Seriály

 • Kustošova lípa v Lipce - Foto: Milan Kosina

  Staleté stromy - šperky přírody

  Pardubický kraj má více než dvě stě památných stromů. Jejich stáří se v některých případech odhaduje na víc než 600 let. Ke každému stromu se pojí určitá historická událost, pověst nebo jiná zajímavost. V sedmnácti pokračováních vybíráme nejvzácnější stromy Pardubického kraje. Památné stromy představuje dendrolog, popularizátor a publicista Ing. Pavel Kyzlík. K poslechu vás zve autorka pořadu Jana Davidová.

 • Údolí řeky Dyje v Národním parku Podyjí - Foto: Ľubomír Smatana

  Seriál o životě v národních parcích ČR

  Reportéři Radiožurnálu pro vás na podzim 2010 připravili reportáže ze čtyř národních parků České republiky. Dozvíte se, jak se žije místním lidem, jak je možné se sžít s omezeními, která v národních parcích platí, a naopak, jak oblastem pomáhá třeba tradiční způsob zemědělství.

 • Netopýr pustinný - Foto: Charlotte Roemer, Wikimedia Commons

  Rok netopýra ve vysílání Leonarda

  Seriál reportáží odvysílaných na stanici Český rozhlas Leonardo se zaměřuje na výzkum netopýřích populací u nás i ve světě.

 • Kahau nosatý v mangrovech - Foto: Petr Čolas

  Dopisy z Bornea

  Mgr. Stanislav Lhota, PhD. navázal na první výsledky projektu Frontata, který zkoumal populaci hulmana běločelého na Borneu, a vrátil se v období od listopadu 2007 do října 2008 do oblasti Balikpapanského zálivu s cílem podrobněji biologicky prozkoumat celou oblast. V popředí zájmu jeho výzkumu se tentokrát ocitl vlajkový druh pobřežních mangrovů - opice kahau nosatý.

 • Plantáže palmy olejné firmy Agro Indomas - Foto: Stanislav Lhota

  Zprávy z Indonésie

  Po devíti měsících se primatolog Stanislav Lhota vrátil zpět na Borneo, aby pokračoval ve studiu mangrovů a jejich vzácných obyvatel, kahau nosatých. Nakonec však výzkum ukončil a se spolupracovníky se začal intenzivně věnovat ochranářským aktivitám proti devastování původních tropických pralesů.

 • Antarktická expedice 2008-2009 - Foto:  Masarykova univerzita

  Antarktická expedice

  Česká antarktická expedice se konala v zimě 2009. Tým českých vědců odcestoval na antarktickou stanici Johana Gregora Mendla, kterou postavila brněnská Masarykova univerzita na ostrově Jamese Rosse. Mimo jiné tam pokračoval ve výzkumech, jaký vliv by mělo oteplování a úbytek atmosférického ozonu na zdejší floru, mechy a lišejníky.

 • Medvěd malajský chovaný ve vzdělávacím centru poblíž Balikpapanu - Foto: Veronika Roubová

  Na cestě po Borneu

  Na Borneo se letos na začátku léta vypravila zooložka Veronika Roubová z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, aby spolu s kolegyní poznala zdejší přírodní krásy a seznámila se s primatologickým výzkumem, který tu vede doktor Stanislav Lhota.

 • Zebry v Národním parku Etosha - Foto: Karel Wolf

  Výprava na Antarktidu a do Namibie

  Cestovatel a přírodovědec Karel Wolf se rozhodl procestovat a částečně „objevit“ pro Čechy velice málo navštěvované části světa - téměř neobydlenou, zmrzlou Antarktidu a pouštní, savanovitou Namibii v jihozápadní Africe.

 • Mládě nártouna - Foto: Milada Petrů

  Projekt Tarsius

  RNDr. Milada Petrů je koordinátorkou projektu na výzkum a ochranu ohroženého primáta nártouna filipínského. Na Filipínách nejprve prožila dva měsíce při práci na předběžné studii zaměřené na mapování lokálních ochranářských projektů, další práce v terénu a výzkum tohoto vzácného živočicha následovaly.

 • Světlá nad Sázavou - zámecký park - Foto: Jaroslav Vála, Světlá nad Sázavou

  Parky, zahrady a arboreta ČR

  Unikátní soubor článků, fotografií a rozhlasových pohlednic představuje městské i zámecké parky, botanické zahrady a arboreta, jejich historický vývoj a současný stav a také vzácné dřeviny, které ukrývají.

 • Hřib smrkový (Boletus edulis) - Foto: Wikimedia Commons, Creative Commons, Strobilomyces

  Naše houby

  Houby představují velkou skupinu živých organismů dříve řazenou k rostlinám, nyní vyčleněnou jako samostatnou říši. Její zástupci jsou velmi různorodí a můžeme je nalézt po celé Zemi - v současnosti je známo kolem 1,5 miliónu druhů hub. S některými z nich vás seznámí tento rozhlasový seriál.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas