23. března  2011  rubrika: ZOO a botanické zahrady

Další orlosupi z Ostravy budou létat ve volné přírodě

Loňské mládě odchované pěstounem - Foto: Sylva Firlová

Loňské mládě odchované pěstounemFoto: Sylva Firlová

V ostravské zoologické zahradě se před několika týdny vylíhla další dvě mláďata orlosupů bradatých. Scénář je stejný jako v loňském roce: o jedno se starají jeho rodiče, druhé bude převezeno náhradním pěstounům do Prahy.

Mládě, o než jeho rodiče pečují, se vylíhlo 9. března. Rodiče odchovali v minulých letech již dvě mláďata. Poprvé v roce 2009 samičku, podruhé v roce 2010 samečka. Obě mláďata tohoto majestátního dravce byla koordinátorem chovu orlosupů zařazena do projektu návratu orlosupů bradatých do Alp. A i třetí potomek, pokud vše dobře dopadne, by měl být vypuštěn do volné přírody. Přesná lokalita vypuštění není zatím známa, s největší pravděpodobností se ale opět bude jednat o Alpy. 

Druhé letošní mládě vylíhnuté 14. března pochází od méně zkušeného páru orlosupů, který sice v minulých letech snesl vejce, nicméně odchovat mládě se mu zatím nepodařilo. Teprve vloni byl odchov mláděte (samičky) úspěšný. Nezasloužil se o něj ovšem rodičovský pár, ale náhradní pěstoun, samec orlosupa v pražské zoologické zahradě, kam bylo mládě po dohodě s koordinátorem a v rámci vzájemné spolupráce mezi zoologickými zahradami pár dní po vylíhnutí převezeno. Stejný osud čeká i letošní mládě – na cestu do Prahy se vydá zítra v brzkých ranních hodinách (okolo 7 hod.). Loňská samička pak byla rovněž vypuštěna do volné přírody v oblasti švýcarských Alp. I toto letošní mládě bude velmi pravděpodobně vypuštěno do přírody, aby posílilo populaci volně žijících orlosupů. 

Orlosup bradatý - Foto: Pavel Vlček

Orlosup bradatýFoto: Pavel Vlček

Orlosup bradatý (Gypaetus barbatus) obývá ostrůvkovitě horské a vysokohorské oblasti Afriky, střední Asie, jižní Evropy a znovu také Alpy. V minulosti byl tento impozantní dravec právě zde člověkem vyhuben. Poslední zástřel je datován z roku 1913. Od 80. let minulého století probíhá projekt návratu orlosupů bradatých do Alp, do kterého je zapojeno přes 35 evropských zoologických zahrad (včetně ostravské), dále správy národních parků v Alpách, Světový fond na ochranu přírody (WWF) a také speciálně pro orlosupy zřízené chovné stanice. Jen díky nezměrnému úsilí se podařilo orlosupy do Alp navrátit a dnes v této oblasti volně žije asi 120–130 ptáků. 

Tento úspěšný projekt naplňuje jeden z hlavních cílů moderních zoologických zahrad, tj. přispět k zachování biologické rozmanitosti, a zároveň představuje konkrétní nápravu škod způsobených přírodě lidskou činností. 

Autor:  Zoo Ostrava
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas