40 Populárně-naučný pořad se pravidelně zabývá aktuálními objevy, výzkumy nebo zajímavými trendy z oblasti věd

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas